MS: "Windows Vista ve 7'nin riski daha fazla"

Bugüne dek hep Windows XP'ye saldıran Microsoft, Windows 7 ve Vista açıklaması ile herkesi şaşırttı!

  • Zeynel A. Öztürk
MS: "Windows Vista ve 7'nin riski daha fazla"

Ömrünü dolduran Windows XP, artık satılmayan bir işletim sistemi. Ancak Microsoft'tan gelen ilginç bir uyarıya göre Windows Vista ve Windows 7 gibi daha yeni işletim sistemleri, Windows XP'den daha çok zararlı riski taşıyor.

Microsoft'un en son Security Intelligence raporuna göre Vista'nın zararlı bulaşma oranı yüzde 3.24'e yükselmiş durumda. Windows 7'nin zararlı bulaşma oranıysa yüzde 2.59 ile daha düşük bir seviyede seyrediyor. Windows XP ise sadece yüzde 2.42 zararlı bulaşma oranına sahip. En düşük oranlara sahip işletim sistemleri ise elbette yüzde 1.73 ve yüzde 0.08 ile Windows 8 ve Windows 8.1. Oranların düşük olmasında Windows 8 ve 8.1'in henüz çok popüler olmamasının etkisi var.

Ancak Microsoft'un uyarısını yanıltıcı bulan güvenlik uzmanları da var. The Independent'a konuşan araştırmacı Graham Cluley, Windows XP'nin yeni işletim sistemlerine göre daha güvensiz olduğunu savunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Neye göre? kime göre? Zararlı bulaşma olasılığından bahsediyorlar. Zeroday açık bi yayılıyor, ie6'dan ie11'e kadar tüm versiyonları haşlayıp gidiyor. Açık çıktıktan sonra zararlı bulaşma olasılığını azalt bakayım azaltabiliyosan...

Forever windows 8.1

Windows 7'den asla vazgeçmem.

Bu microsoft ne ayak ya?

lanet olsun kapitalizme satmak için yapılıyor hep bunlar faşistler

Satış stratejisi bunlar bu ahmakca bildirimlerine çocuklar inanmaz Microsoft

Allah akıl fikir versin.

İnanın Windows işletim sistemlerini bilinçli kullandığınız zaman, kurşun geçirmez gibi oluyor. Rekabet ortamın da gerçekten piyasada her zaman spekülasyonlar olacaktır! Saygılar..............

microsft da bknu çıkardı iyice

Dunya da yeni modeli satmak icin eskisini kotuleyen heralde bir kac firmadan biridir sahtekar microsoft, daha cikali 4-5 sene olmus halen guncelleme aliyor ve uyanik microsoft Dandik8 sistemini satmak icin seytani imana getirecek yalanlar diziyor, bunlara kadir bile inanmaz ama bizde de bolca bulunan saflar inandigi gibi hic birseyden anlamadigi halde deli gibi savunur. XP aciklara daha acikmis yok vista kotuymus yok windows 7 tehlikedeymis. Tehlikedeyse kapat ulan?

xp yi her formatladığımda anında virüs bulaşırdı şimdi win8 .1.1 kullanıyorum vaarya acayip gelişti ve güvenlik arttı antivirüs bile kullanmıyorum mse yetiyor fazlasıyla

@13 May 2014 23:27 Windows 8 de mse yok windows defender var.

forever w7sp1 tüm oyunlarla uyumlu nerdeyse ve tüm programlarla ayrıca skystar 2 ile bile uyumlu sekiz hep sorun hep sorun.

Win7 forever !!

Temel güvenlik önlemleri alınırsa hiç sıkıntı olmaz. Adam gibi firewall adam gibi anti virus, bilmediğin sitelerden uzak dur, sanal makine kur chrome ya da firefox 'u sanal makine de çalıştır. v.s. Ama yok çözümden bahsedeceklerine ille kullanıcıların gözünü korkutacaklar.

@14 May 2014 00:18 Senin dediğin olay karantina resmen. O zaman hiç kullanmayalım bilgisayar.

@14 May 2014 00:18 İnsanların gözünü sen korkuttun ya..

Yeniyi aldırma çabaları vol bilmem kaç

Hangi sitelere nasıl gireceğini bildikten sonra virüsmüş - tehditmiş hiç bir şey olmaz. Olmuyor da... Benim, değil Antivirüs programı Windows Güvenlik Duvarı bile yok pasif ettim ve bilgisayarımda hiç virüs yok ara sıra program yükleyip bakarım bulmaz, silerim tekrardan programı.

@14 May 2014 09:21 Virüs geldiği zaman "Merhaba" diyerek gelmiyor zaten. Günümüzün zararlıları farkettirmeden seni takip eden, bilgilerini çalan yazılımlar. Taktığın flash bellekten ya da lisanslı aldığın bir programdan bile girebilen enteresan bir şey.. Kendimizi o kadar güvende görmemek lazım. Saygılar..

Birğün Herkez Linux,sa Geçer O Zaman Görürler Milletin İşi Gücü Yok Sürekli İşletim Sistemi Alacaklar Dünya,da Tek Tutan şey Messenger,dı Oda Bitti Olay Bitmiştir Sype Zaten Linıx,ta Var Şimdi Amerika Düşünsün.

kardeşim yok antivirüse gerek yokmuş hatta güvenlik duvarına gerek yokmuş diye milleti kandırmayın, bide hangi siteye gireceğini bilmek diye birşey çıkardınız. Sizin çocuğunuz veya bir yakınınız usb bellek taktı veya DVD attı bilgisayara ne olacak ? dur yapma ben antivirüs programı kullanmıyorum mu diyeceksiniz. İnternett, bir arama yaptığınızda çıkan sonuçlara PARANOYAK bir yaklaşımla şuna tıklarsam kesin virüs bulaşır en iyisimi tıklamayım diyerek kullanılmazki. Suç ve suçlunun olduğu yerde nasıl güvenlik kuvveti ihtiyacı duyuluyorsa bilişim dünyasındada polisin ve askerin yerini güvenlik yazılımları alır. İYİ NİYETLİ İNSANLARI "GEREK YOK" DİYEREK SAVUNMASIZ BIRAKMAYA TEŞVİK ETMEYELİM LÜTFEN.

Ubuntu ya geçin rahat edin....

@14 May 2014 10:09 evet ubuntu'da virüs yok ama neden yok , kimse kullanmadığı için :) , eh millette biliyor dandik olduğunu :)

@14 May 2014 13:03 inşallah ironidir yaptığın

@14 May 2014 16:49 Ubuntu'nun kendisi virüs zaten :) Amazon KULU Kölesi Ubuntu ((:

reklam kokan hareketler windows 7 candır gerisi heyecandır windows 8 de ms kullanıcıları izliyor niye kullanılmıyor birde arayüz bişeye benzemeyince tabi kimse kullanmaz windows 7 ye hiç virüs girmiyor atın iyisinde nbir antivirüs bakın keyfinize

Şu Windows da Bulut'a geçse, hepimiz rahatlasak..

Tam bir saçmalık, yıllarca Xp kullandım ve virüs yüzünden bilgisayarımı kaybettiğimi hiç hatırlamıyorum. Tüm kayıplarım donanım ve sürücü yüklemeleri yüzünden oldu. Güvenlik Uygulamaları %80 kullanıcı bağımlı kavramlar, önlem alan kullanıcı Windows 95 kullansa bile virüs ile muhattap olmak zorunda kalmaz. .

bize değişik bir işletim sistemi lazım :D

Sırf kendisi para kazancak diye taş gibi Windows 7'yi kötüle. Windows 8 kullandım. Steam oyunlarımın yarısı çalışmadı. 1 ay sonra otomatik onarım zırvaları çıkmaya başladı. Kabul et MS, sebşb yaptığın işletim sistemlerinin biri kötü biri iyi oluyor.

Windows 7 zamanın en başarılı işletim sistemi. Oyun desen en yüksek performansını alıyorsun. P4 ve 1 GB RAM'le bile çalışıyor minimumda. E daha ne olsun? Güvenliği takan mı var? Hepimiz internetteki .iso kalıplarını kullanıyoruz. Bence oyuncular için birebir. 8.1 de oyun falan oynanmaz 4770K veya 4670K olmadıkça.

Sen de yorum yaz