Nokia için garip bir boykot çağrısı!

Nokia bu ülkede boykot ediliyor. Bize pek de mantıklı gelmeyen boykot nerede ve neden yapılıyor?

  • Ali Güngör
Nokia için garip bir boykot çağrısı!
Nokia Siemens Networks kendini savunmaya çalışıyor

İranlılar Nokia'yı hükümetle beraber çalıştığı iddiası ile boykot ediyor. İran basınına göre Nokia satışları şimdiden yarı yarıya düştü.

Boykota çağıran özgürlükçü gazeteler Nokia Siemens Networks'ü hükümete takip sistemleri ve Webwasher isimli internet filtresini satmakla suçluyor. Hapishaneden çıkan mahkumlar, yetkililerin telefon görüşmelerini ve SMS'lerini detaylarıyla bildiğini söylüyor.

Nokia Siemens İran'da yerel telefon konuşmalarının takip edilmesini sağlayan teknolojiyi sattığını kabul ediyor. Bununla birlikte kendini şu şekilde savunuyor: "Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünyanın çoğu ülkesinde telekomünikasyon ağlarının kanuni izleme yapabilmesi gereklidir. İran'da da durum budur."

Nokia Siemens internet filtresi iddiasını ise reddediyor. "Medya spekülasyonlarının aksine sağladığımız teknoloji internet trafiğinin izlenmesine veya sansürlenmesine yaramıyor" diyor. Nokia kendini savunması şöyle sürdürüyor: "İranlıların hiç telekomünikasyon imkanı olmasa durum daha mı iyi olurdu?" ve böylece ülkede gerekli ve yararlı olduklarını savunuyor. Fakat buna karşı baskı ve takip altında olduğunu hisseden İranlıların boykotu hem Nokia Siemens'ı, hem de ülkede faaliyet gösteren diğer telekom şirketlerini etkiliyor. Bu durumun ne kadar mantıklı olduğuna ise varın siz karar verin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

irandan bahsediyoruz yaptıkalrı normal!!

Bu durumun ne kadar mantıklı olduğuna karar verebilmemiz için, orada yaşananları yaşamış ve biliyor olmamız lazım. Ya da en azından İran gibi baskıcı bir rejimin hüküm sürdüğü bir ülkede. Kararı bize değil İranlı'lara bırakın.

bence mantıklı bir tarafı yok hangi şirket olursa olsun hangi devlet olursa olsun bu takip sistemini halk istesin istemesin kuracaktır boykot bir işe yaramaz.

bence gayet mantıklı ama 4everNokia nokia ya devam...

Valla nedenini pek anlamadım ama adamlar boykot etmeyi biliyor. Bi olay olsa kimse takmıyor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir