Pahalı ya da ekonomik: İşte upgrade rehberi

PC'nizin yaşlı donanımı "benden bu kadar" mı diyor? Öyleyse şimdi zaman upgrade zamanı...

Süper ya da ekonomik tercih sizin
Upgrade: En iyiyi alıp 5 Sene dokunmadan kullanmak mı? İki sene ortalamayla idare etmek mi?

Sonbahar geldi, kış da yaklaşıyor. Evde bilgisayar başında geçirilen süreler uzayacak ve bilgisayara yapılan yatırımlar, kendilerini gittikçe uzayan gecelerde gösterecek. İster işiniz için, ister eğlence için bilgisayarınıza yeni parçalar alacak olun, bu makalemizi okumadan işe başlamayın. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalar, en güçlü sistemi oluşturacak en iyi parçalar, ya da işinizi görecek daha ekonomik seçenekler; hepsi bu makalemizde...

Anakart
Anakart seçiminizde temel unsur hangi işlemciyi kullanacağınızdır. Buna karar verdikten sonra seçim yapabilirsiniz. Bir anakar, bilgisayarın diğer parçalarına benzemez. Bütün parçaların birleşeceği platform olarak farklı bir yeri vardır. Aslında anakart seçiminiz bilgisayarınızın karakterini ve sonuçta alacağı şekli belirler.

Intel ve AMD'nin son nesil işlemcileri dahili hafıza kontrolcüsüne sahiptir. Bu yüzden anakart seçimi eskiden olduğu kadar büyük bir performans çarpanı değildir. Anakartlardaki diğer özelliklerin de standartlarının yükselmesi, anakartları birbirine oldukça yakın hale getirmiştir. Bu yüzden artık seçimde temel unsur genel kalite ve sağlamlık öğesi olan katı kapasitörler gibi farklar ve ek Ethernet çıkışları, hız aşırtma özellikleri, ikincil bir BIOS gibi değişkenlerdir.

İşlemci seçiminizi yapmanız gerektiğini söylemiştik. Bu sadece Intel ve AMD arasında seçim değildir. Örneğin Intel'in en güçlü işlemcisi olan Core i7'ı destekleyen tek çipset Intel'in kendi X58'i oluyor. Genellikle pahalı olan ve Core i7'nin fiyatıyla birleşince daha da büyüyen ve kullanıcıları caydıran rakamlar söz konusu. Ancak iki hafıza slotunu çıkartan Gigabyte'ın GA-EX58-UD3R modeli diğer anakartlara göre yüzde 25 daha ucuza geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

msi 770-c45 anakart amd955 be 3,2 işlemci sapphire 4830 1gb ekran kartı 3gb ddr3 bellek 1,5tb+250 gb seagate harddisk gigabyte 550w power supply 2 adet dvd rw kart okuyucu 19 inch samsung monitör nasıl sistem

wouu manyak sistem :D

Çok iyi bir makale olmuş tebrikler.
Ama süper sistem gerçekten çok pahallı maal oluyor. Eğer çok sağlam bir maaşınız varsa ve teknoloji manyağıysanız süper seçenek olan parçaları toplayabilir hatta daha iyisini bile yapabilirsiniz. Ancak ekonomik seçenek bile baya pahallıya geliyor. Bence önemli olan tek marka pc alan arkadaşları uyarmaktır çünkü parçaların kalitesine değil marka adına para veriyorlar kesinlikle bundan uzak durulması gerek. Bu yazıda kendi parçalarını toplamakta zorluk çeken arkadaşlara iyi bir rehber olur diye düşünüyorum.

eskiden hatırlarım power supply listede olmazdı artık oda listelere girer olmuş :) yakında kasanın vidalarınında performansa etkisi olursa hiç şaşırmicam :)

Power supply'nin etkisi var atabiki ama eskiden hiç koymazlardı :) Artık kasaların şeklinide koyacaklar :) Çok yakında.. :)

"Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait."

amd phenom x4 950 be iyi işlemci fiyat/performans olarak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir