Patlayan cep bataryası: İşin içinde iş var!

Cep telefonunun patlaması sonucunda öldüğü açıklanan Çinli olayında ilginç gelişme...

  • Selim Öztürk
Patlayan cep bataryası olayında yeni gelişme
Son günlerde bataryası patlayan cep telefonlarının sayısında ciddi bir artış gözlemleniyor.

Yaklaşık bir hafta önce yayınladığımız haberde, Çinli bir vatandaşın cep telefonunun bataryasının patlaması sonucu öldüğünü sizlere duyurmuştuk. Ancak bu patlamayla ilgili Çin polisinin halen araştırma yaptığını da haberimize eklemiştik.

Çin polisi bu olayla ilgili çok yeni bulgulara ulaştı ve olayın seyri tamamen değişti. Huang Heping isimli Çinli, boğazındaki atardamarın kesilmesi nedeniyle hayata gözlerini yummuştu; fakat Çin polisinin son edindiği bulgulara göre Heping'in ölmesinin nedeni cep telefonunun patlaması değildi. Heping, olay günü evinden getirdiği el yapımı bir tabancayı da yanında taşıyordu ve polis ekiplerine göre kazara bu tabancayı ateşleyen Heping, tabancadan çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti. Cep telefonunun patlamasının ise, yine bu kurşun nedeniyle gerçekleştiği açıklandı.

Yani Heping'in ölüm nedeni, cebinde taşıdığı cep telefonu değildi. Polisin bu bulgulara ulaşması neticesinde Çinli batarya üreticileri de rahat bir nefes aldı; zira bataryaların sadece uzun süreli kullanımlarda ya da aşırı ısınma neticesinde patlayabileceği bu yaşanan son olay sayesinde bir bakıma doğrulanmış oldu.

CHIP Online yorumu:
Çinli cep batarya üreticileri bu olayın ardından rahat bir nefes almış olabilir; ancak bu durumun daha önceki benzer vakaları hiçbir şekilde ortadan kaldıramayacağı da ortada.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

İlginç gelebilir ama Cep telefonlarının yaydığı elektro manyetik dalgalar diğer elektro manyetik dalgalar tarafından perdelenip iletkenler üzerinde gerilime neden olabilir belkide cep telefonunun bataryasını patlatanda merminin fünye kısmını ateşleyende budur tabi adam kendini vurduysa mermi nin fünye kısmında bi ezik olacaktır ki bunuda polis sanırım anında fark eder ..

ßende inanDım ..:))

Uydurma bence.Böyle olaylar çin ekonomisine büyük darbe vurduğundan olay örtbas edilmiş olabilir...

çin malı satılan şutelofondan almış bizimki geldi pc taktı güney köprüsü patladı pc nin delik var anakart gümledi uzakdurun sar degerleride çok yüksek olmalı hiç bir yerde yazmıyor.

bencede olay sonradan üreticielri kurtarmak için uydurulmuş
o kadar araştırma yapıldı cep telefonun zaararı hakkında ama hala insanımız cep tlf larını göğüs cebind etaşımaya devam ediyor yada sattlerce tlf konuşuyor. çok bilinçsiz bir tüketim toplumu oldukçıktık

Dünyada en çok batarya nerede üretiliyor? Çin'de. Çin bu kadar büyü batarya sektörüne kendi eliyle zarar verecek kadar aptal mı? Değil. Yani, çakma Çin malı, yan sanayi, orijinal olmayan batarya & telefon kullanımına hayır! Hadi diyelim oldu Nokia marka telefonun veya nokia garantili bataryan patladı, yaralanmadın ama maddi hasarın oldu, Nokia'dan tazminat alabilrisin ama çakma batarya & telefon ?? Kime başvuracaksın?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play