Project Astoria'nın öldüğü doğrulandı!

Microsoft, Android uygulamalarını Windows 10 Mobile'da çalıştırma projesinin öldüğünü doğruladı!

  • Zeynel A. Öztürk
Project Astoria'nın öldüğü doğrulandı!

Microsoft, aylar süren dedikoduların ardından Project Astoria'nın yolun sonuna geldiğini doğruladı. Project Astoria, geliştiricilerin Android uygulamalarını Windows'a uyarlamalarını kolaylaştıracak bir köprüydü ve firmanın geçen sene duyurduğu dört köprüden biriydi.

Windows 10 Mobile yapı 10549'da Android alt sisteminin ansızın kaldırılması, Project Astoria'nın öldüğünün düşünülmesine yol açmıştı. Microsoft ise Astoria'dan bahsetmeden iOS köprüsü olan Project Islandwood'u tanıtmaya devam etmişti. İki köprü benzer amaçlara sahip olsalar da, çok farklı biçimlerde çalışıyorlardı.

Project Islandwood'da geliştiriciler mevcut Objective-C kodlarını bazı değişikliklerle UWP uygulaması olarak derleyebiliyordu. Astoria'da ise geliştirici, Android APK uygulamasını UWP uygulamasına dönüştürebiliyordu. Android alt sisteminin Windows 10 Mobile'da görünmesiyle birlikte kullanıcılar, APK uygulamalarını telefonlarına yükleyebildiklerini fark etmişlerdi.

Microsoft ise yaptığı resmi açıklamada mobil işletim sistemlerinden Windows'a kod taşımanın gereksiz olduğuna dair geri bildirimler aldıklarını, dahası bunun kafa karıştırabileceğini söyledi. Sonuç olarak Microsoft, Astoria'yı kapatmış bulunuyor.

Islandwood, Westminster ve Centennial köprüleri ise yaşamını sürdürüyor. Microsoft'un C# kod tabanını kullanarak Android, iOS ve Windows uygulamaları hazırlamaya izin veren Xamarin'i satın aldığını dün öğrenmiştik.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

"mobil işletim sistemlerinden Windows'a kod taşımanın gereksiz olduğuna dair geri bildirimler aldıklarını" öyle değil, hem ios hem android'in aynı anda olmasının gereksiz olması şeklinde.

Microsoft mobil alanda bir türlü kendini gösteremedi. Yıllardır bir amiral gemisi bekliyorduk, Lumia 950 ve 950 X çıktı, gene satamadı, gene satamadı. Android uygulamalardan pasta kapacağız dediler, türlü türlü köprü yapacağız dediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Microsoft artık bitmiştir, mobil alanda esamesi okunmayacak birkaç yıl sonra. Windows 10 da zaten büyük bir başarısızlık oldu. Daha ne diyeyim ki..

@26 Şubat 2016 16:35 Bence yanlis düsünüyosun Windows 10 aksine başarılı bir sistem 1 sene içerisinde herşey yerli yerine oturacaktır. Mobil alandada nasıl geliştiğini hep birlikte göreceğiz.

ne bekliyordunuz ki? WP ve wm10 pişmanlıktır Microsoft bile pişman...

Böyle daha iyi oldu.

geçmiş olsun windowsçular. dandik windowstan ve geri kafalı linusun kernelini kullanan sistemlerden başka ne var pcye yüklenebilecek?

Bu iyi bi haber İos uygulamaları Androiddekilerden bilmem kaç kat daha kaliteli. Büyük geliştirici firmasını da satın aldı. 4 yılın sonunda ilk kez ümit var. Tek sistem olunca cihazlar, masaüstündeki tekel oluşunu kullanarak mobile de uygulama gelmesini sağlayabilir.

@26 Şubat 2016 19:55 ARM, x86 ve x64 aynı sanmak ne güzel!

Bunun sebebi iki projede elemanları bir araya getirip tek projeye yoğunlaşmasını sağlayarak daha hızlı ve daha kararlı şeyler ortaya çıkarmak.

@26 Şubat 2016 22:19 sen kendini kandır wm10 için yolun sonu gözüktü...

yakında microsoft wm10 projesinide iptal eder... yeterince ilgi görmediği ortada...

İki yıllık lumıa kullanıcısı olarak windows phone ölmüştür ruhuna el fatiha

Beceremedin işte bırak. Uygulamalarını sun sadece diğer mobil sistemlere bu sana yeter.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost