PC devini çok sinirlendirdiler...

"Hangi laptop markası daha sağlam?" raporuna ilk sert tepki hangi PC devinden geldi?

  • Ali Güngör
"Lenovo'lar araştırmada yazılandan daha sağlam"
Lenovo'ya göre test metotları yanlış

Lenovo geçtiğimiz günlerde yayınladığımız SquareTrade araştırma sonuçlarından sonra SquareTrade'e ateş püskürdü.

Bu araştırma sonuçları dizüstü bilgisayarların ne kadar güvenilir olduğunu ve ne sıklıkla kaza ya da arıza sonucu servise gittiği, kısacası bozulduğunu gösteriyordu. Bu araştırma sonuçlarında kendi dizüstü bilgisayarlarının sağlamlıkta rakiplerden geride yansıtıldığını gören Lenovo bir açıklama yaptı.

Lenovo'ya göre SquareTrade'in yaptığı dizüstü güvenilirlik testi güvenilir değil; çünkü test metotları doğru değil. Test sonuçlarında Asus, Apple, Toshiba, Dell, ve Sony'nin ardında görünen Lenovo, 30.000 dizüstü bilgisayarlık örnek boyutunun yeterli olmadığını söylüyor.

Lenovo'dan Ray Gorman birbiriyle kıyaslanabilir bilgisayar türlerinin, oranım oranlarını etkileyen anahtar faktörleri, coğrafyanın ya da uygulamaların dikkate alınmadığını belirtti.

Rakamlar neden yüksek?

Ayrıca ilköğretim öğrencileriyle lise öğrencileri, ya da yetişkin kullanıcılar arasında da bozulma oranlarının farklı olduğunu, örnek seçiminde bunlara yeterince dikkat edilmediğini aktardı.

Gorman'a göre SquareTrade bir garanti firması olduğu için yüksek ve korkutucu bozulma oranları işlerine yarıyor. Lenovo'nun kendi iç araştırmaları, dizüstü bozulma oranlarının SquareTrade araştırmasından üçte iki daha düşük olduğunu gösteriyor.

Gorman "Bu araştırma delik deşik, metodlar hatalı, veriler tutarsız ve varılan nokta yanlış" diyerek sözlerini bitirdi. SquareTrade'in tepkisi ve cevabı merakla bekleniyor.

SquareTrade araştırmasını görmek için tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Windows 7'nin açılış süresine laf atan iolo Technologies gibi bu durumda. Garanti satmak için firmalara çamur at. İyi işmiş.

Bu tip ''araştırma veya test'' lere fazla itibar etmemek gerek.Olsa olsa konu hakkında fazla bilgisi olmayana ortalama bi fikir verir. Bu testleri ya da araştırmaları yapanların iyi niyetlerinden kuşku duyulmasa da ortaya çıkan sonuçlar hiç bir zaman tam ve doğru sonuçları veremez.İsmi lazım değil, şu anda kullandığım ve markası yukarıda olmayan dizüstüm, bir çok yerlerde yerden yere vuruluyordu ama yukarıda adı geçenlerin hepsine fark atar desem ne olacak şimdi.Kaç kere yere düştü.Bir ara kahve de içti..!! Ne ısınma sorunu var ne de fanın uğultusu.Tıkır tıkır çalışyor her işimi görüyor bir çok oyunu da sorunsuz oynatıyor.Ve fiyatı da yine yukarıdakilerin eş donanımına sahip olanlara göre de çok daha ucuzdu.Ne olacak şimdi bu test sonuçları.

bnm lenova çok hoşuma gitti 1 yıldır kullanıyorum hiç bir sorun çıkmadı bnm şansımmıdır yada kullanım şeklimdenmidir bilmem ama bana göre çok ii bir laptop

Lenova arıza için bana getiriliyor. İnceliyorum bu arada parmak izi okuma paneli tutarlı çalışmıyor. Daha arızaya ulaşmadan soruyorum neden çalışmıyor?
- Çünkü aldığımdan beri asla doğru parmak izi onaylaması alamadım.

Bu kullanıcı servise gitmiş mi? Servis varmışta neden gitmemiş? Ya da sorunu sorun olarak algılamayı başarmış mı bir kere?

Elbette yanlış istatistikler.

Gorman coğrafya da etkili bir faktör demiş. yani denizkenarında olmakla dağ başında olmak ne gibi olumsuz bir etki yapar? iklim koşulları vs. demeyin lütfe, çünkü bir cihazın parçaları geniş bir toleransta (nem, sıcaklık vs) çalışır. bu durumda kullanıcı profilinimi kastetti acaba? türk kanırtır, fransız naziktir, alman şöyledir felan gibi.. komik bir açıklama olmuş..

Reklam olsun diye söylemiyorum Tek güvendiğim Test Chipin yapmış olduğu testlerdir 2001 yılından bu yana takip ediyorum. Neredeyse aldığım tüm teknoloji aletlerinde karar alma aşmasında Chipe bakmışımdır hep ve hiç pişman olmadım.

Notebook lara gelince hepsi aşağı yukarı arıza çıkarıyor. Bu birazda şans işi. Genelde bir mal alınca marka seçip özelliklere bakmaktan ziyade özelliklere göre fiyat performansa bakıp marka seçiyorum. O yüzden hep farklı farklı marakalar alıyorum.

çok güzel yapmışsınız bravo

nedemezsiniz. mal satmak için, görüyoruz lenovo'larınızıda. anca kendinizi kandırırsınız. hayır bir devliklerinide görmedim ki ? iğrenç bileşenleri 3000 lira ya satıyorlar.

IBM ismi bile yeter

Sen de yorum yaz