Not almanın en kolay yolu

Bilgisayarınızda kullanabileceğiniz, insan doğasına en uygun kontrol aygıtı hangisi? Microsoft Office System’in yeni not alma yazılımı OneNote, neredeyse unutmaya başladığımız kaleme yeniden popülerlik kazandırıyor.

Not almanın en kolay yolu (Sayfa 2)

Düzenleme araçları yardımıyla karışık not defterlerine son

OneNote, tüm bunlara ek olarak gerek not alırken, gerekse aldığınız notları düzenlerken kullanıcıya yardımcı olması için birçok düzenleme aracı da sunuyor. Örneğin OneNote, basit cümlecik listelerini, madde işaretli paragraşarını veya geleneksel başlık hiyerarşisi numaralarını ve harşerini kendiliğinden ana hattürleri olarak tanıyabiliyor. Bu şekilde bilgileri nasıl biçimlendireceğinizle uğraşmadığınız için bilgilerin kendileriyle ilgilenmek için daha fazla zamanınız olmuş oluyor. Ayrıca bir listedeki öğeleri birbirinden görsel olarak ayırmak için kolayca madde işareti ekleyip belirli maddelere dikkat çekebilmeniz de mümkün oluyor. İsterseniz öğelerin sırasını göstermek için sayıları da kullanabiliyorsunuz. Notlarınızın üzerinden fare ya da kalemle geçtiğinizde, notlarınızın yanında görüntülenen not tutamaçları adı verilen küçük simgeleri kullanarak notları sayfanın üzerinde kolayca taşıyabiliyorsunuz. Bu özellik sayesinde bir listedeki öğelerin sırasını değiştirebileceğiniz gibi sayfa üzerinde dağınık durumdaki benzer konuları da birleştirme imkanınız oluyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi, OneNote uygulamasını başlattığınızda ekrana kendiliğinden boş bir sayfa açılıyor. Bununla birlikte, isterseniz önceden tanımlanmış farklı sayfa stillerini de kullanabiliyorsunuz. OneNote içinde üç temel sayfa türü yer alıyor. Çizgili kağıt grubunda farklı satır çizgileri olan sayfaları kullanabiliyorsunuz. Kolay kullanılabilen formlar grubunda ise düşüncelerinizi ve bilgilerinizi farklı not alma senaryolarına göre düzenleyebilmenizi sağlayan sayfalar bulunuyor. Burada not
gövdesi için belirli bir ana hat stilini kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Son grup olan tasarımcı kağıtlarında ise resimlerden ve bunlarla ilgili yazı tiplerinden ve yazı tipi renklerinden oluşan sayfa türleri yer alıyor. Bir not defteri bölümünde belirli bir sayfa türü seçildiğinde OneNote bunu o bölüm için varsayılan boş sayfa olarak kullanıyor.

Not işaretleyicileri yardımıyla önemli notlarınızı öne çıkarın

OneNote; önemli öğeleri, acil notları ya da izlenmesi gereken bilgileri işaretlemek için dokuz not işareti seçeneği sunuyor. Not işaretlerinizin simgelerini ve adlarını özelleştirebileceğiniz gibi, notun yanına istediğiniz renk, vurgu ve işaret kutusu birleşimini uygulayabilmeniz de mümkün. Bu özellik sayesinde önemli işler ve hatırlatma notlarını atlama sorunu da ortadan kalkmış oluyor. Ek olarak, OneNote içindeki not işaretleri Microsoft Office Outlook içindeki görevlerle ve işaretlerle tümleşik olarak da kullanılabiliyor. Not işaretleri, notlarla ilgili öncelik sırası oluşturma ve notları işaretleme özelliklerinin yanı sıra bilgilerinizi düzenlemek için de kullanılabiliyor.Bu şekilde not işaretlerine bağlantılar atanıp üzerine tıklandığında
başka bir sayfaya ya da bölüme geçiş yapılabilmeside sağlanmış oluyor. Örneğin, bir not işaretini “yönetici” işaret olarak özelleştirdiğinizde, toplantı sonrasında yöneticinizin söylediği tüm eylem öğelerini görüntüleyebilirsiniz. OneNote uygulaması içinde, etkili not alma olanağı sunan bir başka özellik de “bul” özelliği sayılabilir. Bu özellik, anahtar sözcük bazında not araması yapabiliyor. Bul kutusuna anahtar sözcük yazdığınızda, OneNote açık olan tüm not defteri bölümlerindeki tüm notları arayarak bu anahtar sözcükleri hemen bulabiliyor. OneNote aynı zamanda eşleşme içeren sayfaları sayfa sekmelerinde vurgulu olarak da gösteriyor. ENTER tuşuna bastığınızda ya da “sonraki eşleşme” okunu tıkladığınızda, OneNote hemen notlarda ya da herhangi bir not defteri bölmesinde bir sonraki eşleşmeye atlayarak, birden çok bölümde aynı anda arama yapmayı da kolaylaştırmış oluyor. Eşleşmeler arasında atlama yapma özelliğine ek olarak isterseniz tek bir düğmeyi tıklayarak OneNote uygulamasının internet arama motorlarında verilen sonuçlara benzer şekilde sonuç listesi görüntülemesini de sağlayabiliyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir