Bu işletim sistemi sadece robotlar için...

Bu işletim sistemi ne Windows'a ne de Linux'a benziyor. Hatta bilgisayarınızla pek bir ilgisi de yok

  • Ali Güngör

Robot araştırmalarının geleceği

Robot araştırmalarının geleceği
WAM isimli bu robot diğerinin uzattığı eşyayı alıp yerine koyuyor

Robot yapımcıları artık robotların yapımının daha standart hale getirilebileceğini düşünüyor. Örneğin herkesin kullanacağı ortak bir işletim sistemi! Bu sayede robot yapımcıları birbirlerinin çalışmalarından daha rahat faydalanabilecek, robotlar birbirleriyle uyumlu çalışabilecek. Başka bir deyişle kullanılan işletim sistemi her robotta standart olacak; geliştiriciler kendi robotları için bu işletim sistemini modifiye edecek...

Bu çok önemli bir gelişme, robotların birbirlerinden üstün yanları böylece bir araya getirilebilecek. Dengeyi öğrenmiş bir robotun yazılımından bu konuda sorun yaşayan ancak kung-fu hareketlerini düz zeminde yapabilen bir robota katkı sağlanabilirse, eksikliklerin hızla aşılması mümkün olabilecek.

Araştırmacılar bu tür sorunları her robot için sil baştan aşmak zorunda kalıyor. Kaybedilen vakit ve para da böylece artıyor. Ama artık robot ihtiyaçlarına yönelik olarak planlanan yeni ortak işletim sistemiyle robot araştırmaları daha verimli ilerleyebilecek.

Robot araştırmacıları bugünkü durumlarını bilgisayarın 30 yıl önceki haline benzetiyorlar. Ancak bugünleri aştıklarında ve bazı standartları oturttuklarında robot teknolojilerinin artan bir hızla gelişeceğini düşünüyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Amerika yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Açık kaynak ve linux sistemler her yerde her ortamda çalışır. Kodlar açık olduğu için istediğin özelleştirmeyi yaparsın. İstediğin özellikleri ekler kullanırsın.

kısaca sky net deyinsene şuna :))

anlaşılan yorumcu arkadaşlarımız terminatör dizisine vakıf :)

Aslında linux gibi bir işletim sistemi kullansalar yada linux kernelini.Çünkü dünyada nasıl her kurum linux'a farklı modifiye uygulamışsa(pardus,ubuntu,debian....gibi)onlarda böyle yapsa çok daha iyi olur diye düşünüyorum....hem çok fazla para ve zaman harcamazlar hem istediklerine kavuşurlar....

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Robot araştırmalarının geleceği
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir