Nokia Lumia 920'ye "24 ton eziyeti"

Nokia'nın amiral gemisi Lumia 920, ortaya çıktığı ilk günden beri eminiz böyle bir eziyet görmedi!

Nokia Lumia 920'ye "24 ton eziyeti"
Telefona ulaşmak için altı madenci çalışmış...

CHIP Online olarak Türkiye'de ilk defa gerçekleştirdiğimiz Nokia Lumia 920 uzay testi, büyük yankı uyandırdı. Tabii ki bu ve benzeri dayanıklılık testleri dünyanın birçok yerinde yapılıyor. İlk olarak 2012 yılında, Lumia 900'ün büyük darbeler sonucu halen çalışabilir olduğunu gösteren Nokia testlerine bu sefer daha farklı bir Lumia 920 vukuatı eşlik ediyor.

Daha önceki testlere göre biraz daha "uçuk" görünen olay, Finlandiyalı Iltasonomat.fi tarafından gündeme geldi. Site, yerli bir madencinin Nokia Lumia 920'sini çalıştığı madende kaybettiğini ve daha sonrasında cihazı, 24 tonluk yer düzenleyicisi altında gömülü olarak bulduğunu rapor etti.

Telefonunu kaybettiğini anlayan işçi, başka bir çalışanın telefonu ile arama yaptı. Yerin birkaç metre altından az da olsa duyulan melodi sonrasında telefon, altı kişinin uğraşları sonucunda gömüldüğü yerden çıkartıldı. Ekranı tamamen tuzla buz olmuş olan Lumia 920 halen arama alıyor ve yapabiliyordu. Olaydan fazlasıyla etkilenen madenci ise yeni bir 920 daha almaya karar vermiş.

AllThingsD.com'da yayınlanan habere göreyse Nokia'dan konu hakkında şöyle bir açıklama geldi: "Herhangi bir Nokia telefon, piyasaya çıkmadan önce her türlü gündelik kullanım koşuluna göre test ediliyor. Bu koşullar içerisinde zor hava şartları, çarpma ve düşme gibi durumlar da mevcut. Sanıyorum artık 24 tonluk ağırlığa dayanabilmeyi de bu listeye ekleyebiliriz."

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Adamların madencisinde bile Lumia 920 var demek geliyor içimden. Bizim işçilerimiz ise hala nasıl 1 ekmek daha fazla alırız onun hesabını yapıyor.

@15 Nis 2013 15:42 güzel kardeşim adam finlandiyada peynir ekmek gibi lumia satıyo yerli malı sonuçta orda sudan ucuz ayrıca madenciler fena kazanmıyo orda hem bizimkiler gibi 5 çocuk yapmıyo 1 çocuk yapıyor tabi bizim yaşam standardımızın da onlara göre dibe vurmuş olduğu bi gerçek

aynı durumda iPHONE 5 yada 4s olsa mort olmuştu...

aynı durumda iPHONE 5 yada 4s olsa mort olmuştu... + maden işçisi nasıl LUMIA 920 almış? maaşı çok yoksa LUMIA 920 orada daha ucuz?

@grezimonk başka ülkelerde madenciler türkiyenin 5 katı kadar maaş kazanıyor (madenciler için söylüyorum diğer meslekler için değil)

@15 Nis 2013 21:18 suya toza şoka dayanıklı model seçmek yerine 920 almış... ama oda o tarz özellik varmış gibi 24Ton basınca dayanmış... üstelik basın saatlerce sabit olduğu halde plastik diye beğenmeyen buna ne der... evet orada işçi hakkını alıyor + daha ucuz...

yuh ... nerden nereye, konuya bak buradan bunu çıkardıysan ne diyeyim ben sana ..Yanlış sitede geziniyorsun ..

Hadi canım. Bence en son nesil cep telefonunu nasıl alırımın hesabını yapıyorlar. Ayranı yok içmeye atla gider S3 almaya...

Gençler yurt dışında telefonlar turkiyedeki gibi ucuz değil özellikle amerika'da. Finlandiyada da pahalı olacağını düşünmüyorum. Vergi manyaklığı yok oralarda

Ben finlandiyada yasiyorum yillardir ve lumia 920 ilk ciktiginda Ben de aldim gelir duzeyi turkiye ile ayni,ortalama maaş 1200 Euro ve bunu bu ülkede 1200 lira olarak duşunun,kira 700,elektrik su vb,gidiyor 1000,ekmek yaklaşık 2 Euro domates 5 Euro kilosu hesaplayın yaşam şartını.burda telefon fiyatları tr ye göre daha uygun ama baş faktör operatör istedıdgınız telefonu peşinatsız kefilsiz alabiliyorsunuz ayda en yeni cebe ödiyeceğiniz fiyat 20 Euro iki paket sigara fiyatı ve konuşma suresi ve mesajlaşma içinde yani cep bedavaya geliyor olay bu.

Arkadaşlar Avrupa da bir maden işçisi veya normal bir işçi Türkiye'deki gibi asgari ücretle çalişmiyor çok iyi hayat standartları üzerinde bir ücret aliyorlar. Ariyetten 1650 Tl e satilan telefonlar çoğu Avrupa ülkesinde hat kullanma şartı ile ücretsiz veriliyor lumia 920 bin ortalama Avrupa fiatiysa 200$ civarinda.

@16 Nis 2013 13:31 Olayı nereye bağladın öyle :D

nokia işte budur kalitesi her zaman ve her yerde bellidir ... nokia bir efsanedir ve efsaneler asla ölmez ... sıkı durun küllerinden doğup geliyor ..........

kimse nokia yı hafife almasın nokia windows phone popüler olunca tekrar 1 numar olacak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir