Ne olacak bu internetin hali...

Okyanustan geçen kablolar yakın zamanda tam kapasiteye ulaşacak. Peki ama bu bizi nasıl etkileyecek?

Ne olacak bu internetin hali...

Kıtalararası internet erişimini sağlayan denizaltı kabloları gün geçtikçe doyum sınırına yaklaşıyor ve yeni erişimlere ihtiyaç artıyor. Bant genişliğinin olmazsa olmazlardan biri olması da kaliteli bağlantılara ve teçhizata sahip olunmasını bir gereklilik haline getiriliyor.

Fakat Telegeography'nin yaptığı araştırmaya göre Atlas Okyanusu altındaki kablolar 2014 yılında bütün kapasitesini kullanıyor olacak ve artık internet piyasasına yetmez hale gelecek.

Telegeography Analisti Erik Kreifeldt "Günümüz piyasasına göre yeni bir iletişim hattı yapımı oldukça pahalı." sözleri ile fiyatların mümkün oldukça uygun bir seviyeye çekilmesi gerekliliğini savunuyor.

Günümüz itibariyle kıtalararası denizaltı kabloların kapasitesi saniyede 40 Terabit (Tbps). 2008 ve 2015 yılları arasında bu kabloların kullanım oranının %33 artacağı öngörülüyor. Veri trafiğinin altüst olmadan önce birilerinin buna bir önlem alması neredeyse şart haline geliyor.

Aslında bunun üzerine çalışmalar yok değil. Fakat resmen imza atılması ve yeni kabloların denizaltına döşenmesi yaklaşık 18 aylık bir süreç sonunda tamamlanabilir.

Pasifik altındaki kablolarda ise böyle bir sorun şuan için yok. Yeni intra-Asian kablo hattı döşenerek Asya ekonomisine paralel bir şekilde yenilikler yapıldı.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Kotalı tarife paketlerini sunmaya başlarlar artık diğer ülkelere :)))

ttnet meğerse vizyonu geniş bir firmaymış herkesten önce kotalı tarife sunmuş bize :)

bizdeki bandwidth'i kaldıramayınca ttnet siteleri(özellikle yüksek veri akışı olan siteleri) kapattı gitti...avrupa da sıkışınca bulur bi bahane kapatıverir siteleri...bahane çook.

dabi dabi o hep bizi düşünür zaten "nasıl kazıklasam" diye oger telekom:)
--------------------
ttnet meğerse vizyonu geniş bir firmaymış herkesten önce kotalı tarife sunmuş bize :)

neyseki bizde zaten hızlı internet yok.Biz etkilenmeyiz

biz zaten her saat başı yaşıyoruz sorun. saolsun burası türkiye. türkiyede olduğumuzu ve yaşadığımızı ttnet hissetiriyor her zamanki gibi. zaten bağlantı kopmaları ve alt yapı sağlam olsaydı türkiye buna hazır değildi. kopmalar olacakki internetin türkiyede zevki çıksın.

Daha fazla kullanım demek, daha, fazla hız demek daha fazla içerik IPTV, online hizmetler demek. Eh bu kadar para kazanılacak iş varsa Atlas okyanusunun altını kablo ile doldururlar kimse tasalanmasın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir