PS Vita'nın satışları Sony'i telaşlandırdı

Büyük ümitlerle piyasaya sürüldü ama kendinden zayıf rakiplerinin yaptığını bile yapamadı!

  • Ertuğrul Süngü
Vita Japonya'da istediğini bulamadı
Satış rakamları bir hayli düşük

Yıllar evvel piyasaya çıkan PSP'nin ardından, işi gücü bırakıp kendisini PS Vita adındaki bu ufak el cambazına odaklayan Sony, uzunca bir süre sonunda PS Vita'yı son kullanıcı ile buluşturdu.

İlk olarak 17 Aralık tarihinde sadece Japonya'ya özel olarak piyasaya çıkan cihaz, yapılan araştırmalara göre ilk iki gün içerisinde 321.000 adet satış yaptı. Fakat bu rakamı veren kaynağın açıkladığı yeni raporlara göre PS Vita'nın bir anda tavan yapan satışları, ikinci haftadan sonra bir anda düşüşe geçti.

AllThingsD.com'dan sızan bilgiye göre, Japon piyasa araştırma firması olan Media Create'in hesapları, PS Vita'nın ikinci hafta satışlarının 72.479 üniteye düştüğü yönünde oldu. Bu rakam şu ana kadar Japonya'da piyasaya çıkmış neredeyse bütün konsol satışlarının altında kalıyor zira Nintendo 3DS aynı süreçte 482.200 adet el konsolu satmayı başarmıştı.

PS Vita'nın bu düşük satışı hakkında yazılan birçok makalede, cihazın yetersiz envantere ve bazı teknik sorunlara sahip olduğu, bu yüzden de satışlarının iyi gitmediğine değiniliyor. Yine de piyasa analizcilerinin büyük bir kısmı Vita'nın az satmasının sebebini bir el konsolu için yüksek fiyatına bağlıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

bunlar ne kadar satılacağını tahmin edemiyorlar mı? o fiyata o kadar satıp kar edemeyecek olsalar yapmazlardı o zaman

hata ve sorunlardan nefret ediyorum

Yüksek fiyat, az oyun, fiyat/performans oranı çok iyi olan ios ve android oyunlarının piyasaya hakim hale gelmesi, sorunlu yazılım ve ekonomik kriz yeterli sebep olabilir mi? İlerde açılacaktır satışları. Çünkü çoğu aşılabilecek problemler. Xbox 360 ilk çıktığında da Microsoft oyun departmanı rekor zarar açıklamıştı. Xbox başına 100 $ zarar ediyordu yanlış hatırlamıyorsam. Şimdi sadece 1 günde (Kara cuma'da) 1 milyon satan bir oyun konsolu haline geldi. Ama android ve ios'taki oyun kalitesinin sürekli artması ve bu oyunların düşük fiyatlara sahip olması bitirebilir bu konsolu.

fiyata indirim yapsalar... hataları giderseler satacak...

Sen de yorum yaz