Patlayıcılı hologram korsanı yok edecek...

Yazılım ve müzik korsanları bu kez çok terleyecek: İşte korsana karşı geliştirilen kusursuz yöntem.

  • Yaşar Tuna Zorlu
Patlayıcılı Hologram korsanı yok edecek (!)

CHIP Online analizi: Korsan oyun... Peki ama nereye kadar?

Alman bilim adamları, günümüzde hemen her şeyin kopyalanmasını ve telif haklarının ihlalini önlemek amacıyla yeni patlayıcılı hologramı icat ettiler. Yanlış duymadınız (!)

Orijinal baskıda olması istenilen her detayı incelikle metal yüzeylere kazıyabilen bu patlama sayesinde hangi ürünün korsan, hangisinin gerçek olduğunu anlamak daha da kolay hale gelecek gibi görünüyor.

Yeni yöntem ile korsanların neredeyse kopyalama yapamayacağı hologramların oluşturacağı kabartılmış yüzeyler ürünü satın alacak kişi tarafından kolaylıkla seçilebilecek.

Metal yüzeylerde başarıyla uygulanacak yöntem ile plastik yüzeylerde de aynı başarıyı elde etmek mümkün olacak. Böylelikle dünya ticaret hacminin %10'unu elinde bulunduran korsana da büyük bir darbe indirilmiş olacak.

Yeni yöntem eğer başarılı olursa, Blu-Ray disklerden preskripsiyonlara kadar geniş bir sahada yeni hologramları görebileceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

bu bi çözüm değil herşeyin çaresi bulunur:-)

Merak etmesinler onunda nasıl aşılacağı bulunur

Daha önce bir sürü şey atıldı ortaya ancak işe yaramadı.Buda yaramaz bence .

bende sendım ki kopyalamaya calısınca patlıcak :D

Orjinal ürünler bu fiyatlara satıldığı sürece korsanın önüne geçilemez. İndirin fiyatların bakın bakalım korsan kalıyor mu? Bende memnun değilim korsan kullanmaktan ama şu an 174 albüm arşivim var 5-10 TL'den hesaplasak bu iş olmaz. :D

avrupa ve amerikada zaten fazla yok bu korsan olayı ama ülkemizde gözü doymuyan yapımcı ve sanatçılar(popcular genelikle) yüzünden halk korsana yöneliyo... eğer uygun fiyatta satılsa neden orjinalini almayayım ki? Aslında uygun fiyatta satılsa daha fazla kâr elde edebilirler diye düşünüyorum

türkiyede kullanılsın. korsan en çok türkiyede. orjinal kullanan kerizmi. donanıma para veriyosak yazılımda vermek zorundayız.

insanların bişey paylaşması için bişey icat edip hiçbişi paylaşılmaması için uğraşmak ne büyük bir saçmalık. bi film iyiyse cdsine gerek yok zaten sinema sektöründen alacağını alıyor şarkı albümü için de tv konser ve reklam gelirleri yeterli oluyor bence.

he yapsınlar zaten ucuk fıyatlı oyunlar ıyıcce ucsun

adamlar cd dvd olsun bire bir aynı baskıyı yapmıyorlar ki üzerine işe yarasın bu yöntem. korsan film alıyorsun jelatini açıyon ki karşında bembeyaz kaplı bi dvd.. gereksiz işler ile uğraşıyorlar...

sanki bunu işleyen bir makina yok ellerinde korsanın önüne sadece yaptırıım yüksek cezalar ile geçilir..... başka türlü olmaz o korsanın korumasını yapan insan olduğu sürece aynısını yapabilen herzaman çıkacaktır.

Patlayıcılı hologram! Anlayana kadar 5 dakika geçti. Türkçe kullanımı sıfır.

Korsanla gerçeği ayırt etmek iş değilki korsan alan zaten korsan olduğunu bilerek ve ucuz diye alıyor bence gereksiz

düşünce sanki millet orjinal almak istiyorda korsancılar kandırıyor düşüncesiyle üretilmiş.halbuki olay böyle değil.korsan içeriği zaten orjinaline para vermek istemeyen ucuza hatta bedavaya edinmek isteyen alıyor.hologram buna ne çözüm getirecek.aa hologram var bu kesin orjinal ve pahalı ben başka yere bakayım dememize herhal:))

Haberin ne anlattığını anlayan var mı? Ne patlıyor korsanlar ölüyor mu? Yanlışlıkla legal kullanıcılarda yaralanabilir mi? allah aşkına her zaman yaptığınız gibi açıkca yazın. Sabahın 52inden beri birşeyler çalışıyorum birde rahatlamak için takıldığım site kafamı yormasın...

Korsanın önüne ancak gereksiz yere daha fazla kazanalım hırsıyla ürünlere fahiş fiyatlar belirlenme sevdasından vazgeçilerek başa çıkılabilir.Bakın Bill Gates dünyanın en zengini ama windows'un fiyatına bakın.Dünyada en çok korsanı üretilen ürünün sahibidir kendileri.

Hangisinin korsan hangisinin gerçek olduğunu anlamak için holograma ihtiyaç yok bence.Bunu anlamanın çok basit bir yöntemi var.Eğer bir mağzadan aldığınız örnek 100TL. bir ürün muhtemelen gerçek, aynı ürünü 5TL. sokaktaki adamdan aldınız mı korsan oluyor herhal...

tamam korsana hayırda
siz de super diilsiniz kardesım yaptıgınız bi album 15 ytll bi film 30 ytl bi oun dun yanın parasıı
siz bu fiyatlarla sattıgınız surece krızde olan bu halk napsın kardesımm

hep hiç sarkıcı albumden eskısı kadar para kazanmıyokı artık adam bi gece sahneye alıyoo bizim 1 senede kazandıgımız paradan fazlasını kazanıyo bu adaletmı şimdi sonnda korsana hayır dıyolarr o zaman onlarda bizim sevıyemızde olsunlar

"korsan sadece ülkemizde yaygın" bu ne kadar yanlış bir cümle ya. sanki torrent'i, P2P'yi M2M'yi eMule'yi biz icat ettik ve rapidshare de bir Türk sitesi! korsan dünyanın dört bir yanında var. bizim ülkemizde çok abartılıyor ama sadece görünürde iş yapılıyor. "korsana darbe" başlıklı haberlerin hepsi korsan kitaplara yapılan opersasyonlar. film ve müzk piyasasının hakkı yine hiç oluyor. zaten bunu ne milleti orjinale özendirerek becerebilirler ne de fiyatları aşağı çekerek. Kanal D Home video dvdleri 5 TL ama aynı filmler korsanda yine mevcut. Telif hakları CreativeCommons kapsamında yeniden düzenlenmeli ama Creative Commons da bunun için yeniden yapılandırılmalı. Sonuçta dijital ortamı insan haklarını ihlal etmeden kontrol altına almazsınız.

korsanı destekleyenler sakın büyük firmaları daha da zengin etmeyin hem teknolojinin size özellikle geç ulaşmasına neden olurlar hem de böyle abuk sabuk şeyler yaparlar...

Siz orjinal ürünler icat ediyorsunuz, korsanlar ise orjinal yöntemler icat ediyorlar.

Müzik dünyasına bir çözüm değil, zaten bunu da anladılar. Parçaları tek tek satmaya başladılar. Ama oyun, işletim sitemi gibi uygulamalarda bu mümkün değil. Bu yüzden, korsanın kökünü kazımak çok zor. Böyle bir koruma gelirse, ki bence gelir, gelirleri artacağına azalır. Çünkü kimse artık daha fazla para vermek istemiyor; vistada gördük, donanımınızın %50'den fazlasını değiştirmek zorunda kaldık, ben 2001'den beri sorunsuz çalışan tarayıcım yüzünden vistadan xp'e dönüyorum ve arızalanıncaya kadarda öyle kalacağım (tarayıcıma nazar değmez işallah, ayrıca Mustek'e de vermediği destek yüzünden acayip kızgınım bir daha Mustek ürünü kullanmayacağım). Sizce hala W95, NT veya daha eski işletim sistemleri (hala 3.1 kaldı mı tahmin edemiyorum ama) faal olmasının nedeni nedir? Düşünsenize, hala disket üretimi devam ediyor; flash bellekler nerdeyse TB sınırına dayandı ama hala disket üretimi devam ediyor. Bu çoğu donanımın değişiklik göstermediğini ve dolayısıyla yeni yazılımlara da çok fazla ihtiyaç duyulmadığını gösteriyor bence. Ayrıca, yine benim düşüncem, donanım ve işletim sistemi ihtiyacını körükleyen üç sistem var; oyun, internet yayını ve bilim, bu sistemlerden birisi hızını keserse zaten hem işletim sistemleri hem de donanım sistemlerinin gelişimi yüksek bir hızla düşüşe geçer.

linux un üreticisi "korsan bizi baltaliyor" diyor bu demek oluyor ki sen evde korsan windows kullanmanazsan çalıştığın şirkettede satin aldirmak zorunda birakmazsin. buda demek oluyorki bu teknolojiyi ilk microsoft kırmayma çalişir

Eğer bir yazılımin korsanı varsa inanin bana bunun %90 nedeni firmasının desdeğidir.birkaç sektörel yazılim hariç her yazılımın alternatifi var ve firmaların potansiyel kullanıcıların bana para vermeyecekse rakibime de vermesin mantığı ile hareket etmesinden olanlar oluyor.

bu gidişle korsana evet...

Ömür biter, korsanlık bitmez.

Ömür biter, korsanlık bitmez.

PC birimlerine aktarılan her veri kopyalanmaya mahkumdur. Eğer imkansız diye bir kavram varsa bunu korsanı bitirecek teknolojiler için söyleyebilirz.

hangisi korsan hangisi gerçek ayırt edilebilecekmiş !
bunun için patlayıcılı holograma gerek yok pahalı olan orjinaldir ucuz olan korsan :D

"hangisi korsan hangisi gerçek ayırt edilebilecekmiş !
bunun için patlayıcılı holograma gerek yok pahalı olan orjinaldir ucuz olan korsan :D
12:03"

Süper bir yorum çok hoşuma gitti :D

0 ve 1 serilerinden oluşan, kullanılabilmesi bu 0'ların ve 1'lerin okunmasıyla mümkün olan her program, müzik, film, resim.. velhasıl herşey, kırılabilir. Sadece kopyalamada zorluk çıkarıcı önlemler bunlar, korsanın önüne geçemezler.

hangisi korsan hangisi gerçek ayırt edilebilecekmiş !
bunun için patlayıcılı holograma gerek yok pahalı olan orjinaldir ucuz olan korsan :D

Pahalı fiyata korsan satanlarda var.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir