Nokia, üçüncü çeyrekte umduğunu bulamadı

Nokia'da işler iyi gitmiyor. Şirketin açıkladığı üçüncü çeyrek rakamları hiç de iç açıcı değil...

  • Selim Öztürk
Nokia, yılın üçüncü çeyreğinde zarar etti
Nokia'nın karlılık oranı yılın üçüncü çeyreğinde 1/3 oranında düştü.

Önde gelen mobil telefon üreticilerinden Nokia, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 2008 yılının üçüncü çeyreğini %30'luk gelir kaybıyla kapadığını duyurdu.

Eylül ayının 30'unda kapanan yılın üçüncü çeyreğinde karlılık oranında yaklaşık 1/3 oranında bir düşüş yaşayan Nokia'nın karı böylece geçen yılki değer olan 1.56 milyar Euro'dan 1.09 milyar Euro'ya geriledi.

Nokia'nın yayınladığı rakamlara göre, Finli teknoloji devi sadece yılın üçüncü çeyreğinde 117.8 milyon adet mobil telefon satışı gerçekleştirdi. Bu da Nokia'nın 310 milyon mobil telefonun yer aldığı telefon pazarının %38'ini elinde bulundurduğunu gösteriyor.

Hatırlanacağı gibi Nokia, geçtiğimiz ay Apple ve Google ile de rekabete girmişti. Apple'ın iPhone'u ve Google'ın ilk dokunmatik ekranlı telefonu G1 ile mücadele eden Nokia, rakiplerinin karşısına 5800 XpressMusic ile çıkmaya hazırlanıyor.

Nokia, raporda yer alan tüm bu olumsuz havaya rağmen telefon pazarındaki büyüme umutlarını korumaya devam ediyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

bisilkinsin nokia geri kaldı herşeyden

nokia kan kaybetmez her zaman da ilerlemeye devam edecek"nokia 5800 xpress music nokianın ilk dokunmatik telefonu değil yani bu da nokia dokunmatik telefonda acemi değil anlamına geliyor." hatta nokianın linux işletim sistemli mobile bilgisayar diyim. var. yani G1 çıktı alana da hayırlı olsun.ama nokia pazar kaybı yaşamazzzzz.

hatırladığım kadarıyla bi çok ilki nokia yaptı ilk fotoğraf çeken telefon falan fistan nokia niye geri kalmış olsun ki madem gerilikten bahsediyosunuz iphone nun bluetooth u niye kullanılmıyo niye kamerasında flaş yok?herşey iphone da iphone yakında isimleriniz iahmet imehmet falan da olur

Pazar payı %38'e mi inmiş? Büyük düşüş gerçekten, geçen yılki pazar payı %39'du çünkü:) Muhtemelen bu %1'lik değer kaybı da piyasaya giren ucuz Çin telefonlarından kaynaklı. Bu habere sevinen Samsung ve dünya cep telefonu satışları beşincisi Sony Ericsson fanatiklerine duyrulur.

http://www.chip.com.tr/konu/Cep-telefonu-pazari-Kim-ne-kadar-satti_8459.html

Nokia habire sadece kapaklarını değiştirip yeni telefonmuş gibi piyasaya sürüyor.Rakipleride tabiki boş durmayıp ses yada görüntü özellikleri en yüksek cep telefonları çıkarıyorlar.Bana göre Nokia nın tek avantajı telefonun içinde işletim sistemi olması.Sonyericksson yada Samsung bu konuda zayıf kalıyor.Ama yinede Nokia sadece kapak değiştirip yeni modelmiş gibi piyasaya ürün vermekten vazgeçmezse daha çokkk zarar edecektir.

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Şaşırmadım..

nokia alanlar birazda basit telefon kullanan kesim. hani teknolojik olarak başka telefon kullanamam diyen kesim dedeme geçen gün telefon alıcaktım samsung un bir modeliydi yok efendim nokia ya alışmış başka telefon kullanamazmış. Sonra düşündüm gerçekten nokya yıllardır aynı menü sistemini kullanıyor. Böyle giderse 4. çeyrekte de umduğunu bulamaz gibi geliyor.

Sürgülü kapak telefonları da piyasaya geç çıkarmıştı Nokia, ama çıkardıktan sonra rakiplerine nal toplatmıştı. Gene aynısı olacak. Hani geç olsun güç olmasın derler ya. Geç olsun ama kalite ve tasarımıyla Nokia olsun:)

samsung daha iyi telefon çıkarıyor çünkü modelleri gerçekten süper bi de en son çıkardığı model i900 omnia

çok normal bir sonuç çünkü insanlar anladı artık nokiayı. pabuç gibi telefonlar çıkartmalarından belliydi:)) Cep telefonunda teknoloji deyince akla ilk gelenler bence Samsung ve Sony ericssondur. Nokia anca 3. sırayı alabilecek bir marka.

Piyasadaki benzer muadillerine göre daha fazla fiyatla telefon satan Nokia satışlarının azalmasıyla hakettiği yeri almaya başladı.Bir de şu Nokia fanları olmasa...

kingcobra33

nokiayi kulanmak icin zaten buyuk adam olmalisiniz :D

saka saka samsung sony vs vs onlarda iyi bir model ola bilir

nokiayi al samsunga vur ordan da sony-erricssona
zaten sony-erricsson ayriliyor. Nokiada krizle beraber panik havasi esmeye baslamis samsung da durum ne bilmiyorum ama bunlarin hepsi biraraya gelmeli ve artik adam gibi bir isletim sistemine sahip telefonlar yapmali.
G1 ve iPhoneun basarisini sacma olarak yorumlayanlar kadar geri kafali olduklarini sanmiyorum. Bu iki telefonunda basarisin isletim sistemleri ve sunduklari ozelliklerin `gercekten` kullanilabilir olmasi. Yoksa 5 yil oncede webbrowser vardi telefonda.

en adi pazarlama stratejisine sahip firma nokia inş batarlar

Sen de yorum yaz