Müzik endüstrisi bir uygulamayı daha yok etti

Müzik sektörünün dev şirketleri yazılımları bir bir tarihe gömmeye devam ediyor: İşte son kurban...

  • Gökay Özbudak
Müzik endüstrisi acımıyor!
Araçları tamamen durdurmak oldukça zor...

Nasıl yapıldığını biliyorsanız, dünyanın en büyük müzik sitelerinden şarkıları bilgisayarınıza indirmek mümkün. Müzik endüstrisi bu konuda tam olarak bir şey yapamazken, 2010 yılında ortaya çıkan Mulve isimli müzik indirme aracı oldukça popüler olmuştu. Ancak birkaç gün sonra araç ortadan kaybolmuş ve İngiliz polisi yazılımın dağıtıldığı alan adı sahibini tutuklamıştı. Uygulamanın dağıtımının durdurulmasına karşılık herhangi bir yaptırımda bulunulmamıştı.

Geçtiğimiz Kasım ayında ortaya çıkan yeni uygulama Mielophone da aynı Mulve gibi bir şarkı indirme aracıyken, Mulve'un eksik yerlerini de kapatıyordu. Yalnızca kaynaklardan müzik indirmekle yetinmeyen bu yeni uygulama ünlü müzik sitesi last.fm'le de etkileşime geçebiliyordu.

Müzik endüstrisi el koyuyor!

Suçlamalar oldukça ciddi boyutta...

Ancak Mielophone'un dağıtıldığı alan adı sahibine EMI'den ve Gala Records'dan 16 Şubat'ta bir e-posta geldi. E-postada yazanlar müzik endüstrisinin rahatsızlığını anlatır nitelikteydi; "Bildiğiniz gibi şirketimiz Rusya Federasyonu'ndaki ürünlerin teliflerini ve haklarını korumaktadır. Size bağlı olduğu açıkca belli olan Mielophone isimli yazılım EMI ve Gala Records'a ait telif haklarını ihlal etmektedir."

EMI ve Gala Records bu postayla beraber yazılım dağıtıcılarına madde 273'ü ihlal ettiklerini ve 7 yıla kadar hapis istemiyle yargılanabileceklerini de belirtti. Madde 273, zararlı bilgisayar programlarının dağıtılmasını, yaratılmasını ve kullanılmasını içeriyor.

Mielophone'un arkasındaki isimler sessiz sedasız hukuk tavsiyesi alsalar da, karşılarında EMI'nin olduğunu duyanlar Mielophone'un şansının çok az olduğu görüşünde. Bakalım bu kavgayı hangi taraf kazanacak?

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Ülkeden kaçsınlar :D

limewire bile kapatıldığını sanıyorlar ama hala limewire kullanıyorum bunlar hakakten saf ya :) yazık avutsunlar kendilerini para kazanıcaz kimse indiremeyecek diye acıyorum bunlara zavallılar :)

Madde 273, zararlı bilgisayar programlarının dağıtılmasını, yaratılmasını ve kullanılmasını içeriyor.

Zararli derken? Kime gore, neye gore zararli?
Bi onlara para kazandirmiyor diye zararli mi oluyor?

De get ağzımı bozdurmayın şimdi! Ona yasak buna yasak... Bir sürü zırtapoz milyonları götürecek, kolay para kazanacak, akla hayale gelmedik şımarıklık ve kapris yapıp her türlü yaşamı deneyecek diye mi? Adına sanatçı ve sanat dedin mi yeter yani, her türlü hak onların öyle mi!

korsanı durdurmak için interneti yok etmek gerekir.

Bu bir kısır döngü etki-tepki meselesi..bir program yasaklanır yasaklanan programın daha etkili olan başka bir versiyonu başka bir isimle çıkar...bu böyle sürer gider...

Aradığım albümleri bulabilsem piyasada zaten korsana bulaşmam. Madem korsana karşılar öyleyse fi tarihindeki albümlerini de piyasada var mı yok mu diye kontrol etsinler.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play