Oyuncak hack'inden GB'larca sızıntı!

Oyuncak üreticisi VTech'in başına gelen hack olayında yaşanan sızıntı, aileleri rahatsız edecek!

  • Zeynel A. Öztürk
Oyuncak hack'inden GB'larca sızıntı!

Elektronik oyuncak ve uygulama üreticisi VTech'in başından geçen hack'lenme olayının görünenden daha ciddi olduğu, ortaya çıkan çocuk fotoğraflarıyla anlaşıldı.

VTech'in yaşadığı hack olayı sonucunda 4,8 milyon müşterinin ve binlerce çocuğun verileri hacker'ların eline geçmişti. Hack'i ilk paylaşan haber sitesi Motherboard, olaydan sorumlu olan, ancak ismini açıklamayan hacker'ın yaklaşık 200GB'lık fotoğrafı indirebildiğini söylüyor. Fotoğraflar, siteye kayıtlı çocuklar ve onların ebevenlerinden oluşuyor. Dahası hacker, çocuklarla ebeveynleri arasındaki sohbet kayıtlarını ele geçirmeyi başardığını, bazı durumlarda ses kayıtlarını da ele geçirdiğini söylüyor.

Verileri satmayı veya yayınlamayı amaçlamadığını söyleyen hacker, iddialarını kanıtlamak için Motherboard'a 3.812 fotoğraf ve bir ses kaydı gönderdi. Hacker'ın aileleri tedirgin ettiği doğru, ancak VTech'in bu tür verileri neden sunucusunda sakladığı da bilinmiyor.

Motherboard'a göre fotoğraflar, sohbetler ve ses kayıtları, çoğu zaman kullanıcı adıyla eşleştirilebiliyor. Dolayısıyla hangi içeriğin kime ait olduğunu çıkarmak mümkün görünüyor. VTech, bu tür veriler depolayan hizmetlerinin çoğunu geçici olarak kapatmış bulunuyor. Bu iyi bir başlangıç olsa da, hack'ten etkilenenleri koruyacak bir çözüm gibi görünmüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İşte bu yüzden iphone kullanmıyorum.

@01 Aralık 2015 17:15 oyuncak üreticisi vtech diyor iphone a bağladığın iyi oldu. sen gelme zaten

@:) ne güldüm çok güldüm tam gülüyordum yorumu gördüm bir daha güldüm güle güle.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play