Nadine: İnsandan farkı yok!

Nadine ismi verilen bu robot, sahip olduğu özelliklerle gerçek bir insanı aratmıyor!

  • Levent Öztürk
Nadine: İnsandan farkı yok!

Singapur'daki Nanyang Technological Üniversitesi bilim adamları, sosyal zekaya sahip, insan gibi gözüken ve "kendi kişiliği, ruh hali ve duyguları olan" robot "Nadine"i tanıttı. NTU'da gerçekleşen medya tanıtımında robotun mimarı Nadia Thalmann, "gelecekte Nadine gibi fiziksel sosyal robotların ofislerde ve evlerde sık görülür olacaklarını" iddia etti. NTU açıklamasına göre Nadine, Thalmann'ın bir kopyası olarak geliştirildi ve bu "insansı"nın "yumuşak deriye ve esmer saça" sahip olmanın yanı sıra "sizi karşılarken güldüğü, konuşurken göz teması kurduğu ve aynı zamanda tokalaşabildiği" açıklandı.

Konuşmaya göre üzgün veya mutlu olabilen bu robotun, daha önce karşılaştığı insanları ve konuşulanları hatırlayabildiği belirtilirken, Apple'ın Siri'sine veya Microsoft'un Cortana'sına benzer bir şekilde akıllı yazılımlarla donatıldığı biliniyor.

Thalmann, Dünya'daki ülkeler yaşlanan nüfus problemi ile karşılaştıkça sosyal robotların gerekli olan iş gücünü sağlayabileceklerini, sağlık alanında çalışabileceklerini ve evde kalmak zorunda olan yaşlılarla veya çocuklarla ilgilenebileceklerini söylemekte. Bu robotların, her zaman yanınızda olan ve etrafta neler olduğunu fark eden gerçek arkadaşlar gibi olduklarını söyleyen Thalmann, sosyal zekaya sahip bu robotların, dil ve etik bilgisine sahip olarak Star Wars'un ikonik altın droid' C-3PO gibi olabileceklerini söylüyor...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

C-3PO gibi olsalar ne güzel olur ama. :)

Modern kapitalist üretim ilişkileri sonucu sanayi toplumunda insan öğesi toplumdan izole olup yalnızlığa itilmiştir. Yaşlanınca bir köpekle beraber yaşamanın altında yatan sebep toplumdan tecrit edilmiş olmaktır. Paraya kıyarım bir robota kölem gibi dilediğimi yaptırırım hemde evde sadık dostum olur efekti ile kapitalizmin yeni ürünü piyasada iyi talep görecektir. Yalnızlıktan bunalmış insanlar, birinin yanına 15 DKK uzanıp birinin kendine dokunması için (cinsellik yok!) yüzlerce USD ödüyorlar.

Nadine köken olarak Almanca bayan ismi, protip olarak hiçte sevimli değil! Bize gelirse adını Nadire koruz olur biter! Ruhsuz dolaşan bu Dünya'da o kadar çok insan varki Robota gerek yoktur. Dünya'ya insanlığa, yaşadığı topluma yabancılaşmış, sevgiyi hiç tatmamış, para ve maddiyattan başka şeyi görmeyen, egoist, ruhsuz iki ayaklılar varken bu kadar ARGE ve yatırımla niye Robot yaparlar anlamadım biyonik robotlar her yerde...

Sırf araya Apple ve Microsoft reklamı tıkıştırmak için; aslında sesli arama motorundan başka birşey olmayan Apple'ın Siri'sini ve Microsoft'un Cortana'sını yapay zekaya sahip robotla bir tutmaya çalışarak sağlam saçmalayarak resmen bir komediye imza atmışsınız. 50 tane telefon numarası kaydeden Casio saat ile modern masaüstü bilgisayar aynı şeydir demek ne saçmaysa buda o kadar saçma ve komik!

@03 Ocak 2016 20:19 Aslında o saatle bilgisayar aynı şey. Mantık aynı çünkü. Bilgi saymak bilgiyi derleyip kaydetmektir. O saatte numarayı bu mantıkla kaydetmekte. Yani özünde bir fark yok.

@04 Ocak 2016 03:03 evet haklısınız. ne yazık ki kötü bir örnek verdim. ama bu bahsettiğim konu hakkında gerçeği değiştirmez.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play