Opera'nın kurucusu çok ağır konuştu!

Opera tarayıcısının babası von Tetzchner, tarayıcının son durumu hakkında ağır konuştu!

Opera tarayıcısı için ağır sözler!

Son dönemde özellikle mobil cihazları hedef alan web tarayıcısı Opera'nın kurucusu von Tetzchner, tarayıcı hakkında ağır eleştirilerde bulundu. 2010 yılında Opera'dan istifa ettikten sonra şirketin durumunun kötüye gittiğini vurgulayan von Tetzchner, eskiden "eğer biri bizden daha iyi bir şey yapmışsa, bu bir hatadır ve hatayı düzletmek için her şeyi yapmamız lazım," şeklinde düşünürdük derken, şirketin şimdiki durumunu ise şu sözlerle anlattı: "Artık, birisinin Opera'dan daha iyi bir iş yaptığı görülürse, onları geçmek için pahalı bir yöntem olmaması şartıyla ne yapabileceğimize bir bakalım deniyor!"

Opera'nın çok uzun zamandır yeni çalışan işe almadığını da vurgulayan von Tetzchner, yeni yeteneklerin, coder'ların peşinde koşmayan şirketin birincilik için iddiasını kaybettiğinin altını çizdi.

Opera tarayıcısına olan odağını kaybeden şirketin artık daha çok yeni şirketler satın alan bir yatırım şirketine dönüştüğünü ve reklam alabilecek potansiyele sahip uygulamaları ve servisleri satın almaya odaklandığını söyleyen von Tetzchner bunun da Opera tarayıcısının gücünü kaybetmesine neden olduğunu söyledi. Von Tetzchner, kendisi zamanında 60 milyon kullanıcısı olan Opera'nın şu anda 100 milyonu geçmiş olması gerekirken, kullanıcı sayısının 4 yılda 10 milyon düşmüş olduğunu da hatırlatarak bunu da şirketin artık Opera'ya önem vermediğinin ispatı olarak gösterdi.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

opera blink'e geçtiğinde destekleyenlerden biride bendim. chrome kadar hızlı veeski opera kadar işlevsel bir tarayıcı beklerken eski operayı mumla arar olduk. Allah'tan eski opera portable tarayıcımı saklamışım.

@ALPEREN3 Linux dağıtımlarında en son OPERA ama gerçek OPERA duruyor... oradan kullan...

Adam kesinlikle haklı.Alt yapısında da Firefox kullansa bile çok daha iyi olabilecek bir tarayıcı şimdi chromium alt yapısına geçti.Bilgilerinizin güvenliği kesinlikle ortadan kalktı !

webkit e geçmeli bence çok büyük bir hata. eski hali iyi bir alternatifti. webkitte chrome dan daha iyi browser olması gerekiyor ama malesef öyle değil. parola yöneticisini yeni sürüme mutlaka entegre etmeleri gerekiyor

Acı ama malesef gerçek :(

Opera'nın başarısız olması için hiçbir neden yok! Bu uğurda gerekli gayreti göstermeleri yeter. Düşük maliyetli, bir browser'ı zirveye taşıyacak o kadar çok proje var ki ama tabii ki inovasyonu yüksek şirketler için geçerli birşey bu. Diğer taraftan Opera'nın yaşadığı sorunu diğer browser'lar da yaşamakta. IE'nin de, Firefox'un da, Chrome'un da durumu içaçıcı değil...

Üzülme Opera sadece senin kullanıcı sayın düşmedi. chrome hariç hepsinin düştü

chrome alt yapısını kullanmaya başladığı gün gözümde bitti yandex'de öyle yani amacınız nedir ki? chrome zaten istesem kurarım..

@12 Şub 2014 16:41 Pardus Topluluk 3 RC1 ile original OPERA kullanabilirsin yada Mageia veya LinuXMint, Pisi Linux ile...

opera çoktan öldü gitti bi kaldıranı bile yok yazık....

Kendisi başında olsa da bırakacaktık çünkü (o zamanlarda firefox en iyiydi çoğunluğun gözünde) firefox'a yetişmesi çok zordu. Sonradan chrome geldi ki firefox da chrome'a yetişemiyor. Kaldı ki kimse kendisini istifaya zorlamadı.

sybian ve androidte 6 yıldır opera kullanıcısıyım benim için mobil de opera 1 numara

Minimalist yapısı ile opera mini bile next browser'ın gerisinde kalmışsa opera gerçekten zor günler yaşıyordur. O değilde opera'nın kalesi olan rusya'da kullanım oranları hâlâ aynı mı ?

nihayet biri farketti..

Ben 2 tane opera kulanıyorum 11.00 beta ve 11.62 Derleme 1347

bu saatten sonra linux benim için çok zor. her geçen gün internete ve pc'ye ayırdığım zaman dahada kısalıyor

internet tarayıcı gibi basit bir programda bile çift çekirdek 3 ghz 4 gb ddr3 ram sistemi bile kasıyorsa o tarayıcı berbattır! (bkn: chrome- firefox)

windows 8 de firefox 2 yi kullanın acayip hızlı chrome da hızlı sayılmaz bence sadece video oynatmada iyiler çöküyor çoğu zaman

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir