MS düşen gelirleri Win 7 ile toparlayacak

Microsoft tonla projeye imza atıyor, hiç durmadan çalışıyor. Peki ama nereden çıktı bu düşüş...

MS düşen gelirleri Win 7 ile toparlayacak
Beş bölümü içerisinde en büyükdüşüş Windows'ta

Microsoft'un gelirleri geçen yılın aynı çeyreğine göre düştü. Bu düşüşün bahardaki ilk düşüşün iki katı olduğu aktarıldı. Bütün şirket gelirleri yüzde 17 gerileyerek, çeyrek dönemde 13 milyar dolara düştü. Nisan ayındaki yüzde 6'lık düşüşte bu rakam 13.65 milyar dolardı. Yatırımcılar ise 14.37 milyar dolar gelir umuyordu.

Microsoft'un beş bölümünden gelirleri en çok düşen Windows oldu. Windows'un gelirleri yüzde 28 düştü ve 3.1 milyar dolar oldu. Office, online, eğlence ve cihazların getirileri de yüzde 5.6 ila yüzde 25 arasında düştü. Bing yüzde 12.6 düştü. Visual Studio, SQL sunucu ve Exchange gibi sunucu bazlı kazançlar ise geçen yıla göre yüzde 7.8 büyüdü. Aslında özellikle Windows tablosunun karanlık olmasının sebebi, biraz da Microsoft'un Windows'tan gelen gelirinin yüzde 22'si Windows 7 Technology Guarantee Program yüzünden kullanamaması oldu.

Microsoft, gelir düşüşünün bir kısmını Windows 7 beklentisine bağlıyor. Windows Vista ile düşen gelirlerini Windows 7 ile arttırmayı planlıyor. Hatta Windows 7 satışının PC satışından çok daha fazla olmasını, satışların daha önce görülmemiş hızda olmasını bekliyor. Sadece Windows 7 ön satışlarından bile 1.1 ila 1.3 milyar dolar gelmesi bekleniyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

13 milyar... Babasının malı gibi savunanlar, devam edin.. :)

Bill Gates ve adamları yani microsoft bir BİLDERBERG üyesidir. Yani şu dünyayı yöneten ve kaynaklarını sömüren güçün içindedir ve bu resmi bir bilgidir. Bu yüzden yavaş yavaş gerçek yüzleri görünecek ve nasıl bir politikaları olduğu daha iyi anlaşılacaktır.

Açık kaynak yazılımlara destek olun lütfen. Sömürtmeyin kendinizi. İnsanız biz para basma makinesi değil. Microsoft gibi kuruluşlar yadece sömürür...

çünkü ürettiği hiç bir şey tam olarak başarılı olmuyor.

toparlar. win 7 iyi geliyor.

ekonomik kriz var kardeşim

MS tamam işletim sistemi konusunda lider olabilir. Gerçekten de iyi işletim sistemleri yapabilirler ama hergün de milyonlarca yeni Windows sürümü alınmıyor ki kardeşim. Şimdiye kadar kazandığınız paralara sayın abartmayın fazla bu işi. Ekonomik kriz olgusu ne demek acaba? MS'in bundan haberi yok. Ayrıca tıkır tıkır çalıştığı halde yeni Windowslar mı alalım MS mutlu olacak diye? Açgözlülük iyi değildir. MS çabuk batacak bu açgözlülükle. Yaşasın Google!

milletin gözü artık açıldı.bundan sonra microsoft yükselişe geçemez!!!!!

Artık herşey torrent ağlarından indiriliyor.İnsanlar daha niye gidip 200 $ harcasınki?

Ben torrentten indirilen RTM sürümü de dahil, Mart 2010'dan sonra çalışabileceğini hiç sanmıyorum. 50 tane sahte seriali binlerce kişi paylaşsa ne olur, Microsoft da aciz değil. Güncelleme yapamayacaksan Windows 7 kullanmanın ne anlamı olur. Lisanslı bir XP, Vista ondan daha iyidir. Windows 7'deki yenilik kütüphane bağlantıları yaratma, o da zaten Vista'da var.

ya bırakın ya ben xp hayranıyım olsem donmem derdim xp den ama artık tek çare linux veya pardus a geçmek bu ne be yok rtm yok 7600

yok carnage realese valla bıktım artık bunlamı uraşacam pardusa geç veya linuxa ne sp2 sp3 derdi nede yeni sürüm derdi işte bu yüzden pardus veya linux windows 7 de bezenmiş vista siz nekadar iyi derseniz diyin göreceksiniz microsoft'an bıktı herkez artık dakka başı yamalayıp yamalayıp satıyor microsoft benim icin bitmiştir çıkarsın bitane windows 7 bıraksın yakasını ne uraşıyor yok7600 yok rtm cok mantıksız en iyisi pardus benden bukadar

31 Tem 2009 23:53 Allah senden razı olsun, yazını okuyunca linux'u duymuştum da dedim nedir bu pardus, araştırıp buldum, 20 dakidada indirip kurdum, 2 saat denedikten sonra da ver formatı yeniden kurdum.

Şimdi evimde Microsoft var ama CD kutularında zararsız halde...

Bir de pardusta ekranda pencereler 3 boyutlu fıldır fıldır dönmüyor mu bayıldım.

Windows 7'nin daha bu fırından çok ekmek yemesi lazım çooook. Ama o yine de ekmek parasını bulur bu milletten. Müstahaktır araştırmayanlara, gidip versinler 500 lirayı, 2 boyutlu dönmeyen pencerelere.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir