Overclock ile daha fazla işlemci gücü

CHIP Online ile işlemcinizin overclock potansiyelini bir kaç adımda ortaya çıkarın...

  • Halil Mollaoğlu

AMD veya Intel işlemcinizin yedek yakıt deposunu kullanmaya ne dersiniz? İşlemciyi overclock ederek sınırlarını zorlayın. CHIP Online Intel Core 2 Duo E8200 ve AMD Athlon 64 X2 7750'yi kullanarak bu işi acemi olanların dahi ne kadar rahat yapabileceğini gösteriyor.

İşlemciyi overclock etmek çocuk oyuncağıdır; overclock ile kastımız CPU'nun maksimum performansını ortaya çıkarmak için saat frekansını aşama aşama arttırmak. Anakartlar birçok işlemci için gerekli overclock yazılımını beraberinde sunar: BIOS (Basic Input Output System), PC'nize ince ayar çekmenizi sağlayan bir nevi vidadır. Hiçbir şey kurmanıza ve Windows'un çökmesinden korkmanıza gerek yok. Önemli ayarları birkaç denemede bulabilirsiniz. Bunun ne kadar pratik olabileceğini overclock'a elverişli CPU örnekleriyle gösteriyoruz.

Daha fazla GHz, daha fazla performans
CPU ince ayarı için Intel'in Core 2 Duo E8200'ünü ve AMD'nin Athlon 64 X2 7750'sini kullandık. İkisi de en popüler işlemciler arasında yer alıyor, çünkü fabrika çıkışı az miktarda paraya çok performans sunuyorlar, fakat bunun ötesine gitmek mümkün. İki işlemci de sert stabilite testlerinden geçmek zorunda kaldı. Overclock yaparken ortaya çıkacak yüksek ısı nedeniyle PC'nizin yeterli soğutma sistemine sahip olmasına dikkat edin. Yani bir kasa soğutması kullanmak zorundasınız.

İstediğiniz kadar ücretsiz güç
Ek maliyet olmadan daha fazla performans elde etmek çoğu insanın hoşuna giden bir şeydir. Testimizde yüzde 25 daha yüksek bir CPU frekansına ulaştık ve bu da genel sistem performansına (mesela 3B oyunlar gibi) yüzde 10 ila 15 arasında bir etki yaptı. Görüyorsunuz ki, overclock etmek her halükarda işinize yarıyor. Tanıtacağımız araçlarla ek güç elde edecek olmanız ise cabası. Tavsiyemiz: PC satın alırken ucuz Intel Core 2 Duo E8200 veya AMD Athlon 64 X2 7750'yi seçerek CPU'nuzun limitlerini zorlayın. Böylece daha pahalı bir işlemci için vereceğiniz para farkı cebinizde kalmış olur.

Intel Core 2 Duo E8200: Overclock potansiyeli bol

Core 2 Duo E8200'ü BIOS üzerinden overclock ediyoruz. İşlemci frekansı FSB ve çarpanın birleşimiyle elde edilir; E8200'de çarpan değiştirilemiyor, bu yüzden FSB'yi değiştiriyoruz.

Intel Core 2 Duo E8200: Overclock potansiyeli bolIntel Core 2 Duo E8200 (2,66 GHz) bir Penryn-işlemcisidir. Bu işlemci uygun fiyata harika bir performans sunar. Özellikle bu işlemciyi tavsiye etmemizin sebebi büyük overclock potansiyeli oluyor. Altyapı olarak Intel P35 veya P45 yonga setini kullanan bir anakart seçmenizi tavsiye ediyoruz, mesela çok ucuz olan MSI P35 Neo-F gibi.

Overclock'a başlıyoruz
İşlemciyi overclock etmek için BIOS'a girmelisiniz. Genellikle PC açılışı sırasında Windows başlangıcından hemen önce "Delete" tuşuna bastığınızda mavi arka planlı BIOS'u bulursunuz. Anakartınızın kullanım kılavuzunu alıp hangi alt menüden FSB hızını (Frontside-Bus) arttıracağınızı öğrenin. Güncel anakartların çoğu AMI BIOS kullanır ve bu BIOS tipinde "Cell Menu"de FSB hızına dair tüm bilgileri bulabilirsiniz.

Core 2 Duo E8200 standart olarak 333 MHz FSB hızını kullanır. CPU'ya zarar verme riskini minimize etmek için FSB'yi sadece birkaç MHz arttırın. Bunu yaptığınızda anında işlemci saat hızının nasıl değiştiğini görebilirsiniz. Saat hızı artırımını 10'ar MHz adımlarla yapmanızı tavsiye ediyoruz. Her değişiklikten sonra PC'nizi yeniden başlatıp stabilite kontrolü yapmalısınız. Bu işi de sıcaklığı kontrol eden Core Temp aracı ve hem CPU'yu hem de GPU'yu iyice ısıtan FurMark ile yapabilirsiniz.

Test Sonucu - 1

Core 2 Duo E8200, Intel'in kutu içeriğiyle sunduğu soğutma gövdesiyle donatılıyor. Birçok kişisel bilgisayarda firmanın direkt işlemciyle beraber verdiği bu standart soğutma sistemi kullanılır. Test-PC'miz güçlü bir kasa soğutması ile desteklendi; RAM'ler pasif olarak soğutuluyor. Intel'in SpeedStep teknolojisini devre dışı bıraktık. Eğer daha güçlü bir CPU soğutucunuz varsa daha yüksek saat hızları deneyebilirsiniz.

Test döngülerimizde CPU saat hızını stabil olarak 3,2 ila 3,3 GHz arasına çıkarabildik; fazla çaba sarf etmeden veya işlemci voltajıyla oynamadan. Eğer daha iyi bir CPU soğutucusu olsaydı daha yüksek ayarlar kullanmak mümkün olurdu. Benchmark'larımız belirgin bir performans artışı olduğunu ispatlıyor: Windows Vista Home Premium temelli sistemimiz normal ayarlarda 6137 puan (PCMark 05) elde ediyordu. Overclock'tan sonra puan 6711'e yükseldi; yani neredeyse yüzde 10 daha fazla performans. PC standart haliyle 3DMark 06'da 10.198 puan elde ederken, overclock sonrası 10.902 puana yükseldi. Yüzde 10'dan biraz daha az bir performans artışı.

Sonuç: Başlangıçtaki 2,66 GHz'den biraz gayretle neredeyse 3,3 GHz elde ettik. Yaklaşık yüzde 25'lik GHz artışı ve ortalama yüzde 10 daha fazla performans. Hem de tamamen ücretsiz.

Download:
Core Temp
FurMark

AMD Athlon X2 7750: Ucuz ve güçlü

Yeni AMD Athlon 64 X2 7750 mükemmel bir fiyat/performans oranı sunuyor ve hem FSB hem de çarpan üzerinden overclock edilebiliyor; ideal bir CPU.

AMD Athlon X2 7750: Ucuz ve güçlüAMD'nin güncel üst model işlemcisinin ismi Athlon 64 X2 7750 BE ve 2,7 GHz hızında çalışıyor. İşlemcinin fiyatı sadece 74 Dolar + KDV ve daha iyi overclock edilebilmesi için çarpan kilidi bulundurmuyor. İşlemci giriş seviyesi oyuncu bilgisayarlarında veya AM2+ soketli multimedya PC'lerde kullanılmaya elverişli. Özellikle 2 MB büyüklüğündeki ön belleği, eski Athlon X2 modellerle karşılaştırıldığında büyük bir performans artışı sağlıyor.

Overclock'a başlıyoruz
Aynı Intel işlemcilerde olduğu gibi yine BIOS üzerinden overclock yapacağız. Alternatif olarak AMD, Overdrive aracını sunuyor. Program, işlemci üreticisinin kendisinin geliştirdiği ve Spider platformu ile lanse ettiği overclock aracı oluyor. Fakat Overdrive sadece güncel AMD yonga setine sahip anakartlarla beraber kullanılabiliyor; örneğin AM2 soketli Nvidia yonga seti kullananlar BIOS'u tercih etmek zorunda kalıyor.

Bizim sistemimizde sadece BIOS üzerinden overclock mümkün olduysa da size kısaca Overdrive'ı tanıtmak istiyoruz: Kurulum Windows ortamında gerçekleşiyor. Programı başlatıp sayısız seçeneğe erişebiliyorsunuz. İşlemciyi anında overclock edebiliyorsunuz; yani direkt Windows üzerinden frekanslarla oynayabiliyorsunuz. BIOS girmenize gerek kalmıyor. Eğer overclock ile haşır neşir birisi değilseniz "Auto Clock" seçeneği sizin için en uygunu olacaktır. Bu seçenekte program tüm süreçleri sizin yerinize otomatik olarak hallediyor. Bu mod ile Overdrive hiçbir aksilik çıkmamasını sağlıyor. Buna paralel olarak program maksimum saat hızını daha düşük tutuyor. Deneyimli kullanıcılar ve profesyoneller kendileri ayar verip en iyi sonuca ulaşabilir. Fakat burada da geçerli: Risk almayın ve en ufak frekans atlamalarını bile benchmark araçlarımız ile test edin.

Fiyatlar hepsiburada.com baz alınarak belirtilmiştir.

Test Sonucu - 2

Athlon 64 X2 7750 BE'yi Scythe'nin Ninja 2 soğutucusu ile donattık ve böylece kutudan çıkan soğutucuyu çok daha performanslı bir model ile değiştirmiş olduk. Test anakartımız Nvidia'nın Nforce yonga seti ile çalışıyordu ki, bu da Overdrive seçeneğini devre dışı bıraktı. Yani bizim için daha fazla performansa giden yol BIOS'tan geçiyordu.

Kilitsiz çarpan sayesinde overclock vidalarıyla daha fazla oynama şansına sahip olduk, çünkü bize sunulan seçenek sayısı artmış oldu. 2,7 GHz standart saat hızında çalışan işlemciyi sadece çarpan sayısını arttırarak 3,3 ila 3,4 GHz'e kadar overclock edebildik; bu denemede FSB hızını değiştirmedik. Sistem istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etti, stabilite testi çökme olmadan başarıyla tamamlandı.

Windows Vista Home Premium altındaki benchmark araçlarımız bu denemede de overclock yapmanın avantajını ortaya çıkardı. Sistem PCMark 05 testinde normal frekansta 5871 puana çıkabilirken overclock'tan sonra bu değer 6911'e yükseldi. Bu da yaklaşık yüzde 15'lik bir performans artışı anlamın geliyor; yani Intel denginden daha fazla. 3DMark 06 testinde ilk önce 10780 puan elde edilirken overclock'tan sonra 11.869 puan elde edildi; yani yaklaşık yüzde 10 artış.

Sonuç: Testimiz Athlon 64 X2 7750'nin de overclock edilmeye elverişli olduğunu gösteriyor. Burada da fazla çaba harcamadan işlemci saat hızını yüzde 25 oranında arttırabildik. Sistemini daha fazla optimize edip en ince ayrıntıya dahi dikkat edenler yüzde 30 ila 35 oranında daha yüksek GHz sayılarına çıkabilir.

Download: Overdrive

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

intel işlemciye stok fan, amd ye ayrı soğutucu...
ondan sonra amd daha iyi sonuç vermiş oluyor öylemi...
kıyaslama yapmak için eşit şartlar kullansanız daha iyi olurdu...

Her Haliyle AMD İnteli geçer Dostum,Sen merak etme...

intel işlemciye stok fan, amd ye ayrı soğutucu...
ondan sonra amd daha iyi sonuç vermiş oluyor öylemi...
kıyaslama yapmak için eşit şartlar kullansanız daha iyi olurdu...

amd zaten normalde daha sıcak eşit şartlar kullanmışlar yani ısıyı eşitlemişler daha ne istiyorsun =)

ona bakarsanız intelde high k metal ama amd de yok farklar değişik dediğin gibi kuruwa geçerken uğradı

epey adil bir test piyasadaki en sağlam sogutuculardan birine karşı stok fan

bendeki yüzde 75 oc oluyor

e7200 e ifx14 le 2533 olan cpu yu 5000 günlük kullanıyorum.

Arkadaşlar 7750 işlemci almayı düşünüyorum. Sizce en uygun anakart hangisi hem uygun hemde stabil olarak 3.0 calıştırabilcegim bi anakart tavsiye edebilir misiniz?

AMd nin ölüsü bile yeter intele

herzaman amd gerisi yalan...

Bazı seyleri zorlamamak gerekiyor.Bir arabayı dusunun 3. viteste 90 km hız istersek ne olur sizce motoru hasat olur.

ben acaba amd işlemcim için overdrive ile overclock yapsam problem olurmu yoksa biosa gerek varmı yardım eden olursa sevinirim.sadece overdrive yeterlimidir.

Bu değerli bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkürler Chip.
Benim sormak istediğim birşey var intel P8400 işlemcide bunu deneyebilirmiyiz yanıtlarsanız çok sevinirim değerli Chip Ailesi

Bazı seyleri zorlamamak gerekiyor.Bir arabayı dusunun 3. viteste 90 km hız istersek ne olur sizce motoru hasat olur.
---------------------------------------------------------------
arkadaşım şakamı yapion 3.viteste araba 90 değil 130 rahatlıkla yapar motorada bişe olmaz 1. viteste demek istedin galiba :D

önce işlemciniz yeterlimi diye bakın sonra overclok sınırnı bulun mesela benim işlemci intel p4 3066 mhz üst sınırı 4400 mhz,peki işlemcim beni yolda koyuyormu hayır, o zaman overclok yerine hız düşürme bile yaparak işlemci ömrünü artıra bilirim öyle değilmi,oyun oynamıyorsanız vede programcılıkla ugrasıyorsanız tercih edebilirsiniz.

Bazı seyleri zorlamamak gerekiyor.Bir arabayı dusunun 3. viteste 90 km hız istersek ne olur sizce motoru hasat olur.
---------------------------------------------------------------
arkadaşım şakamı yapion 3.viteste araba 90 değil 130 rahatlıkla yapar motorada bişe olmaz 1. viteste demek istedin galiba :D

------------------------------------------------------------------

arabasına göre değişir..

Benim işlemcim E8200 İşlemci Sogutucum:Cooler Master HYPER UC problem olurmu ısı konusunda?

Yöneticiye:
Hocam bendede x2 7750 var ve ben 1.5v vermeme rağmen 3.3ghzde stabiliteyi yakalayamadım.Siz nasıl 3.3ghz 3.4 ghze çıkabildiniz ? Bi cpu-z ss koaysanız çok sewinirim.Olmazsa birisi paylaşırsa çok iyi olur.

Not:Mesajı onaylayamayabilirsiniz ama en azından söylediklerimi dikkate alın.İlginiz için çok teşekkürler....

ücretsiz güç mü elektrik faturası ne olucak?

Yakalaşık 1.5 yıldır E8200 işlemci kullanıyorum ve daha overclock etme fırsatım olmadı.Hep merak ederdim acabanasıldır diye.Hiç fena değilmiş.Teşekkürler...

7750 3.3ghz den sonra stabil kullanamadık, f/p işlemcisi olmasına rağmen 790fx yonga setine sahip bir anakartta denedik bizi uzen ve sasırtansa 3.2ghzde e2140@3.2(p35 anakartta) ve 7750@3.2 everest(son surum) testlerinde e2140(1mb L2!) dan %8-10 gibi daha dusuk performans gosterdi. Kesinlikle bu işlemci e5200le yarışamaz fakat görüyorum ki siz e8200le karsılastırmıssınız ve amd daha performanslı demişsiniz ustelik 3.4ghz de stabil overclock oldugunuda belirtmişsiniz belkide yazım hatası yaptınız. Sistem bileşenleri ve biosda ne gibi ayarlamalar yaptınız biraz bilgi verseydiniz bende tekrar bi karsılastırma yapsaydım.... Saygılar.

amd 5200x2 2mb cache işlemci kullanıyordum, 690g ve nf570-sli anakartlarla kullandım. sattım e7200 intel aldım ve p35 anakart. fark ne biliyormusunuz bu core 2 duo lar uuçuuuyoooor. 3d marklarda nasıl tek çekirdekli işlemciyle çift çekirdekli işlemci farkı puanda fark ediyor. amd den intele geçincede böyle farkediyor. çok az voltajla: 1.1 den 1.2 ye çıkardım 3.55ghz de tamamen stabil (ortos vs..) çalışıyor. 7 senedir amd kullandım, şimdi intelde nasip oldu, performans olarak tartışmasız intel üstün fakat fiyat performans amd de. intel işlemciler ciddi oalrak pahalı, ayrıca anakrtlarıda pahalı.

ama zorlayınca ömrü kısalıyor aynı işe geliyor

"bendeki yüzde 75 oc oluyor"

senin işlemci ne

(amd 5200x2 2mb cache işlemci kullanıyordum, 690g ve nf570-sli anakartlarla kullandım) DİYEN ARKADAŞTAN ALINTI YAPIYORUM:
Hocam sen mercedesle murat 124 ü kıyaslamışsın. E doğal olarak
mercedes üstün gelecek. İki eşit gücü kıyaslamanı tavsiye ederim.
AMD 7750 3.3MB ALT BELLEK 2.71 GHZ. BU İŞLEMCİYLE SENİN ELİNDEKİ İNTEL İ METRO 2033 OYUNUNDA KIYASLA. ARADAKİ FARKI GÖR VE İNTELE GEÇTİĞİNE PİŞMAN OL. BENDE İNTEL KULLANICISIYIM VE İNTEL E GEÇTİĞİM GÜN AKLIMA GELİNCE ÇOK ÜZÜLÜYORUM.
BENCE İNTEL İNTERNET, AMD İSE OYUN BAKIMINDAN YÜKSEK PERFORMANS VERİYOR.
(SAYGILAR...)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir