Oyun bilgisayarlarından rekor enerji tüketimi

Oyun bilgisayarlarının küresel enerji tüketiminin önemli bir bölümünü kapsadığı ortaya çıktı!

  • Onur Seven
Oyun bilgisayarlarından rekor enerji tüketimi

Energy Efficiency dergisinde bir süre önce yayınlanan bir araştırma oyun bilgisayarlarının inanılmaz bir enerji tüketimine ulaştıklarını ortaya koydu. Küresel bilgisayarların sadece yüzde 2.5'ini kapsayan oyun bilgisayarları, şaşırtıcı şekilde küresel enerji kullanımının yüzde 20'sini oluşturuyor.

Araştırma konusunun yazarlarından Evan Mills normal bir oyun bilgisayarının yılda 1.400 kilovat-saat harcadığını ve bunun standart bir PC'ye oranla altı kat, oyun konsollarına göre ise 10 kat daha fazla olduğunu belirtti. Mills, 25 standart elektrik santralinin Counter-Strike ve League of Legend gibi oyunlar için kullanıcılara doğrudan elektrik sağladığını düşünün diyerek konuya farklı bir bakış açısı getirdi.

Çalışma bazı bileşen değişikliği ve ince ayarla oyuncuların performanslarının arttırılabileceğini ve enerji tüketiminin %75 oranında azaltılabileceğini söylüyor. Bu şekilde 2020 yılına kadar 18 milyar dolarlık tasarruf yapılabileceğini öngören Millskonuyla ilgili kullanıcıları bilgilendirmeye devam ediyor.

Greening the Beast adında bir web sitesi oluşturan ekip, oyunculara enerji tüketimi için daha verimli ayarlar ve ipuçları sunarak makinelerinin enerji kullanımını azaltmalarını sağlamayı hedefliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bi karışmadığınız oyunlarımız ve bilgisayarlarımız kalmıştı oda tam oldu. Sanane kardeşim, parasıyla değil mi? İstersem sömürürüm istersem kullanmam.

@TheArrow İşte sizin gibi düşünenler yüzünden oyun bilgisayarları ve masa üstü bilgisayarlarda firmalar enerji tasarrufunu o kadar da önemsemiyor. Her yeni teknoloji gelişimiyle daha az tüketim daha yüksek performans hedeflenmesi gerekirken , enerji tüketiminde sürekli artış yaşanıyor ! Kafanızı kaldırıp azıcık da büyük resme bakın. Sadece firmaların yönlendirmeleriyle hareket eden 'kitleler' olmaktan vazgeçin. Habere gelirsek bu alana dikkat çekmek için çok iyi bir çalışma olmuş. Bilge Baykuş

@08 Eylül 2015 20:33 Oyunları yazan biziz demi, boş boş konuşuyorsun. Adamlar ona göre oyun yazıyor, bizde ona göre donanım alıyoruz. Gta 5 çıktığında mario mu oynayalım az enerji tüketeceğiz diye.

@09 Eylül 2015 16:52 Sen yazılanı anlamamışsın kardeş. Adam kısaca aynı güç tüketimindeki performanslı ürünlere yönelin de firmalar da ona göre iş yapsın diyor. Oyunlarla bir alakası yok bunun !

@08 Eylül 2015 20:33 Yanlışlıkla - ledim kusura bakma Bilge Baykuş.

@15 Eylül 2015 02:18 Önemli değil. :{)

son ağaç kesildiğinde, son nehir kuruduğunda, son balık öldüğünde. beyaz adam; paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

intel kullananlar görün güç manyağı intelleri...

Sen de yorum yaz