"PC yeniden başlatılacak!" eziyeti

Bir yazılım kurdunuz ve yine o uyarı: "PC yeniden başlatılacak!" Peki bu eziyetin altında ne yatıyor

PC'mizi neden yeniden başlatmak zorundayız?
Bir uygulama kurduk ama iş orada bitmedi

Her bilgisayar kullanıcısının canını sıkan anlardan birisi, yeni bir uygulama kurduktan sonra sistemi yeniden başlatmaktır.

Peki bu neden gerekiyor? Yeni uygulamaların ya da bazen kurulum olmasa bile sistemin yeniden başlatılma ihtiyacının sebebi nedir? Özellikle Windows bilgisayarlarda Microsoft Update ile birlikte de gereken hatta uzun süre alan işlemler söz konusu. Mac'ler ve Linux sistemler de buna dahil. Güncellemeler geldikçe restart kaçınılmaz.

Sıklığı bir yana sebebine bakacak olursak, merkezi sistem dosyalarında değişiklik için olduğunu görüyoruz.

İşte temel sebep

Windows sık sık güncellenir

İşletim sistemi çalışırken, çalıştırdığı dosyaları değiştiremez. Değiştirmeye çalışırsa da bu istikrar sorunlarına sebep olur.

İşte bu dosyalardaki değişikliklerin uygulanabilmesi için aktif işlemler sorun çıkartmaması gerekiyor. Bu da sistemin yeniden başlatılması sırasında, uygulamalar kapatıldığında gerçekleştirilerek çözülüyor.

Neyse ki Windows güncellemelerden sonra sistemi yeniden başlatmadan önce kullanıcının karşısına bir soru penceresi getiriyor ve iznini istiyor. İzin verilmezse çalışmaya devam ediyor ve değişiklikleri uygulamak için bekliyor.

Peki ne olacak?

Ufukta çözüm yok

Teknolojideki gelişmelere karşın sistemi yeniden başlatmaya karşı bir çözüm ufukta gözükmüyor.

Microsoft da zaman zaman iyi yazılan uygulamaların otomatik olarak restart istememesi gerektiğini belirtiyor. Bu özellikle Wİndows 7 gibi güncel platformlarda geliştirilen uygulamalar için, Microsoft'un ortaya koyduğu geliştirme kaideleri arasında yer alıyor.

Buna karşın Microsoft da sistem yeniden başlatmanın önüne geçebilmiş değil. Neyse ki Windows 7 önceki işletim sistemlerine göre çok daha hızlı yeniden başlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

linux da çekirdek(kernel) guncellemesi haricinde yeniden baslatma yok. o da zaten senede birkac defa. lutfen dogru bilgilendirelim.

Çokta büyük dert değil yani

linux kullanan birisi bir şey yüklediğinde restart sıkıntısı çekmiyor! canı ne zaman isterse o zaman restart atıyor! duyduk duymadık demeyin, aklınızı peynir ekmekle yemeyin...

@18 Ağu 2012 00:27 PAZARDA LİNUX MU SATIYON SEN DUYDUK DUYMADIK DEME SAKIN HEPİMİZ OKUDUK

Her yazılımda karşılaşmıyoruz ayrıca sadece yazılım yükledikten sonra değil bazı yazılımları kaldırırken de bu uyarı ile karşılaşıyoruz.

Linux'ta kernel'i bile yeniden başlatmadan güncelleme yöntemleri mevcut, diğer programları ise zaten yeniden başlatmadan güncelleyebiliyoruz. Windows da buna bir çözüm getirebilir isterse.

Linux icin dediginiz ubuntu icin gecerli ubuntu o sekilde kullaniciyi sinir eden mesaj gosteriyor hatta kapatma simgesinide kirmizi yapiyor...

arkadaşlar tutarlılık gözden geçirmesini nasıl tamamen kaldırabilirim bilen varsa yardımcı olabilir mi?

@Andro nasıl tamamen kaldırırım? derken sanırım pc açılışında sürkli uyarı veriyor, ondan bahsediyorsun. tek yapman gereken tutarlılık taramasının bitmesini beklemek. bir sonraki açılışta herhangi bir uyarı vermeyecek.

Eziyetden öte bir şey. Tam bir video izlerken ya da bir şey yaparken uygulamanın yeniden başlatılması gerekiyor yazısı çıkınca deli oluyorum deli.

En gıcık olduğum şeylerdendir, bu yüzden bu durumu gerektirecek şeyleri pc'yi kapatmadan önce yapmaya özen gösteriyorum.

Windows 7 hızlı açılıyor demiş sayın CHİP. siz bir de Windows 8 i deneyin. maksimum 20 sn :)

ubuntuda kernel güncelleştirmesinde o yazı çıkıyor.

Bu olay şuna benziyor , hareket halindeki bir aracın motoruna yeni parça takılamıyor o araç yeni parçanın değişmesi için illa durucak parçalar yerine oturtulacak ve araç yeniden yoluna devam edecek yani bu restart olayında windows linux mac veya android kullanıyor olmanızın bir anlamı yok tüm yazılımlar yukarıda verdiğim örneğe göre hareket ediyor ve boş yere linuxta şu var mac ta yok windowsta şu var bunda yok gibi örneklerle karmaşa çıkarmaya gerek yok restart atmadan en fazla sistem dosyası olmayan yada o an için kullanılmayan programların güncellemesi yapılabilir

@18 Ağu 2012 09:03 Tebrikler güzel açıklama.

Makalede neden "yeniden başlatma" yerine "restart" sözcüğü kullanılıyor. Anlamış değilim. Lütfen daha dikkat.

@18 Ağu 2012 14:33 güncellemeden sonra ister yeniden başlat istersen reset at alacağın sonuç aynı olacak( güncellemenin başarılı olabilmesi için ) yoksa aradaki farkları tabiki bizde biliyoruz sakın birileri çıkıpta reset atıldığında pc de şunlar bunlar oluyor diye ders vermeye kalkmasın

Sinir olduğum anlardan birisi, yeniden başlatmak :@

Bir zamanlar microsoft yeniden bailama eziyeti olmayacak demişti. 98 zamanında hatırlarsanız her değişiklikte yeniden bailatmak zorunda kalınıyordu.

Sen de yorum yaz