Nokia'nın yeni piksel kralı

CHIP Online Nokia'nın yeni Megapiksel devini mercek altına aldı. Artısıyla eksisiyle N86 8MP.

Nokia'nın yeni piksel kralı
Nokia N86 8MP: Finlandiyalı ilk 8 Megapiksel telefon.

Nokia N86, firmanın 8 Megapiksel kamerası olan ilk cep telefonu oluyor. Yaptığımız testte cep telefonunun multimedya üzerinde uzmanlaştığı ve teknik açıdan dopdolu bir yelpaze sunduğu ortaya çıktı.

N86 8MP ile Nokia; Samsung, LG ve Sony Ericsson'un baskın olduğu 8 Megapiksel cep telefonu segmentine giriş yapıyor. Bu giriş genel anlamda başarılı olarak tanımlanabilir. Telefon testte asil bir şekilde savaştı birçok alanda fazla fazla puan topladı.

Özellikle kamera, pil süresi ve müzik çaların sesi bizi tatmin etti. Fakat pek de kaliteli bir hava vermeyen plastik kasa ve klavyenin çok yumuşak olan basınç noktaları pek de hoşumuza gitmedi.

Donanım: Sağlam N-sınıfı

Multimedya fonksiyonları dışında N86 8MP, tanıdık N-serisi özelliklerini sunuyor. Elbette bundan şikâyetçi değiliz: N-modelleri GPS alıcısından HSDPA, WLAN ve Office özelliklerine kadar modern bir cep telefonunun sunması gereken tüm özellikleri sunuyor.

Donanım: Sağlam N-sınıfıN86 8MP, S60 v3.2 kullanıcı arabirimini kullanan Symbian OS 9.2 işletim sistemi ile çalışıyor. Dâhili 8 GB belleği microSD bellek kartları ile 16 GB'a kadar genişletilebiliyor. Fabrika çıkışı olarak 7,6 GB kullanıcının hizmetine sunuluyor. Cihaz Bluetooth ve USB arabirimi üzerinden doldurulabiliyor. İyi ki N86 hızlı "USB 2.0 High Speed" arabirimi ile donatıldı (480 Mbit/s). Testte Bir MP3 şarkısı 2 saniyeden az bir sürede cep telefonuna aktarıldı.

A-GPS, harita yazılımı Nokia Maps'e gerekli mekân bilgilerini sunuyor. N86 8MP'nin paketinde ses ile yönetimi destekleyen navigasyon yazılımının için üç aylık kullanım lisansı sunuluyor.

İş dünyasında bir ışık
Cep telefonunun yumuşak klavyesi dışında N86 iş dünyasında kullanıma son derece elverişli: İnternette sörf yapabilirsiniz, HSDPA modem olarak (maksimum 3,6 Mbit/s) netbook'a bağlayabilirsiniz ve e-postalarınızı yönetebilirsiniz.

Donanım: Sağlam N-sınıfıN-Gage emrinize amade
Arada sırada oyun oynamak isteyenler N-Gage uygulamasına başvurabilirler. İster dikey, ister yatay formatta oynanabiliyor. Yatay pozisyonda oynadığınızda telefonun kızağını açıp multimedya tuşlarını oyunda kullanabilirsiniz. N86 demo oyunlarla beraber sunuluyor; hediye olarak verilen kupondaki kod ile bir oyunun tam sürümünü ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Prince of Persia veya EA Sports FIFA 09, seçime sunulan 15 oyun arasında yer alıyor.

Multimedya: Daha fazla piksel ve radyo istasyonu

Orijinal fotoğraf: N86 8MP ile çekilmiş bir panorama resmi (tam boy için tıklayın).

Cihazın ismi N86 8MP'nin en önemli özelliklerinden birini açığa çıkarıyor: 8 Megapiksel kamera. Cep telefonunun bir fotoğraf makinesi olarak iyi bir grafik çizdiğini ve kişisel radyo istasyonu olarak kullanılabileceğini tespit ettik.

Nokia arayı kapatıyor: Sony Ericsson, Samsung ve LG'den sonra Finlandiyalılar da bir 8 Megapiksel cep telefonu sunuyor. Kamera 3264 x 2448 piksel çözünürlüğünde resim çekiyor ve F2.4 ila F4.8 arasında odak uzaklığında sahip. Tüm bunlar çift LED'le birleşince kötü ışıklandırma şartları altında da iyi resimler çeken bir cihaz ortaya çıkıyor. Carl Zeiis geniş açı lens de güçlü özelliklerinden

N86 ile tarafımızdan çekilen fotoğraflar çok düzgün gözüküyor, tam çözünürlükte bile resimler iyi gözükmeye devam ediyor. Alan derinliği bir cep telefonu kamerası için yine iyi seviyede (bkz. resim galerisi). Telefonun ağır aksak çekim tuşu bizi biraz rahatsız etti. Resim çekmek isteyenlerin parmakları bayağı bir güçlü olmalı. Bu eksiklik bazı durumlarda bulanık çekimlere neden olabilir.

Güzel panorama fonksiyonu
Kamera, farklı otomatik programların yanında dört çekim modu sunuyor: Normal, otomatik çekim, çok hızlı bir seri çekim fonksiyonu ve panorama fotoğraf çekimi için düşünülmüş hoş bir program. Geniş resimde görülmekte olduğu üzere program, çekilmiş fotoğrafları bir çerçeve içerisinde göstererek bir sonraki kesitin çekiminde yardımcı oluyor. Seçilen motif resme uyuyorsa kamera otomatikman çekim yapıyor. Çekimden sonra N86 8MP tüm fotoğrafları işleyerek bir panorama resmine dönüştürüyor. Bu süreç başarılı bir şekilde gerçekleşse de çok uzun sürüyor.

Video kamera ve video oynatıcı
N86 video da çekebiliyor; 640 x 480 piksel çözünürlük ise TV'ye uygun. Motifin karmaşıklığına göre kamera bazen sadece saniyede 30 kare ile çekim yapıyor. Cep telefonunda yapılan bir video çekimi için gerçekten çok etkileyici.

Video çalar testte ikna etmeyi başardı. Kamera merceği ve flaşın etrafında açılıp kapanabilen ufak bir ayaklık var. Cep telefonunun bir video çıkışı da var, böylece fotoğraf ve videoları evdeki televizyonunuzda da izleyebiliyorsunuz. Eğer TV cihazınız WLAN ve Universal Plug'n Play'i destekliyorsa içerikleri cep telefonu üzerinden kablosuz ile yollayabilirsiniz.

<strong>Orijinal fotoğraf:</strong> N86 8MP ile çekilmiş bir panorama resmi (tam boy için tıklayın).Kişisel radyo istasyonu
N-serisi cep telefonlarından alışılmış olduğu üzere N86 8 MP'nin de düzgün bir MP3 çaları var. 3,5 mm kulaklık girişi sayesinde telefona istediğiniz kulaklığı takabilirsiniz. Fakat N86'da buna gerek yok. Sebep: Nokia zaten kutu içeriğine güçlü ses veren bir kulak-içi kulaklık ekledi.

Cep telefonu Bluetooth kulaklıkları da stereo ses ile besleyebiliyor. Fakat bunları sonradan satın almanız gerekiyor. Bir diğer sıra dışı özellik tümleşik UKW vericisi. Bu verici ile dinlediğiniz her müziği araba radyosuna gönderebilirsiniz. Cihazın kullanımı çok basit, ses ise şaşırtıcı derecede iyi.

Uygulama: İyi tuşlar, kötü tuşlar

Çift kızalı telefon elde iyi duruyor. Bizim görüşümüze göre tuşların basınç noktaları fazla süngerimsi.

Uygulama: İyi tuşlar, kötü tuşlarNokia N86 8MP'nin ağırlığı yaklaşık 150 gram, ebatları ise 104 x 52 x 19 mm. Kızak sağlam bir his veriyor ve her iki yöne doğru rahatlıkla açılabiliyor. Cep telefonunun ön yüzü kire gelmemesi nedeniyle bizden eksi puan aldı. Her dokunuş anında çirkin bir iz bırakıyor.

Müzik ve video oynatıcısını kontrol etmeye yönelik multimedya tuşları, cihazın üst tarafındaki ince yönetim tuşlarıyla bir zıtlık oluşturuyor. Pil süresine gelince: N86 tam GSM performansı altında yaklaşık dört saat dayandı. İyi bir değer.

Klavye: Işık ve gölge
Aslında tuşlar çok rahat kullanılabiliyor. Her ne kadar rakam tuş takımının üst tarafı kızağa çok yakın olsa da biraz alıştırma ile büyük parmaklı insanlar da bir sorun yaşamayacaktır.

N86'nın sağ tarafındaki ekstra tuş kilidi düğmesi hoşumuza gitti. Buna karşın tuşlara bastığımıza elde ettiğimiz geri bildirim pek başarılı değildi. Cep telefonu tuşlarının çok yumuşak ve belirsiz basınç noktaları var. Kızağın dışındaki ince tuşların kullanımı çok kolay ve daha iyi basınç noktaları sunuyor.

Uygulama: İyi tuşlar, kötü tuşlarYeni teknik, daha aydınlık ekran
Nokia, N86 8MP'nin ekranında Activematrix-Organic-LED isminde yeni bir teknoloji kullanıyor. Testte ekran tatmin edici sonuçlar verdi. Menüleri, fotoğrafları ve videoları parlak ve kontrast dolu biçimde gösteriyordu. Geleneksel ekran tekniklerinden farklı olarak AMOLED elektrikten tasarruf da yapıyor. N86'nın sunduğu yüksek pil performansının bir sebebi de bu olabilir.

Akustik
N86 telefon akustiğinde beklenilenin biraz gerisinde kalıyor. Gerçi telefon görüşmelerinde ses anlaşılır biçimde duyuluyordu; fakat hem cepten cebe hem de cepten sabit hatlara yapılan görüşmelerde ses biraz boğuk ve yapay geliyordu. Hoparlörün ses seviyesi yüksek ama gıcırdayan ve dolayısıyla sinir bozucu bir sesi var.

Detaylı bilgi tablosu

NOKIA N86 8MP
Ürün Nokia N86 8MP
Fiyat 450 Euro (tavsiye edilen satış fiyatı)
Piyasaya çıkış 2009'un üçüncü çeyreği
İşletim sistemi Symbian OS 9.3 (S60 3.2)
Açılış süresi 21 s
Şebeke standartlar GSM 850, 900, 1.800, 1.900 MHz
Ağırlık 148 g
Ebatlar 104 x 52 x 19 mm
SAR değeri 0,76 Watt/kg
Batarya tipi Lityum İyon
Bekleme süresi (üretici) 13 gün
Konuşma süresi (üretici) 6 saat, 18 dakika
Minimum konuşma süresi (ölçüm) 3 saat, 57 dakika
Anten bağlantısı Yok
Dokunmatik ekran Yok
Ekran büyüklüğü 52 x 39 mm
Ekran çözünürlüğü 320 x 240 piksel
Renk desteği 16.777.216 renk
Ekran aydınlatması AMOLED
Kutu içeriği Eşitleme yazılımı, veri kablosu (USB)
Özel yanları Nokia'nın 8 megapiksel kameralı ilk cep telefonu
Bellek 7669,8 MB
Bellek kartı tipi micro-SD
Kamera 8 Megapiksel, LED ışıkları
Video kamera 640 x 480 piksel
Video çalar Kayıtlı videolar ve akışkan video
Görüntülü konuşma Gerçek görüntülü konuşma
Müzik MP3 çalar, UKW radyo
Ses formatları AAC, AAC+, AMR-NB, AMR-WB, eAAC+, MIDI Tones (poly 64), MP3, MP4, RealAudio 7, 8, 10, SP-MIDI, True tones, WAV, WMA
UKW vericisi Evet
MP3 transfer süresi 2 s (1 MP3 dosyası)
GPS alıcısı Evet
Navigasyon Harita içeriği mevcut
MMS Evet
Adres defteri Dinamik
Sesle yönetim Evet
Dil seçimi Evet
Hoparlör üzerinden görüşme Evet
Profiller 6'nın üzerinde
Metin girişi T9, genişletilebilir sözlük
SMS belleği Dinamik
Kişisel zil sesi Evet
Zil sesleri: Gerçek sesler / Kayıt Realtones (AAC, AAC+, AMR-NB, AMR-WB, eAAC+, MIDI Tones (poly 64), MP3, MP4, RealAudio 7, 8, 10, SP-MIDI, True tones, WAV, WMA), zil sesi kaydı
Titreşimle bildirim Evet
Alarm Evet
Organize etme özellikleri Randevu yöneticisi, takvim görünümü, hesap makinesi, PC-PIM ile eşitleme
Oyunlar 1 adet, sonradan indirilebilir
Bağlantı arabirimleri WLAN; Bluetooth, USB
HSCSD (maks. down/up) 57,6/14,4 kbit/s oder 43,2/28,8 kbit/s)
GPRS (maks. down/up) 67,0/13,4 kbit/s oder 53,6/26,8 kbit/s oder 40,2/40,2 kbit/s
UMTS 3.600/384 kbit/s
WAP tarayıcı WAP 2.0, xHTML
E-posta istemcisi Evet
Push E-Mail Evet

Sonuç: İlk sıralara aday

Nokia N86 8MP'yi test etmek zevkliydi. Donanım çok geniş, birçok pratik detay ince düşünülmüş ve telefon elde süper duruyor. 8 Megapiksel kamera da telefonun güçlü yanları arasında yer alıyor.

Fakat yeni cep telefonu iyi görüntü kalitesinin yanında N-Gage, video düzenleyici, UKW verici gibi birçok eğlendirici özellik sunuyor. Bunun dışında tüm e-posta ve teknik özellikleri de tatmin etmeyi başarıyor. Yalnız; klavyenin süngerimsi basınç noktaları ve kirlenmeye müsait ön yüzey pek hoşumuza gitmedi. Cihazın tavsiye edilen yurtdışı fiyatı 450 Euro.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

IDOU'yla boy ölçüşebileceğini düşünmüyorum.

450 Euro yurt dısı fıyatı.. turkıyede verguılerle ve kazıkcı telefoncularla bu fıyat 700 Euro olur.. ben 3 sene Gsm sektorunde mudurluk yaptım fıyatları cok ıyı bılıyorum, zaten ılk cıkan telefonu almıcaksın, beklıceksın bır kaç ay

adamlar 900 tl ye neler alıyor Tr'ye gelsin 1500 ü bulur bu alet . )
hani kim vercek 200 euronun hesabını :D

Nokia hala aynı tas, aynı hamam. Kamera megapikselini artırmakla olmuyor artık.

bir tek yeniliğini sevdim.O da n86 OLED(yani organik led) ekran kullanıldı.oled in en büyük avantajı lcd ekranlara göre daha net daha parlak ve daha az enerji tüketiyor...

bir tek yeniliğini sevdim.O da n86 OLED(yani organik led) ekran kullanıldı.oled in en büyük avantajı lcd ekranlara göre daha net daha parlak ve daha az enerji tüketiyor...

Mercek Carl Zeiss mı? bir bilgi göremedim... Zamanında Sony Cybershot serisi ile kıyaslanabilecek kalitede resimler sunan Carl Zeiss mercekleri küçümsememek lazım. Pek çok telefon kamerası fotoğraf derinliğini sağlayamıyor.

Bu arada şu telefon dizayn / menü dizayn işine biz Türkler el atsak? Vallahi şu saçma özellik bir sonraki model de düzelse diye beklemekten imanımız gevredi...

megapixel le iş olmuyor artık millet yemiyor bu fiyata kral gibi telefonlar var. ha telefon güzel değilmi özellikler güzel ama dahada iyilerivar diyorum bu fiyata verilen paraya yazık

Sony Ericsson Idou ile 12 M.P 'i yakalamış durumda. :] Ama bu cihazda güzel yalnız Nokia 8 M.P ile övünürken Sony Ericsson 'un 12 M.P 'si tartışılırsa ne olur acep. :)

selam arkadaşlar. ben bir cok telefon kullandim nokia sonyerıcsson samsung şunu burda söylemek istiyorum. pixel olarak ve kalite olarak sonyericsson mükemel. ama nokiaya gelince hep ayni fasafiso
carl zeiss lensli ama carl zeissin bir cok model lensleri var mesela birinci ve ikinci kalite diyebiliriz. ben daha almam nokıa yada herhangi bir telefon.önce arastirmak lazim sonra alinmasi lazim.
ben bir cok arkadas ceptelefon aldılar ve yari fiyatina sattilar
yazik paraya ve kandıran kişilere

h.akman

arkadaşım dikkat edersen firmanın diyor

Arkadaşım dikkat edersen nokia firmasının diyor

Nokia artık ne yaparsa yapsın. Telefonları her zaman yavas yok carl zeismiş yok symbıanmış geçin bunları. Sony ericsson gibi bi marka var pıyasada bilmeyenler bi baksın tavsiyemdir. Bi kere kameraları ole carl zeis felan cakma lenslerle değil direk sony firmasının kendı fotograf makinalarında kullandıgı Cyber-Shot ozellıgıyle donatılmıs. Sony ericssonun 3.2 mp cyber shotlı cep telefonları nokianın 5mp telefonlarından daha saglam ve net cekım yapıyor bunu denedık... Anlıyacagınız sadece MegaPixele bakmıyor bu iş. Kameradaki ufak tefek detaylar buyuk olcude belırlıyor aralarındakı farkı... nokianın tek avantajı eskılerden gelmesı... Ama umuyorumkı guzel telefonlarına ekonomık yanı tuketıcıyı dusunerek fıyat bıcen Sony ericsson cok surmeden zirveye ulasacaktır. Bide son olarak bu telefonu alcagınıza Tr de cıkacak olan w995 ve c905 e bakın bence. Aradaki ucurumu gorursunuz...

aşırı derecede abes kaçacak ama akustik ve ses olayında 6230i üzerine tanımam. sırf bu yüzden düşüp parça parça olan 6230i nin yerine sırf bu yüzden dolayı fahiş bir fiyata sıfırından aynı modelini aldım. kulaklık sesini hiçbir zaman son sesine kadar açamadım, okadar güçlü bir çıkışı var. demem o ki karşınızdakinin sesini eğer mükemmel derecede duyamıyorsanız ya da ses iletişiminde sorun varsa diğer tüm özellikleri gölgede kalır. n86 çok güzel bir telefon ama eğer duyduğum ses zevk vermeyecekse billur gibi ses duyamayacaksam değeri anında sıfırlanır. kişisel görüştür; bana göre bir telefonda en önemli özellik akustiktir .

nokia artık kendini aşmalı. farklı tasarım güçlü işlemci istiyoruz bu ne ya bir özellik eklenerek yeni telefon mu çıkarılır?
ama en azından ümitliyim. E52 geliyor süper ötesi bir telefon!!!

sony de carl zeis kullanıo arkadaş bilmio galiba gitsin tüm sony dijital makinalara baksın + Cyber-Shot yazılım olayıdır nokia lara da yapabilirsin

not:nokia c deilim samsung en iyisi

arkadaşlar burada tartışmanız gereksiz.kamera konusunda en iyisi lg nin kullandığı shıneder lens bilmeyenler öğrensin

450 Euro = 900 TL
Buna bir de KDV, ÖTV, gümrük vergisi, satıcının kar payı, ithalatçının kar payı bilmem ne ekle Allah ekle oldu mu sana +1500 TL.

bu ilk deil bi ara samsung cep telefonlarında da 8 megapiksel kamera çıkmıştı

sony ericsson k850i ve n82 karşılaştırması var ve n82 fark atıyor tutup da 256000 renkli ekranlı telefonu 16Milyon renkli telefonlarla karşılaştırmanız da abes kaçıyor biraz en iyisi bilmeden konuşmayın ( ağzı olan konusuyor !)

bugün aldım telefonu 1650 ytl verdm evkur kazığıyla beraber..
menü + menü bir telefon ama gayet şık.
beni cezbeden 8+8=16 gb hafıza ve kamerası oldu.
ses gerçekten iyi. ama bir arkın dediği gibi tuş takımı yumuşak.mesaj yazmak çok çok rahat değil.

arkadaşlar bu telefonun mesaj yazarkenki sıkıntısını biliyosunuzdur..bu sorunu gidermenin bi yolu varmı yazarmısınız lütfen..

n86 ya virüs programı gereklimi kendi isletim sisteminde varmı?bilen mümkünse trb_125@hotmail.com atabılırmı

Nokia N86 8MP de navigasyon varmi

arkadasim carl zeis herhaalde birinci sinif makina lensi takacak değil bu telefona bilmeden atip tutmayin yaw :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir