Motorola'dan MS'i üzecek açıklama...

Motorola'dam Microsoft'u üzecek karar: Cep devinin aldığı radikal karar burada...

Motorola'dan MS'i üzecek açıklama...
Motorola, Android'i sevdi...

Motorola, yıllardır akıllı telefonları için Windows Mobile işletim sistemlerini tercih ediyor. Fakat görünüşe göre dev firma yavaş yavaş Microsoft'tan koparak, Google'ın mobil işletim sistemi Android'e kaymaya başlıyor. Motorola'nın CEO'su Sanjay Jha önümüzdeki yıl içerisinde firmanın piyasaya çıkaracağı pek çok akıllı telefonun Android işletim sistemine sahip olacağını açıkladı.

Jha, Android'e ilgi göstermelerinin iki temel sebebi olduğunu söylüyor. Bunlardan ilki fiyatı. Linux tabnalı Android sistemlerin lisans ücretlerinde Windows Mobile'a göre büyük bir avantajı var. Bu sayede telefonlar da daha ucuza mal olabiliyor. Ayrıca Android'te özel ayarlar yaparak, düşük sistem özelliklerine sahip akıllı telefonların bile sorunsuz bir şekilde çalıştırabileceği bir sisteme sahip olmasını sağlamak mümkün. Motorola'nın Android üzerinde kendine has değiştirmeler yapma şansına sahip olması Google'ın mobil işletim sistemini firma için cazip kılan ikinci etmen.

Jha ayrıca Motorola'nın yıl bitmeden hemen önce iki yeni Android'li modeli piyasaya çıkarmak için çabaladığını da sözlerine ekledi.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Üff, herkes bilgisayarda bekliyordu ama cepte fena tokat yedi MS! Ama kimse heyecanlanmasın, yakında Windows Mobile'daki eksiklerini giderirler ve yine pahalıya cepler almaya devam ederiz!:)

bali telefonlarda linux en cok kullanılan sistem olsun.
ben sx1 imde kullanıyorum mesela

ms den kopmaması lazım.

su herseferınde microsoftu ovenlere kıl oluyorumm abi sankı maaşlı avukatlarya.
arkadsım ne guzel insanlık için hiç bir ücret menfaat dusunmeden geliştirilen lünux varken neden ya neden her seferınde gene microsofta destek oluyorsunuz.

Microsoft üzülecegi bir sey yok sirket büyük olmasina ragmen calisma sekilleri düzgün degil cok yönlü dokunmatik destegine gec kaldilar cesitli platformlarda kac senedir win7 bazli iletisim sistemlerini gösterip cikmasi beklenirken 6,5 cikardilar hala stabil degil.
Ayrica win mobile pazarinda motorola degil en büyük kazigi HTC ile yedi microsoft Samsung, LG, Sony gibi sadece bir kac üründe win mobile kullandi ama HTC sadece Androide kadar win mobile ile calisiyordu.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir