PC’nizin evini dikkatli seçin

İçine koyduğunuz donanım ne kadar hızlı ve yeni olursa, PC'nizin kasasına da aynı derecede önem göstermek zorundasınız. Kasa alırken cimri davranmamakta fayda var.

PC’nizin evini dikkatli seçin (Sayfa 4)

Aopen H600B-B14: Uygun fiyat ve kalitenin iyi bir birleşimi olan bu kasa, 300W’lık güç kaynağına sahip ve 7 adet PCI slotu destekliyor. 4 adet 5.25, 2 adet 3.5” yuvanın yanı sıra, alt kısımda mikrofon, kulaklık ve 2 adet ek USB bağlantısı için gerekli soketler mevcut. Geniş iç hacim ve sağlam yapının dışında saydam yan kapak ve iç aydınlatma ürünü farklı bir yere koyuyor.

Bilgi için: Çözüm A.fi (216) 329 19 89
Fiyat: 82 dolar + kdv.

Codegen 8011: 350W’lık güç kaynağı ile daha ziyade üst seviye kullanım için tasarlanmış olan bu kasa, farklı tasarımıyla kolayca dikkat çekiyor. 7 adet 5.25” lik yuvaya sahip olan kasa, kuşkusuz bu konuda en başarılı seçeneklerden birisi.Vidasız olarak kolayca her iki yandan açılabilme özelliği olan kasanın üst kısmında kulaklık, mikrofon ve USB bağlantı noktaları da mevcut. Kalitesi kadar uygun fiyatıyla da dikkat çeken Codegen 8011, 8.1 kg ağırlığında ve beğenimizi kazanan modeller arasında.

Bilgi için: Kont (216) 499 62 99
Fiyatı: 48 dolar + kdv.

Elan Vital T-10: Daha önce Asus'un bir efsane haline getirdiği T serisi kasaları tanımayan sanırız çok azdır. Elan Vital markasıyla satılan T-10 da 300W'lık güç kaynağı ve devrilmeye karşı ayak sistemiyle oldukça güvenilir bir görünüm sergiliyor. Hiç kuşkusuz kasanın en büyük özelliği, modüler bir yapıda olması. Öyle ki T-10'un tüm parçalarını demonte ederseniz tekrar birleştirmeniz biraz zaman alabilir.

Bilgi için: Çizgi Elektronik (212)3567070
Fiyat: 57 dolar + kdv.

PC’lerde kasa modifikasyonu nedir, ne işe yarar?

PC'ler hayatımıza bu derece girmişken, bazı becerikli kullanıcıların farklı varyasyonlar denemesi kaçınılmaz. Kasalar ne kadar hoş görünürse görünsün, sonuçta fabrikasyon ürünler ve basit bazı değişiklikler yapılarak çok daha ilginç, hatta daha işlevsel hale getirilmeleri mümkün. Kullanıcıların yaptığı modifikasyonlar için kuşkusuz belirli ölçüde el becerisi gerekiyor.Ayrıca kasaların metal kısımlarını kesebilmek ya da kasa üzerinde değişiklik yapabilmek için bazı aletlere de gereksinim var. Fabrikasyon bir kasadan tamamen sizi anlatan özgün bir modele terfi etmek, çalışma odanızda sürekli sizinle beraber olacak büyük bir eşya söz konusuysa önemli olabilir. Aslına bakarsanız seri üretim kasaların çoğu, sıkıcı görünümleriyle sanki genel bir modifikasyona davetiye çıkarıyor gibi. Kasaların belirli kısımlarını keserek buralara pleksiglas türevi saydam malzemeler yerleştirmek ve kasa içini renkli ışıklarla aydınlatmak en sık görülen modifikasyonlar arasında. Ayrıca elektronikten anlayan bazı kullanıcılar, tasarladıkları kasanın ön kısmına bir işlevsel bir gösterge paneli koyarak PC üreticilerini kıskandıracak modellere imza atabiliyor. Kasa üzerinde değişiklik yapanlar bazen işi daha ileri götürüp tamamen kendi tasarımları olan sıfırdan yeni bir kasa yapmaya kadar işi götürebiliyor. Bu hünerli kullanıcıların sadece kendi tasarımlarını yapmakla kalmayıp, bir dikiş makinesini ya da oyuncak arabayı tam anlamıyla işlevsel bir PC haline getirecek kadar becerikli olabilmeleri ilginç. “PC modding” ya da “case modding” kelimeleriyle yapacağınız bir araştırma sonucunda gelecek sayfalar, size standart kasa üreticilerinin hayal güçlerinin ne kadar sınırlı olduğunu anlatacak.

Şahin Ekşioğlu
esahin@chip.com.tr

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yazCHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir