Nokia'dan şaşırtan sözler!

4.3 inç'lik Lumia'sını piyasaya yeni süren Nokia'dan, büyük ekranlı cepler için garip bir açıklama.

Hüseyin Cem Köylü

Son yıllarda trend, büyük ekranlı cepleri kullanıcılara ulaştırmak oldu. HTC Titan 4.7 inç ekranıyla, LG Optimus VU 5 inç ekranıyla ve Samsung Galaxy Note 5.3 inç ekranıyla kullanıcılara büyük ekranda telefon deneyimini sundu. iPhone ise ilk çıktığı günden beri 3.5 inç'lik ekranıyla bazılarına kompakt bazılarına ise ideal geldi.

Bazı kullanıcılar, büyük ekranların muhteşem olduğunu düşünüyorlar, bazıları ise gereksiz ve fazla büyük olduğunu söylüyorlar. Geçtiğimiz ay Amerika'da 4.3 inç'lik ekrana sahip Lumia 900'ü piyasaya süren Nokia da, büyük ekranlı telefon yanlılarından olduğunu gösterdi. Fakat Nokia icra kurulu başkanı Niklas Savander, yaptığı konuşmasında büyük ekranlı telefon modasının bir gün sona ereceğini söyledi: "Bence, şu an insanlarda "Monster Truck (Büyük Kamyonet) Sendromu" var ve gün gelecek insanlar buna "çok salakça bir şey" diyecekler. Bu tam olarak ne zaman olur bilemem ama bizim büyük ekranlardan başka yeni bir teknoloji bulmaktan başka çaremiz yok."

Bazı kişilerin Windows Phone için 4.3inç ekranlı Lumia 900'den daha büyük ekranlı telefonlara gerek olduğuna dair sözlerinden bahsedilince, "Bundan sonrası tablet kategorisine girer, bizim henüz tablet konusunda bir düşüncemiz yok" sözlerini kaydetti.

Elbette Nokia kalitesine güvenen ve Nokia tablet bekleyen bir çok kullanıcı vardır, özellikle Lumia cep telefonları tarzında tabletler görmek hepimizin hoşuna giderdi. Fakat görünüşe göre, tablet ve özellikle büyük ekranlı Nokia telefon bekleyenler, henüz yeni bir cihaz göremeyecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Niklas Savander doğru söylemiş. Gelecekte nükleer bir savaş çıkacak ve internet tamamen yok olacak. İşte o zaman küçük ekranlı akıllı telefonların yıldızı parlayacak.

Savander; bizlerin büyük ekran talebi kadınların kendilerine hiç yakışmayan koca ciplere sahip olma kompleksine benzemez.

Akıllı cep telefonlarında ne kadar büyük ekran, o kadar mobilite demektir. Bu kanun değişmediği sürece küçük ekranlı akıllı telefonlar hiçbir zaman moda olmayacaktır. Zaten 6 inchten daha büyük telefon üretileceğini de sanmıyorum...

Haklı tarafı var bence. 4 3 üzerinin taşınabilirliği tartışılır. Tablet gibi çantana koysan olmaz cebine koysan hiç olmaz. Hele kulağına koca cihazı tutunca.:D Ama sıkıldığı zaman çıkartıp 5 incte oyun oynamasının tadi da başka olur.:)
Şimdi akıllı biri çıkıpta 41 mp fotoğraf makinesi sınıfına girmiyor mu? demesin önce araştırsın nokianın 41 mp yi nasıl çalıştırdığının mantığını. Kimse kendini rezil etmeden uyarayım dedim.:)

büyük ekran akıllı telefonların olmazsa olmazıdır bence. internete girerken, video izlerken küçük ekran geçekten kullanışsız...
akıllı telefonun amacıda zaten multimedyayı akıcı bir şekilde kullanmaktır.
@cleverman
internet askeri bir teknoloji olarak üretilmiştir. ve nükleer patlamalara dayanıklıdır :)

Takoz diye adlandırdığımız eski nokialardan daha iri cepler piyasada bugün.Onlar gibi bunlarında modası geçebilir kimbilir:).Tespiti doğru. Vatandaş istiyo bizde cihazları büyütüyoruz demiş...Cebe girmesede adına cep desek alıyo vatandaşda denebilirdi.2000 tl ye cep satılıyor bizde şaşırıyoruz falanda diyebilirdi.Doğru söyleyeni 9 köyden kovarlarmış bence kovulacak:))

büyük ekran moda deyil büyük ekranda face nete girmek filim izlemek daha güzel rahat küçük ekranda filimi izlenir siteyemi girilir ondan büyük ekran rahat oluyor.

Cleverman doğru dedin, 6'' ten daha büyüğü bana göre zaten telefon olmaz, yani o kategoriyi çoktan aşmıştır. Anlamıyorum ki bu telefonlara neden bu kadar büyük ekran koyuyorlar. Bi telefona en fazla 5'' koyulabilir. Fazlası Saçmalamaktan öte değildir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir