PC devinden MS'e sert sözler!

Büyük PC üreticisi, Microsoft'a, Windows 8 ve Surface tablet konusunda fena yüklendi...

Acer'dan Surface ultimatomu

HP ve Acer gibi önemli bilgisayar üreticileri Microsoft'un tablet pazarına girmesinden rahatsız. Acer'ın yönetim kurulu başkanı JT Wang, geçtiğimiz günlerde Microsoft'u uyardı. Financial Times'a verdiği röportajda Wang şöyle dedi: "[Microsoft'u] uyardık. İyice düşünün. İki kere düşünün. Bu hareket ekosistemi çok olumsuz etkileyecek. Diğer markalar cephe alabilir. [Donanım konusunda] o kadar güçlü değilsiniz, o yüzden lütfen iki kez düşünün. Eğer Microsoft donanım işine girecekse biz ne yapacağız? Sadece Microsoft'a mı bağlı kalacağız yoksa alternatif arayışına mı gireceğiz?"

Wang'ın açıklamaları Acer'ın kurucusu Stan Shih'in görüşleri ile benzerlik taşıyor. Shih, geçen ay yaptığı açıklamada Windows 8'li tablet pazarına giren üretici sayısı yeterince arttıktan sonra Microsoft'un bu pazardan çekileceğini öne sürmüştü.

Silikon Vadisi'nin önde gelen isimlerinden Charlie Demerjian, Microsoft'un mobil cihaz stratejisinin zayıf olduğunu düşünüyor ve şöyle diyor: "Stratejilerini değişen gerçekliklerle başa çıkacak şekilde güncellemek yerine iyice içlerine kapanıyorlar. Mesele yeni planların başarılı olup olmayacağı değil, yaratacakları etkinin neye malolacağı."

Mehmet Ali Bahıt

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

pazar korkusu sardı sanırım birilerini...

o zamanda yıl olur 2015 sız hayla aynı sistem devam. yıl olur 2020 sızın rahatınız bozulmasında ne olursa olsun yani.

@10:51 Banada öyle geliyor birileri fena korktu.

Microsoft büyük bir firma altından kalkacaktır

doğru demiş adamlar. mikrosoft cok açıldı bu aralar.

acer önce kendi ürettiği bilgisayarları adam etsin ondan sonra eleştirsin, ürettikleri bilgisayarların ya görünümü çok kötü ya da çok çabuk bozuluyor

Boş konuşuyorlar. Microsoft bahsedilen fiyatta tablet satacak olursa fiyatları yukarı çekecektir. Rekabetin bir anlamı da olmaz. Hatta hp nin kısa vadede işine yarar.

Elbette tablet pazarı tehlikeli 2 büyük üretici var samsung ve apple.Ama şu da bir gerçekki risk almazsan sonucu göremezsin.Ne hp ne de acer microsoftun bu hareketinden etkilenmez. yoksa başka teknoloji mi yok elinizde.

evet microsoftun ne kadar doğru bir hamle yaptığı bir kez daha göz önüne serildi. Microsoft bunu yapmasa pc üreticileri kendini geliştirmek için çalışmayacak intel ultrabook konseptini yaratmasa hala kalas gibi pilastik makineler üretilecekti ama işler değişiyor microsoft aklını başına aldı umarım windows phone içinde surface phone gibi surface tasarımında bir cihaz yaratır. Unutmamak gerekirki microsoftun en büyük rakibi apple bu alanlarda lider fakat appleın elinde 100 milyar dolarından başka birşey yok fakat microsoft o kadar nakiti olmasa dahi appleın aksine sahip olduğu patentler sayesinde hiç bir üretim yapmadığu zamanda bile kendisini döndürebilien sabit gelire sahiptir buda microsoftun hareketlerini kolaylaştırabilir. Bugün microsoft gelirinde azalmayı göze alıp farklı işler peşinde koşmalıdır surface gibi xbox gibi çıkacagına ınandığım çıkmasını ıstedıgım surface phone gibi kimse beğenmesede şaheser olan zune media player gibi...

Microsoft windows ürümlerinde hala çok iyi bir başarı elde edemedi. Bence yazılım teknolojisini daha ileriye taşıması için çalışması lazım. Yazılım şirketi birden donanıma girerse pazarda dengeler bozulur. Diger donanım şirketleri microsofta savaş aça bilir.

hp ve acer kim yahu bunlar hala yaşıyolarmı?...

apple hem donanım hem yazılım yaparken iyi microsoft yapınca kötü öylemi bence microsoftun apple gibi başarılı olmasından dolayı endişe duyuyorlar

Olay şu; tahmin ettiğim gibi windows'un, apple'ın izlediği planı uygulamaya geçirmesi yani "yazılımla donanım satması"gerçekleşecek. karına kar katacak...Googleın bu yöntemi deneyip chroomebooklardaki başarızlığı onu diğer donanım üreticilerine iticek ve bence hp ve acer gibi açıkta kalacak donanım üreticilerine google'ın bir planı olacak nasıl androidle yaptığı gibi kendi işletim sistemini yaydıysa linux kodlarıyla bir işletim sistemi yapıp açıkta kalacak olan bir sürü donanım üreticisini hitap edecek...

Microsoft mouse ürettiği gibi tablet üretirse; Acer ve HP`ın korkmasına gerek yok!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir