Nokia'dan iPhone'a ölüm vuruşu!

Nokia'nın sert ölüm vuruşu, başta iPhone olmak üzere tüm Apple markalarını tek hamlede bitirebilir!

  • Ali Güngör
Nokia'dan Apple'ı bitirme hamlesi!
Nokia bu dava ile Apple'ın sonunu getirmek mi istiyor?

Dünya'nın en büyük cep telefonu üreticilerinden Nokia, Apple'a karşı yeni bir patent davası açtı.

Apple ile Nokia arasındaki patent davaları gittikçe kızışıyor ve her iki firma da elini sakınmıyor. Nokia'nın Uluslararası Ticaret Komisyonu'na yaptığı en son şikayet, Apple'ın neredeyse mevcut bütün cep telefonlarında, müzik çalarlarında ve bilgisayarlarında, Nokia patentlerini çiğnediğini iddia ediyor.

Apple tarafından kullanıcı arayüzünde, kamerada, antende ve güç yönetiminde kullanılan teknolojilerden 7 tanesinin Nokia teknolojisi olduğu iddia ediliyor.

Dava ne zaman belli olacak?

Apple ve Nokia'nın arası bundan kötü olamazdı

Bir Nokia sözcüsü, şirketin ITC'den bu davayı kabul edip etmemesi konusunda 30 gün içerisinde bir karar beklediklerini açıkladı.

Bu dava devam eder ve Apple ürünleriyle ilgili bir karar alınırsa bile bu 2011 başlarına kadar etkisini göstermeyecek. Apple henüz dava ile ilgili bir açıklamada bulunmadı.

Apple'ın iPhone modeli, klasik cep telefonu kavramının değişiminde büyük rol oynadı. Nokia hala cep telefonu konusunda Apple'dan daha büyük olmasına karşın, iPhone akıllı cep telefonları piyasasında Nokia'nın ağır bir yara almasına sebep oldu.

Apple için çok ağır sonuçlar

iPod ve iMac gibi kült markaların da bu patent iddialarında yer alması, Apple için çok ağır sonuçlar doğurabilir.

İki marka arasındaki patent ihlal davaları yılın başından bu yana gittikçe şiddetlenerek sürüyor. Nokia'nın daha önceki iddiaları yepyeni bir boyut kazanıyor.

Nokia, Ekim ayında Apple'ı 10 patent ihlaliyle suçlamıştı. Apple ise Aralık ayında karşılık vererek Nokia'ya 13 patent yüzünden dava açmış ve rekabeti önleyen uygulamalarla suçlamıştı. Nokia yaptığı açıklamada karşı davaların, kendi davalarını etkilemediğini belirtmişti.

Bu dava haberi, Nokia hisselerinin yükselmesine, Apple hisselerinin ise düşmesine yol açtı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Nokia ulasamadigi cigere pis diyen kediyi oynuyor. N97 gibi en guclu modellerinde bile yavaslik ve dokunmatik sorununa cozum bulamadigi icin simdi rakibini baska seylerle yipratiyor.
Sunu kabullenmek gerekir; Bukemedigin eli opecesin ona dava acip suyu bulandirmanin manasi yok !...

Sonuçları sabırsızlıkla bekliyorum.

eeee....!!!

Dananın kuyruğu kopuyor tabii...
ve koparkende biraz ses çıkartacak...!!!

patentleri alarak hem üretmeyen hemde ürettirmeyen pis kurtlu apple sonunda birde başkalarının paten haklarına saldırıyor, olacak şeymi bu...???

yok yok bu firma akıllanmaz, apple batarsa bizde kurtuluruz, artık dünyada teknolojiye balta vuran en büyük pislik ortadan kalkmış olur...

... ve böylece insanlık adına teknolojiy geliştirenler daha rahat nefes alarak yoluna devam edebilir...!!!

INTEL PC - NVIDIA - IBM - MICROSOFT VE GOOGLE KARDEŞLİĞİ ADINA...

saygılar...

NOKİA CAN CEKŞİYO VE SON GÜCÜNÜ KULLANMAYA CALISIYOR ELVEDA NOKİA

Bu teknolojiler aynı olsaydı insanlar iphone kullanmaz nokia kullanırdı.

Edip, Edip neredesin, bak Apple, Nokia'yı suçlamıştı, şimdi kendisi köşeye sıkışmış. Kaçmaz bu fırsat...

adam gibi bi telefon yapta onunla vur ne vuracaksan.apple bir modelle tüm telefon piyasasının yarısını aldı yaw :((

Nokia da kaybetme korkusu başladı herhalde :D

Trident alın, Samsung Corby, Star alın, tekonoljinin önderi Nokia alın, 200 dolarlık IPhone'a boşuna 1200 dolar ödemeyin. Uçuk kaçık fiyatlı Apple...Edip Çiftçi haklı yani...

Trident alın, Samsung Corby, Star alın, tekonoljinin önderi Nokia alın, 200 dolarlık IPhone'a boşuna 1200 dolar ödemeyin. Uçuk kaçık fiyatlı Apple...Edip Çiftçi haklı yani...
------------------------------------------------------------------
iPhone fiyatı zaten 200 dolar, Türkiye'de her telefon olduğu gibi iPhone'da çok pahalıya geliyor orijinal fiyatına oranla. Lakin herhangi bir operatörden kampanya ile alırsan 500-600 Lira kadar bir fiyata mal oluyor. Sunduğu özellikler düşünülünce gayet uygun fiyatlı bir telefon, hele ki hala kendi segmentinde alternatif bir telefon olmaması bunun en büyük kanıtı. "iPhone katili" denilip şuan iPhone yerini alabilen bir telefon yok, hepsinin esamesi bile okunmuyor.

Edip Çiftçi, bırak sen microsft-intel kardeşliğini falan da(ki kardeş falan değiller); dogru düzgün Türkçe yazı yaz, günde 10 tane yorum yapıyorsun ne dediğin belli değil.
Artık gülünecek birşey de kalmadı, tamam içerik komik ama...

Apple 200 dolara mal oluyor demişsiniz. Doğru peki Nokia lar kaça mal oluyor ? 2000 dolara mı ? Öyle yada böyle tüm ceptelefonlarının kullandığı malzemeler 3 aşşağı 5 yukarı aynı. Nokiada samssungda İphoneda çok ucuza mal ediliyor. Ama bir arıza yaşadığınızda garantiye yolluyorsunuz. Sürekli yeni teknolojiler istiyorsunuz bunlar nereden karşılanıcak ? Ayrıca Son kullanıcıya gelene kadar kaç el değiştiriyor. Birde ülkemize girince % 50 vergi konuluyor ki bu maliyetinden çok daha fazla Üretici firmaların karlarını bırakın Satış fiyatlarından bile fazla. Apple 200 e mal ediyor 300 e satıyor 300 e alan Türkiyeye 500 e satıyor. Türkiyedeki distirbitör 700 e satıyo(350 de vergi ki bu en az) Sonra ara toptancıya geliyor oda kar koyuyor son kullanıcıya gelenme kadar 1800 lira oluyor. Şimdi kim suçlu ?

Burada tahminen 25 tane yorum var hepsi Nokia can çekişiyor diyor ama Edip abim dünyanın en ileri görüşlü şu anda kullandığı bilgisayarı bile yapan ama kendisinin farkında olmadığı bir firmaya APPLE'a laf atıyor ya Edip abicim ben seni artık önce ALLAH'a sonra micropsoft'a emanet ediyorum :D .

Edip Çiftçi Microsofttan ne kadar para Alıyorsun ? Boş kadro varsa bizide aldırsana. Birde Apple a niye bu kadar takmışsın anlamıyorum. körü körüne bir microsoft sevdası. Hayır anlamadığım konu şu haberle microsoftun Nvidia nın ne alakası var ? Sırf Apple dan dolayı mı :)))

Apple ın kendine has bir çizgisi var bunu hala anlayamamışsınız. Körü körüne bir microsoft sevdası. Objektif olun biraz Hepsi aynı bu firmaların. % 100 bir türk markası çıksın ve bu markalardan sadece 1 tanesinin bir tane ürününe kafa tutsun dişimi kırıcam. Ancak kurtlu Apple, gerici Nokia diyorsun. Sen daha iyisini yap bizi onlara muhtaç etme edip çiftçi

edipciftci

Apple ortadan kalkınca(ki onca zamandır sövüyorsun hiç bi ___ olduğu yok Apple'a :D) MS veya PC daha da pahalı olmaz mı?! rahatça macos yok hadi bana kaldınız demezler mi?!?!?

Birazcık düşün Apple MS kalkarsa nasıl tepemize binecekse Apple ortadan kalkınca da MS tepemize biner anlamıyor musun?!Şuanki koşullarda parası olan pahalıyı seçiyor sonra ne olacak?! Ucuz olan kalmayacak 1 seçenek olacak! güçler dengesinin bozulmasını çok istiyorsun ama bu sana yarar sağlamayacak bu bakkal mı süpermarket olunca bu benim sağdık müşterim di desin!! :)

Apple'a hiçbirşey olacağı yok, olsa bile bu sana daha çok zarar...Boşuna kendini yorma...
Son bir örnek daha vereyim de anla beni!
SEN, amerikanın yok olmasını, avrupanın güçlenmesini isteyen vatandaş gibisin! Ama sen avrupa değilsin .Sen bir 3. dünya ülkesi vatandaşısın bu oyunda.Ve avrupa da amerika da senin iyiliğini istemiyor...Bırak da onlar birbirini yesin, sen 2sinden de yararlan!

Bu senin kavgan değil ,kimsenin kavgası değil....Daha iyi nasıl anlatabilirim bilmiyorum.Eleştirmeyi bırakmasanda olur ama yok olmalarını istemen komiklik , okadar.

Kendisinin sıradan bir kullanıcı olduğunu unutup DEVLERIN çarpışmasına karışmış bir fare olmayanlara saygılar....

edip çiftçi hayal aleminde yaşıyor olmalı.. yazdığı 5 km öteden farkedilen taraflı yazıları ile adeta bir chip online yorum fenomeni olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor... reklamın iyiasi kötüsü olmaz tabi.. herhalde edip çiftçi yorumlarını yaparken apple'ın microsoft a çamur attığı reklam dizisinden etkilenmiş olmalı

aranızda hala IPHONE ve apple' ı savunanlar var...!!!

iphone' nin en son fiyatını gördümde bir sitede 1900 TL. civarı...!!!
diğer bir modeli 1200 TL. ...!!!

telefon hoş ve güzel, özellikleri diğer telefonların bazılarından daha iyi ve pek takılmadan seri çalışıyor.

bundan yaklaşık ortalama 1,5 belki 2 sene önce (tam vaktini hatırlayamıyorum) bir arkadaşım Amerika' ya gitmişti ve geri döndüğünde, daha değil Türkiye' de Amerika dışına dağıtım yapılmadan önce bir tane almış gelirken (ilk çıktığı günlerde), halı saha maçından sonra bana telefonu gösterdi, o zaman yanlış hatırlamıyorsam 450 dolara almış, ve ben biraz inceledikten sonra gerçekten hayran kalmıştım ama fiyatı biraz pahalı gelmişti...

benim en çok karşı olduğum şey apple insanları kazıklıyor vede çok çok zor duruma düşürüyor, çevremde bir çok örnek gördüm, hatta beni bile çooook uğraştırdı vaktinde, hele birde kendini grafiker zanneden toplum dışı çok özel kategoriye ait bi sürü insan gördüm yaaaa...!!!

hepsi baskı problemleri ve tasarım hatalarıyla dolu tasarımlarını getiriyorar, "kardeşim bak burası hatalı yazık baskıya verme paran boşa gidecek" diyorum adam bön bön yüzüme bakıp birde artislik taslıyor, sonra "BOOOMMM" 3000 adet 70x100 afiş güme gidiyor, hemde gurur yapmayıp yalvarmama rağmen (bu sadece 1 örnek)...

çoğu burnunu sürtüp sonra geri geliyorlar ve 1 saatte yaptıkları değişikliği yada düzeltmeyi 20 sn ile 3 dk arasında yapıldığını görünce önce afallıyorlar, sonrada ben iyi niyetimle o zamanlar hiç saklamadığım tüm bilgimi payaşırdım, ne ve nasıl olduğunu vede mac sistemlerde karşılığını anlatırdım (kendini grafiker zannedenler genelde pek birşe anlatmaz)...

konun özü apple toplumu da bozuyor ve meslektaşları bile düşman yapıyor...!!! patentleri alıp alıp kendi de üretmiyor, başkaına da ürettirmiyor "KORKMUYORSAN BIRAK BAŞKASI ÜRETSİN BİR ÜRÜN" değilmi ya...???

bana kızanlar var kusura bakmayın 3 - 5 tane ziyaretçi adı bile olmayan ziyeretçi bana kızacak diye toplumda maddi ve manevi derin yaralar açan pis kurtlu apple ürünleri hakkındaki düşüncelerimi saklayamam...!!!

MICROSOFT - NVIDIA - IBM - INTEL - GOOGLE işte ben bu firmaları bunun için seviyorum : "bu firmalar teknoloji üretmekten başka ürünlerin patentlerini toplayıp saklamaya vakit bulamıyorlar, çünki hedefleri farklı...!!!"

ama apple hem sahtekar, hem pahalıcı, hemde teknoloji ve insanlık düşmanı...!!!

saygılarımla...

nokia sana güle güle iphone varken vasat nokia ları ben napim hadi işine nokia o eskidendi :D

Apple simgesi 'doğadan birebir varolan hiç bir madde simge olarak kullanılamaz' kuralından dolayı ısırılmış şekilde .
Ne alaka diyeceksiniz .
Isırılan elma cennetten kovulma demektir ki bu da bütün nimetlerden vazgeçip tek başına bir yaşam anlamına gelir .
Apple felsefesi de tam olarak bu işte .
Piyasada rakiplerin olması hiç umurlarında değil .
Fiyat mı ?
O hiiiiiç umurlarında değil .
Bir cihazı kötü de olsa sırf apple diye alan insanlar o kadar çok ki ...

nokia'nın tekele dönüşmesini istemiyorum ama birinin apple'ın havasını söndürmesi gerek birbirinden pek bir farkı olmayan iki model telefonla bu kadar uçulmaz

Boş kadro maalesef yok ama imzasına reklam almaya başlayabilir...Çok etkili ve güçlü imzaları var...

Ayrıca kendimiz bir şey üretemiyoruz, durmadan yabancıların mallarının kavgasını yapıyoruz ya, vallahi çok ağırıma gidiyor.

Bu işler Edip Çiftçi Teknolojiden sorumlu Sanayi Bakanı olunca düzelecektir herhalde...

Apple ın teknoloji çalması doğru olabilir nokia çok köklü ve tarihi eski bir firma nokia 5110 ve 3310 zamanında hatta daha öncesinde iphone mu vardı:D ericsson larıda unutmamak lazım kocaman antenli tek satırlık ekranı vardı:D:D:D

''Nokia hala cep telefonu konusunda Apple'dan daha büyük olmasına karşın, iPhone akıllı cep telefonları piyasasında Nokia'nın ağır bir yara almasına sebep oldu.''

tamam teknoloji olarak ileri olabilir apple ama teknolojiden çok müşteri kitlesi önemli dünyadaki tel. kullanıcılarının 10/7 si kadarı nokia kullanıyor yada geçmişte bir kere kullanmıştır apple 100 megapixsellik kamera yapıpta geniş bir kitleye,müşteriye satamadıktan sonra ne anlamı var!!! Serviside yaygın ve ucuz değilse(parça değimişi,tamir vs.)
apple zenginlere hitap ediyor , Nokia zengin,fakir,orta bütün kitlelere...

biri edipçiftçiyi durdursun

Nokia bu teknolojinin önderidir, her zaman en önce o yapar, diğerleri onu geriden izler.

IPhone kalitesi ve yüksek fiyatı ile bizlere hitap etmez, satın alınamaz kadar pahalı değildir, ama bizim gibilere yere filan düşürmeye gelmez. IPhone benzerlerinin ise çok daha ucuza olması Apple'ın yüksek fiyat politikasından kaynaklanır. Apple, zenginlere ve seçkinlere hitap eden bir markadır. Pahalı olması diğerlerinden daha iyi olduğu anlamına da gelmez. Apple zaten ucuz değildir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play