Panasonic "en dayanıklı" tableti tanıttı!

Panasonic, veri ve sesli görüşme özellikleri ile öne çıkan, dünyanın en dayanıklı tabletini duyurdu.

Panasonic "en dayanıklı" tableti tanıttı!

Panasonic, Almanya'nın Berlin şehrinde yapılan IFA elektronik fuarında, dünyanın en dayanıklı 5 inç tabletini tanıttı. Toughpad FZ-E1 (Windows Embedded 8.1 Handheld işletim sistemine sahip) ve FZ-X1 (Android TM) cihazlar  PDA, akıllı telefon ve tabletlerin en iyi özelliklerini bir araya getiriyor. Toughpad ürün portföyünde tam dayanıklı sınıfındaki cihazlar, kullanım kolaylığı, uzun ömür avantajlarıyla ulaştırma, lojistik, kamu sektörü, acil servisler, destek hizmetleri, perakende, üretim ve havacılık gibi sektörlerde  mobil çalışanlar için ideal şartları sağlıyor.

Toughpad FZ-E1 Microsoft'un en yeni el bilgisayarı işletim sistemi platformu Windows Embedded 8.1 Handheld ile çalışırken Toughpad FZ-X1 ise Android TM 4.2.2 işletim sistemi ile çalışıyor. Bu çeşitlilik dünyanın en kapsamlı kurumsal tablet portföyünü sunan Panasonic'in Toughpad ürün gamının genişlemesine yönelik önemli bir adım olarak görülüyor.

Tamamen dayanıklı, güvenli, kurumlara özel

3 metreden betona düşüşe karşı dirençli Toughpad FZ-E1 ve Toughpad FZ-X1 sağlamlıkta MIL-STD-810G spesifikasyonlarının da ötesine geçiyor. IP68 standartlarını karşılayan her iki cihaz da toz geçirmez olmalarının yanında 1,5 metre derinliğe kadar suda 30 dakika kalabiliyor. Dahili ısıtıcıya sahip cihazlar -20 ile 60 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışabiliyor. Cihazların ayrıca darbe, sarsıntı, titreşim, irtifa ve olağanüstü oranda neme karşı direnci bulunuyor.

Cihazların kurumlara yönelik benzersiz özellikleri arasında güneş ışığı altında okunabilen, kalın eldivenlerle bile kullanılabilen, yansımayı önleyen HD (1280x720) 10 parmak kapasitif, çoklu dokunmatik ekran yer alıyor. Yağmur-algılama özelliği sayesinde ekran sağanak yağmur altında bile tek dokunma ile kullanılabiliyor.

Özellikler arasında parlak LED'li 8MP arka kamera ve 1.3MP ön kamera yer alıyor. Entegre 1D/2D barkod okuyucu ve aygıt genişleme portu gibi konfigürasyon seçenekleri kurumların mobil çalışanları için ideal araçları kişiselleştirebilmelerine olanak tanıyor. Programlanabilen işlev butonları, cihazın en çok kullanılan uygulamalara tek dokunuşla ulaşmak isteyen çalışanlara yönelik olarak kolaylıkla kişiselleştirilebilmesini sağlıyor.  

Ses ve veri bağlantısı

Toughpad FZ-E1 ve Toughpad FZ-X1 ses bağlantısı seçeneği sunan ilk Toughpad cihazları olacaklar. Her iki model de 4G/LTE/3G/GPRS üzerinden veri ve ses bağlantısı sunuyor. Her iki modelde de yer alan strandartlar arasında entegre Micro USB portu, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, yakın alan iletişimi (NFC), bağımsız GPS ve Bluetooth® v4.0 (Class 1) yer alıyor. Entegre ve yüksek kesinlikte GPS işlevi, araçlarında navigasyon kullanan saha çalışanları için ideal bir çözüm sunarken ve 2-4 metre aralığında kesin yer belirleme becerileri de sunuyor.  

Net ses iletişimi

İnşaat ya da otomobil motoru gürültüsü altında net ses iletişiminin sağlanması için cihazlar, akıllı gürültü giderme için 3 mikrofon ile birlikte maksimum 100 dB ses seviyesine ulaşan çift ön hoparlör özelliklerini sunuyor. Bu özellikler sayesinde en gürültülü saha şartlarında dahi sesler net olarak duyulabiliyor.

14 saate kadar pil ömrü

Kurumsal mobil çözümler için en önemli gereksinimlerden biri olarak görülen pil performansı konusunda Panasonic'in yeni cihazları çıtayı bir hayli yükseltiyor. Panasonic'in test koşullarına göre, 14 saate kadar sürekli veri erişimi sağlayan 6.200mAh pil ile donatılmış Toughpad FZ-E1 ve Toughpad FZ-X1, bu yönleriyle üretkenliği zirveye çıkarmayı hedefliyor. Hızlı şarj özelliği sayesinde pil, 1 saat** içerisinde %50 oranında doluyor. Pilin tamamen şarj olması ise yaklaşık 3 saat** sürüyor. Cihaz çalışır durumdayken pil değiştirebilme özelliği sayesinde Toughpad'lerle çalışma neredeyse hiç kesintiye uğramadan devam ediyor. Tek pilin bekleme süresi yaklaşık bin saat, konuşma süresi 23 saat olarak ölçülüyor.

* Pil ömrü ölçüm şartları: Kablosuz LAN bağlantısı açık; internette gezinti esnasında sunucuya kesintisiz erişim, saniyede 1 değişim, her 30 saniyede bir sayfa değişimi, her 30 saniyede bir iletişim.

** Pil şarj süreleri FZ-E1 ve FZ-X1 arasında farklılık gösterir. Ürün açıklamaları kontrol edilmelidir.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Banka zırhlı aracı gibi mübarek...

İşte :tabletse tablet denilebilecek bir alet. Kullanım alanları düşünüldüğünde ideal...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir