PC'niz sessiz çalışsın!

Yanı başınızda gürültü yapan kasanızdan bıktınız mı? Gelin bu gürültüyü azaltalım...

Öten fanların çaresi

Öten fanların çaresi
12 santimetrelik fanlar daha az ses çıkartır

En rahatsız edici seslerden bir tanesi fan ötme sesidir. Özellikle küçük ve hızlı dönen fanların çıkarttığı sesler huzur bozucudur.

Bilgisayar kasasında 12 santimetrelik fan takabileceğiniz yuvalar varsa, küçük fanlar yerine bu tür büyük fanları yeğleyin. Büyük fanlar yavaş döner ve çok daha az ses çıkartır, ama iri palleriyle kasanın içerisine bol hava çeker ve tahliye eder.

Çoğu kasada hava ön taraftan içeri çekilir, parçaların üzerinden geçerken ısınır ve kasanın arkasından tahliye edilir. Kasanın önünde hava almasını engelleyen bir şey olmamalıdır. Kasanın arkasında ise tahliye edilen havanın dağılması için açık bir alan olmalıdır.

Bilgisayarınızın ısınmasını önlemek için kalorifer peteklerinden uzakta konumlandırmalısınız, serinlik, fanların hızlanmaması yani sessizlik için de gereklidir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

İpad aldıktan sonra pc'nin yolunu unuttum. Ses nedir, pervane nedir bilmiyoruz. ;)

@01 May 2014 08:52 ipad pcnin yerini tutmaz

@01 May 2014 08:52 ipad ve bir pcyi kıyaslamak aferin yavrucum sen candy crash oynamaya devam et ;)

@01 May 2014 08:52 artık bilgisayar yerine, oyuncak kullanıyorsun demek.

@01 May 2014 08:52 sen o ıpad le crysis oyna görelim gta oyna aynı anda mediplayer flash player çalıştır görelim sonra gel ıpad de bize note3 kullanıcısı

@01 May 2014 08:52 Maaşallah kan kusmuşsunuz. Adam burda iPad'i al, bilgisayarın yaptığı her şeyi yap dememiş. Sadece daha az güç isteyen işlerde iPad kullanmanın faydalı olacağına değinmiş. Size göre de herkes hardcore oyuncu olmak zorunda!

Benim kullandığım 7 yıllık ASUS laptop var ve artık fan sesi yüzünden çıldırmak üzereyim :( Fanı temizledim,termal macunu yeniledim,fan miline sıvı yağ,halis zeytin yağı,tere yağ,makine yağı,traş makinesi yağı,hatta en son olarak gres yağı sürdüm ama nafile sinir bozucu bir ses çıkıyor fandan :@ Sizce ne yapmalıyım ? (Lütfen artık o pc'yi çöpe at demeyin oldukça memnunum bilgisayarımdan tabi şu sinir bozucu fan sesi hariç)

@01 May 2014 12:20 gres yağı mı?? gres yağı ısındıkça yapışkanlığı artan bir yağ türüdür o fanı değiştir çok fazla abuk subuk yağ kullanmışsın harab etmişsin fanı

@01 May 2014 12:20 fanı değiştir.

@01 May 2014 12:20 arkadaşım fana para harcamak istemiyorsan sökmeyide biliyorsan sök fanın bantlı yüzeyindeki yuvarlak bandı kaldır şimdi burda milin tam ortasında minnacık bir segman yada pul gibi küçücük bir disk var onu dikkatlice kırmadan çıkart ve fan milini ileri doğru iterek 2 parçayı birbirinden ayır her iki parçayı güzelce temizle kürdan yada yumuşak plastik kaşık olabilir kurumuş yağları tozları sil temizle sonra bildiğimiz vazelin yağını bir kürdanın ucu ile toplu iğne başı kadar al ve fan milinin geçtiği kanala sür mili tak biraz elinle yavaşça alıştır sonra fazla yağı kenarlardan sil şimdi söktüğün o minik parçayıda yerine tak ve artık fanında ses kalmıyacak unutmayın zembereğinde yani mil ve kanalında genişleme fanlarda kırık varsa sesi kesemezsin ama bu öntemle her fan ses siz hale gelir saygılar kolay gelsin

@01 Mayıs 2014 12:20 ne kadar seviyorsunuz abartmayı anlamıyorum ki sonra pc şöyle oldu gümledi patladı ses yapıyor para harcamamak için abuk subukj yöntemler deniyorsunuz sonra mokoko fan ses yapıyor ve temizleyince düzelmiyorsa gider yeni fan alırsın kardeşim

Oldu olcak birde gresorluk takaydın fana :)

Biraz paraya kıyıp SSD alın ses çok daha azalacaktır.

Fan gürültüsü istemiyorsanız ESET antivirus kullanın, işlemcinin ve donanımın ömrünü uzatın.

@05 May 2014 18:48 Ooldu canım.adam bilgisayara giriyor içeriği omuzluyor,adam monitörü söktü götürüyor,bilgisayarın kablosunu söktü götürüyor Eset diit galiba bilgisayara hacker girdi diyor.Modem gitti modem modem ... Bilmem anlatabildim mi ? :)

@05 May 2014 18:48 Ne alaka antivirüsle çözemedim. Tam tersi antivirüs sistemi yorarak daha fazla ısınıp sistemin ömrünü azatacaktır.

SSD'ler ucuzlayınca bilgisayarım sessiz çalışacak.

paraya biraz daha kıyın bi mac alın. ses bitsin

güzel makale olmuş, ufak bir iki ekleme de bulunayım. power supply da önemli bir gürültü kaynağıdır ve bu konuda yapabileceğiniz gerçek 80+ ürünleri ve markalı ürünleri tercih etmektir. maalesef psu ların watt olarak derecelendirme standardı çok zayıf. her firma kafasına göre etiketleyip piyasaya sürüyor. Alacağınız psu nun güç değerinin sisteminizle kafa kafaya değil imkan varsa iki katı olmasına gayret edin. 500w lazımsa 1kw'ın kimseye zararı olmaz. Aksine psu yük altına daha geç gireceği için fan daha zor devreye girer. ikinci nokta kasa içi yalıtım işi biraz deneyim isteyen bir konudur. çünkü sesi yalıtan herşey ısıyı da yalıtır ve bu kasanın içindeki bileşenlerin soğuyamamasına sebep olur. son sözüm kasanın içinin düzenli aralıklarla basınçlı hava ile tozdan temizlenmesi bilgisayarınızın ömrünü uzatacaktır. Herkese iyi çalışmalar, Kutay Yavuz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir