Plüton'un tekrar gezegen olması mümkün...

Yeni fotoğraflar ile beraber Plüton, tekrar gezegen olma şerefine sahip olabilir!

Plüton tekrar gezegen olabilir...

Plüton hayranları için iyi bir haber var... Güneş sistemimizin "eski" dokuzuncu gezegeni, Yeni Ufuklar (New Horizons) aracının gönderdiği fotoğrafların incelenmesi ile gezegen statüsünü geri kazanabilir.

New Scientist'deki bir makaleye göre, Yeni Ufuklar tarafından gönderilen fotoğraflara daha yakından bakıldığında, dağ tepelerinde görülen sisin yanı sıra, bulut oluşumlarının da bulunduğu fark edildi. Bu da Plüton'un atmosferinin, daha önce varsayılandan daha karmaşık olduğunu göstermekte ve popüler cüce gezegenin, yıllarca bizlere öğretildiği gibi sistemimizin dokuzuncu gezegeni olması anlamına geliyor.

New Scientist makalesinde belirtilene göre, Boulder, Colorado'daki Southwest Research Institute'dan John Spencer'ın 1 Mart tarihinde gönderdiği e-posta, yüzeyde gözüken bir bulut oluşumunu göstermekte. Yazdığı yazıda "güney doğuda Sputnik üzerinde düşük irtifada sis gözüküyor ve sağ tarafta (sanıyorum) Krun Macula'nın üzerinde belirgin bir bulut gözükmekte" dikkat çekiyor.

Ancak Society for the Preservation of Pluto as a Planet (Plüton'un bir gezegen olarak korunması topluluğu), bulutların ne oldukları henüz belli olmadığı için kutlamaya başlamış değiller. Ayrıca, bu bulutların Plüton'un tekrar gezegen olarak sayılması için yeterli olup olmayacakları da belli değil...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Uğraşmayın artık şu gezegenle siyaset gibi oldu artık bu iş gezegense gezegen size ne!

Bu habere o kadar çok sevindim ki anlatamam :)

Gezegen abicim gezegen amma kastırdınız olayı.....

küçük diye neden eziyorsunuz bu kadar yazık değil mi

Plütonsuz kalmış bir güneş siteminin hayat damarlarından biri yok olmuştur

Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir