Nano teknoloji ile depolamada büyük devrim...

Nano teknoloji atakta: 250 DVD kapasitesini bozuk para büyüklüğünde bir cihazda saklamak mümkün...

  • Ümit Öncel
Nano teknoloji atakta!
Nano teknoloji ile her şeyin küçülecek!

ABD'deki iki farklı araştırma grubu, birbirlerinden bağımsız olarak nano teknolojiler üzerine çalışmalarını sürdürüyorlar. Bu ekiplerden ilki bilgisayar işlemcilerinde kullanılan yarı iletken materyallere yoğunlaşmış durumda. Pittsburg Üniversitesi'ndeki bu ekip lantan aluminat ve stronsiyum titanat elementlerini kullanarak nano-iletkenler üretmeyi başardılar. Aynı yöntem ile bilgisayar, alıcı ve bellek cihazlarının son derece küçültülmesi mümkün olabilecek.

Diğer bir çalışma ise Massachusetts ve Berkeley Üniversitelerinde eş zamanlı olarak yürütülüyor. Buradaki bilim adamları ise son derece ince bir yarı iletken geliştirmeyi başardılar. Bu yöntem ile veri depolama konusunda çok ciddi adımlar atılması bekleniyor. Bilim adamlarının çalışmaları sona erdikten sonra artık 250 DVD kapasitesindeki verinin, bozuk para büyüklüğünde bir aygıt içerisinde saklanması mümkün olabilecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

teknoloji bu hızla giderse olacağı o zaten 10 yıl sonrada bu yapacaklarını toplu iğne ucu kadar alana sığdırırlar, anlaşılan bu nano teknoloji bir çok alanda hayatımızı değiştirecek, umalım da askeri alanda kullanılmasın diyeceğim ama çoktan gizli deneylere başlamışlardır bile

4,7*250=1175Gb 1Tb yı aşan bir but süper olur düşünsenize elimizde 1 TB lik flaşdiskler olucak tabi hartık adı flash mı kalır nanodisk mi olur bilmem :)

böyle bişey olursa zaten pahalı olur

çok iyi çoooooooooook

sanırım bi 10 yıl içinde yüksek performanslı ultra mobil cihazlara kavuşabileceğiz .

Ne kadar enerji tüketiyor olacak acaba ? Sonuçta nano ise büyük ihtimal mobil olarak hayatımıza girecek bi şekilde.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play