Oyunlar gerçekten faydalı mı?

Oyunların insan zihni üzerindeki etkisi incelenmeye devam ediyor. Sonuç ise sizi şaşırtabilir...

  • Levent Öztürk
Oyunlar gerçekten faydalı mı?
StarCraft oyunundan bir sahne...

Queen Mary University of London ve University College London bilim adamlarının söylediğine göre, bazı video oyun türleri, insan zihninin daha hızlı ve daha doğru kararlar vermesini sağlıyor.

Araştırmacılar, 72 gönüllü ile beraber yaptıkları çalışmada, gönüllülerin "kavramsal esnekliklerini" incelediler. Kavramsal esneklik ise bir insanın farklı görevlere uyum sağlayabilmesi ve bu görevler arasında geçiş yapabilmesi, verilen sürede bir problemi çözebilmek için birden fazla fikir üzerinde aynı anda düşünebilmesi şeklinde açıklanabilir.

Araştırmanın yönteminden kısaca bahsedecek olursak; gönüllüler üç gruba ayrılarak iki farklı tür oyunu oynayabilmeleri için eğitildiler. Seçilen oyunlar ise hızlı ve gerçek zamanlı strateji oyunu "StarCraft"ın iki farklı sürümü ile yaşam simülasyonu olarak geçen "The Sims" adlı oyun idi.

Tüm gönüllüler altı ile sekiz hafta arasında bir süre, haftada 40 saat bu oyunları oynadılar. Oyun oynamaya başlamadan önce ve oyunun sonrasında ise bazı psikolojik testlerden geçirildiler. Ancak gönüllülerin ilginç bir ortak özellikleri de vardı. Haftada 2 saatten az oyun oynayan yeterli sayıda erkek gönüllü bulunamadığı için araştırmanın yapıldığı gönüllülerin tamamı kadındı.

Çıkan sonuç ise, pek çok oyuncunun yıllardır iddia ettiklerini doğrulayacak şekilde, StarCraft oynayan gönüllülerin, kavramsal esneklik görevlerini The Sims oynayanlara göre çok daha hızlı ve daha hatasız bir şekilde tamamladıklarıydı.

Daha önceleri yapılan çalışmalarda ise "Halo" gibi aksiyon oyunların karar verme sürecini hızlandırdığını gösteriyordu. Strateji oyunları ise bir şey ile meşgul iken düşünebilme yeteneğini ve geçmiş hatalardan ders öğrenme yeteneklerini geliştiriyorlar.

Araştırmanın liderleri, yakın zamanda bu tarz oyunların eğitim sisteminde kullanılabileceği görüşünü savunmakta. Bir oyunun karmaşıklığı arttıkça, kavramsal esnekliği geliştirme özelliği de o derecede arttığını söyleyen araştırmacılar şu anda oyunların getirdiği bu özelliklerin kalıcı olup olmadığını araştırıyor. Dr. Brian Glass, eğer oyunların bu özellikleri insanlara nasıl verdiklerini tam olarak anlayabilirler ise travmatik beyin hasarları gibi pek çok soruna çare bulabileceklerini söylüyor.

Ve böylelikle oyunların hayatımızdaki önemi giderek artmaya devam ediliyor. Bir dönem "zararlı" olduğu söylenen ve başında durmamıza izin verilmeyen oyunlar, artık "eğitici öğeler" grubunda yer almaya başladı. Tabii ki ne oynadığımızın da önemi büyük. Araştırmacıların da belirttiği gibi her oyun aynı işe yaramıyor. Oyunun kompleksliği ve ne tür özellikleri geliştirdiği "eğitim amaçlı oyun" seçimlerinde dikkat edilmesi gerek bir numaralı nokta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Hadi canım, eski insanlar oyunmu oynayarak bu icatları yaptı.

Tabikide Minecraft oynayanlar da yaratıcılık gelişiyor küçük çocuklar için bile uygun

counter oynayanların da head-shot oranlarında artış saptandı

@26 Ağu 2013 22:28 Güldürdün hacım :DADA:D bu mantıkla günde 10 saat FPS oynar,alacağım ruhsatlı bi silahla ufak bi devleti yıkarım :D

Boşuna oynamıyoruz o kadar zaten :)

Bi Ara Max Payne Serisi Yüzünden Camları Kırdım :D İçki :d

18 yaşındayım, senelerdir bilgisayar oyunları oynuyorum. Geçen sene üniversite sınavlarına hazırlandığım için bilgisayar oyunlarını bırakmıştım. Bıraktığımda farkettiğim şey, hafızamın güçlendiğiydi. Bence bilgisayar oyunları her ne kadar bu yukarıda sayıldığı gibi küçük yararları sağlasada genel olarak kesinlikle söyleyebilirimki hafızanızı ve zekanızı köreltiyor. Yani aptallaştırıyor. Asosyalleştiriyor. Eğitimde bu tarz kü.ük araştırmalara dayanarak bilgisayar oyunları oynatmayı düşüneceklerine bence programlama dersleri vermeliler. Asıl programlama insanın hafıza ve zekasını geliştiriyor. Oğuzhan

@26 Ağu 2013 23:58 Sana tamamen katılıyorum

Burda bulmaca gibi oyunları kastediyor metin2 knight gibileri değil

Korku oyunu oynayanların ne özelliği gelişiyor dostlar ?:D iblis görürsek daha mı cesaretli oluyorz alıştık ya artık :D

football manager kesinlikle insana bazı şeyler kazandırıyor. Mesela bütçe yönetimi. Mantıklı hamleler ve dikkat gibi artıları var.

Bence yeterli bir zaman diliminde oynandığı zaman oyunlar çok faydalı; belli bir seviyeyi geçtiğin an zararları ön plana çıkıyor.

Her şeyin fazlası zararlı azı karar demiş atalarımız. Bence de tadında bırakıldığı sürece faydalıdır. Max_Real Qnx

Reklam olacak ama Amnesia: The Dark Descent'tan başka beni etkileyen başka bir oyun daha olmadı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play