NASA, Mars bulutlarını incelemek için halktan yardım istiyor. Peki ama bu nasıl olacak?

NASA, Mars bulutlarını incelemek için halkın da yardımını istiyor. Cloudspotting on Mars projesi hakkında bilmeniz gerekenler haberimizde...

Mars bulutlarının peşinden koşma sırası sizde...

Mars'ın yüzeyi kayalık ve çorak olabilir ancak gezegenin gökyüzündeki bulutlar, geçmişi hakkında bazı fikirler verebiliyor. NASA'nın yeni Cloudspotting on Mars (CoM - Mars'ta Bulut Bulmak) projesi, ajans Mars'ın artık çok ince olan atmosferine ne olduğunu incelerken halkın da bu araştırmanın parçası olmasına imkan tanıyor.

CoM projesi, sıradan insanların NASA'ya Mars'ın atmosferinin geçmişinde neler olduğunu anlaması için yardımcı olmalarını sağlamayı amaçlıyor. Mars'taki jeolojik kanıtlar, şu anda çorak olan gezegenin geçmişte çok sayıda nehre ve geniş göllere sahip olduğunu gösteriyor ve bu da bilim insanlarının geçmişte gezegenin atmosferinin çok daha kalın olduğunu düşünmesine sebep oluyor.

NASA, şu anda Mars'ın atmosferinin Dünya'nın atmosferinin sadece yüzde biri kalınlığında olduğunu tahmin ediyor ancak bilim insanları bunun sebebini bilmiyor. CoM projesi ile 2005 yılında fırlatılan Mars Reconnaissance Orbiter'ın (Mars Gözlem Yörünge Aracı) 16 yılı aşan bir süreyi kapsayan verilerine halkın erişimi olacak ve NASA, bu proje ile kamunun Mars meteorolojisini öğrenmesini sağlarken NASA dışındaki bilim insanlarının da atmosferin evriminin sebeplerine ışık tutmasına yardımcı olacağını umuyor.

Proje ilginiz çektiyse, tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz...