Nokia: "Çok çekirdekli cepler işe yaramıyor"

Nokia'nın 2 ve 4 çekirdekli telefonlarla ilgili söyledikleri, bu telefonları üretenleri kızdıracak!

Nokia CEO'su Stephen Elop'a göre çift çekirdekli ve dört çekirdekli cep telefonları, kullanıcıların işine yaramıyor. Elop'a göre çok çekirdekli cepler, pil sorunlarına sahipler.

Nokia'nın henüz çift çekirdekli bir cep telefonu bulunmuyor. Elop, Nokia Lumia 900'ün "Smoked by Windows Phone" kampanyasını hatırlatarak önüne çıkan tüm Android cepleri yendiğini söylüyor. Nokia'nın tek çekirdekli ceplerle yetinmesinin nedeni, Windows Phone'un çift çekirdekli işlemcileri desteklememesi de olabilir.

Windows Phone 8 "Apollo" ile bu destek sağlanacak ve bakalım Nokia, tek çekirdekli cepler için aynı duruşunu sergilemeye devam edecek mi.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

çamur at izi kalacak mı bakalım yıllardır standard özellikler kullandırarak teknolojini geliştirme sonrada bu işi yapıp insanlığa fayda sağlayanlara eleştiri yap. Bu son windows anlaşmasıda tutmazsa nokia nın sonu olabilir.

cok cekırdek olması onemlı deıl nokıa dogru demıs... bırcok telefonu testlerde gectı zaten

neymiş çok çekirdekliler pil sorununa sahipler lumia 900 ün pil zaten bitmiyor hiç bırak bu ayakları

adam haklı beyler dağılın...

konuş Nokia be. herkes sana sallayacak değil ya biraz da sen salla

haklılar. ne gerek var hem çok para vermeye. hem pil sorunu var hem gereksiz. sanki cep telefonuyla render yapacaksın. ha unutmuşum bide hava atmak amacı dar tabii.

Windows Phone'un çift çekirdekli işlemcileri desteklemiyor ve nokia utanç içinde bunu kabulleniyor...

telefonumun işlemcisinin Laptopun işlemcisinden güçlü olmasına gerek yok... tek çekirdek neyinize yetmiyor?

Nokia konuşuyor konuşuyor konuşuyor ama boş konuşuyor. Lumia 900 ü beğendim ama nokia yı beğenmiyorum..

Motorola Droid Razr Maxx var. İki çekirdekli de iyi bir cevap.

sanki lumia 900 ün şarkı 1 ay gidiyor

Eğer çok çekirdek önemli olsaydı, lumia 900'ün karşısına çıkan 2 ve 4 çekirdekli cihazların, lumia karşısında geride kalmaması gerekirdi. Yani, stephen elop haklı beyler.

Nokia haklı. Çift çekirdek veya daha fazlası için uygulamalarında bunu destekler biçimde yazılması gerekli. İster android ister ios olsun marketlerinde ki programların cogu tek cekırdek ıcın tasarlanmıs ve tek cekırdek ıle calısmakta. Dun 2 cekirdek 1.2 ghz telımın cpu gunlugune baktım 8 saatte sadece 26 dakıka kadar 1.2 ghz hıza cıkmıs. Buyuk ıhtımalle gameloft gıbı bır fırmanın oyununu oynadıgımda olmustur oda. Faydaları vardır yoktur demıyorum ama cekırdek savasları tamamıyle goz doldurma amacıyla yapılmakta. Bunu zamanında intel amd arasında gorduk.

NOKİANIN KENDİSİ İŞE YARIYOR MU ACABA?

Diğer firmalar pil sorununuda çözdükleri zaman Nokia Ceo su bakalım o zaman ne diyecek! merak ettim.

Adam haklı beyler, dağılın...

kedi - ciğer ilişkisi arkadaşlar, adamların elindeki sistemler (windows mobile, symbian) çok çekirdekli işlemcileri desteklemiyor zaten istesede böyle bir cihaz üretemez tabi yapamadığından çamur atıyor. komik olmaktan öteye gitmiyor. Zamanında Televizyonu görünce bunu kimse oturup izlemez diyen adamlar gibisin Nokia!!!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir