Nokia telefon işine "geri döndü"

Nokia, tam beklediğimiz şekilde olmasa da telefon işine geri döndüğünü duyurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
Nokia telefon işine "geri döndü"

Nokia, Android'li cihazlarla telefon dünyasına geri döneceğini duyurdu. Yeni telefonlar Nokia markasıyla satılacak olsalar da, Nokia tarafından değil, Finlandiyalı yeni bir firma olan HMD tarafından üretilecek.

Nokia ve HMD'ye göre HMD, önümüzdeki üç sene içerisinde Nokia'ya 500 milyon dolar yatırımda bulunmayı, böylece firmayı uluslararası pazara taşımayı planlıyor. Aynı duyuruya göre HMD, Nokia markasını dünya çapında kullanabilecek ve bu haklarını on yıl boyunca koruyacak. Yeni telefonların ne zaman ortaya çıkacağı ise şimdilik bilinmiyor.

İlgi çeken bir nokta, HMD'nin CEO'sunun daha önce Nokia'da üst düzey yöneticilik yapan ve şu an Microsoft'un Asya, Orta Doğu ve Afrika'da Mobil Cihazlar bölümünün başkanlığını yürüten Arto Nummela olması. Nokia, Microsoft tarafından satın alındığından bu yana telefon işine tekrar girmekle ilgileniyordu. Ancak bu yeni anlaşma, Nokia'yı kendi üreteceği telefonlarla piyasaya girmekten on sene daha men etmiş gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Telefon işine geri dönülmesi ve Android'in tercih edilmesi çok doğru kararlardır ama Nokia, Stephen Elop'tan sonra enkaza dönüşmüş bir markadır. İmajın restore edilmesi gerekli...

@cleverman nokıa en iyi markadır Phone 5 para etmez en iyi telefon noktadır phoneyi cebime sokmam

Nokia'yı satın almadan kısa bir süre önce ms'den Stephen Elop Nokia Ceo'su oldu ve meego projesi ani bir kararla iptal edildi.Ardından telefonlar bölümü ve isim haklarını alan ms 10 yıl boyunca Nokia'nın pazara girişinin önünü tıkamış oldu.Şimdi bu hakları HMD'ye yine on yıllığına sattı ve Nokia bir 10 sene daha kendi ismiyle telefon üretemeyecek.Üstelik HMD'nin Ceo'su yine ms'den Arto Nummela.MS'nin Nokia'yı pazardan çıkarmak adına oyunlar oynayıp Nokia'nın sonunu hazırladığını söylebiliriz.

@19 Mayıs 2016 14:24 anlaçmada neler var bilmiyorsun nokıa kendi üretme şansı yok fabrikaları microsofta vermişti ee neyapacak başka bir firmaya ürettirecek . burdada aynı ulkenın bir şirketine ismini 10 seneliğine lisanslamış.. Nokıa başkanı eru telefon işine girecegiz demişti.. bu anlaşma ile hdm ye yaptıracak modellerde illakı nokıa nın bir eli olacaktır.

@19 Mayıs 2016 14:24 Komplo teorisi. Dandirik bir isimle cikmaktansa nokiadan isim hakkını almışlar. Çok da mantıklı.

@19 Mayıs 2016 18:00 O şirket nokia'nın paravanı. Durduk yere "Finlandiya"da bir şirket ortaya çıkıp 250 milyon dolara Nokia ismini alıp yıl içerisinde 500 mildon dolar yatırım yaparak markayı dünyaya taşıyacağız demez. Diye düşünüyorum.

@19 Mayıs 2016 21:04 Komplo teorisi için nedenim yok neden böyle birşey yapayım ? Ben olan biteni kronolojik olarak sıraladım . Ve yapılan tercihlere ve sonuçlarına bakılınca bu çıkıyor ortaya . Ms çok agresifti nokia ismini her yerden silmek konusunda . Nokia ismiyle çıkmış uygulamaların bile adını değiştirdi . Bazılarını toptan kaldırdı . Nokia isim haklarını alıp bu isim haklarıyla 2 sene boyunca komik özelliklerde telefonlar üretip marka imajına zarar verdi . Şimdi de sattı .

@19 Mayıs 2016 14:24 Söylediklerinize aynen katılıyorum. Zaten sizin de belirttiğiniz gibi gelişmeleri takip eden ve büyük resme bakan herkes aşağı yukarı aynı şeyleri görüyor. Zamanında Commodore gibi şirketler nasıl piyasadan silindi ise yine aynısı oluyor.Tek tek bütün balıkları yönetmekle uğraşmaktansa bir kaç büyük balığa piyasayı verip onlarla çalışmak daha kolaydır. İşin sırrı da kullanıcılara haşlandığını fark ettirmeyecek piyasa görünümünü oluşturmak ki zaten tencere geniş.Bilge Baykuş

Güle güle Lumia hoşgeldin Nokkia X!!

Hala namı yürüyen bir marka eğer geri dönerde android sistemli telefonlar üretirse kısa sürede diğer devlerle rekabet eder zamanında nokia androidli telefon üretseydi türkiyede çoğu kişi nokia kullanırdı.

@19 Mayıs 2016 18:39 Kendi geliştirdiği bir sistemle çalışsa yada daha iyisi gerçek bir linux işletim sistemiyle çalışabilen bir telefon yapsa diyeceğinize android işletim sistemini savunup duruyorsunuz ya...Görmüyormusunuz piyasadaki tekelleşmeyi ! Şimdilerde ne isteseler ekliyorlar ve siz de cebinizde kendi 'seçtiğiniz!'(İos, android, MS Mobile) casusu taşıyorsunuz. Geride ise seçebileceğiniz başka bir işletim sistemi yok ! (Kimler sayesinde ?) Eh bulmuşlar kuzu gibi kitleyi kırkmazlar mı ?

@19 Mayıs 2016 18:39 Türkiye dünyada çok büyük bir pazar değil

Buna bir geri dönüş denemek biraz hayal kırıklığı olur. M.S.un yan kuruluşu olan bir firmayla Nokıa nın adını kullanıp cep telefonlarına atom ayarında işlemciler konana dek buradan para kazanmayı planlaması diyelim. Bu da malesef çıkan ceplerin bir süre daha tam olarak bir Nokıa telefonu olmayacaklarını gösteriyor.

Nokia bitti sıra Microsoft da Microsoft da bitecek. 30 yıla hızlı girdikleri gibi hızlı gidecekler..

Microsoft Nokia'yı almadı telefon kısmını aldı bi anlamadınız gitti

HMD bir nokia şirketidir

Akıllı telefon piyasasında yazılım olarak hangi firmalar var? Büyük oyuncular IOS ve Android, diğerleri figüran. Peki hangi ülkenin firmalarına aitler? Amerika. Avrupa'nın lider firması neydi? Nokia. Nokia'ya ne oldu? Microsoft öldürdü. Bunlar benim görüşlerim değil. % 100 gerçek ve buradan bakınca da cleverman'in yazdıkları çok da komplo teorisi gibi gözükmüyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play