Qualcomm'dan Yeni Orta Seviye İşlemciler

Mobil işlemci devi Qualcomm, yeni işlemcileri Snapdragon 730, 730G ve 665'i tanıttı!

Qualcomm'dan Yeni Orta Seviye İşlemciler

Qualcomm, orta seviye telefonlara yönelik yeni işlemcilerini tanıttı. Yeni Snapdragon işlemciler, 6 ve 7 serisine katılıyorlar.

Bugün tanıtılan Snapdragon 730 Mobile Platform, 7 serisi için ilk büyük güncelleme niteliğinde. Snapdragon 730, daha uygun fiyata amiral gemisi özellikleri sunmayı amaçlıyor ve 8nm mimarisini temel alan Qualcomm Kryo 470 CPU ile Adreno 618 GPU'yu içeriyor. İşlemci, her çekirdek için yüzde 35 daha yüksek performans vadediyor. GPU ise 7 serisinde ilk kez Vulkan 1.1 grafik API'sını destekliyor. Bunun yanında AI Engine, yeni Hexagon 688 işlemci sayesinde öncekine göre iki kat daha güçlü.

İşlemci, bokeh efektleri ve üçlü kameraları desteklerken 4K HDR kaydı da destekliyor. Snapdragon X15 LTE modem ise 800Mbps'ye kadar hız sunuyor. Bu arada Wi-Fi 6 desteği de işlemciye dahil edilmiş.

Qualcomm'un bugünkü yeniliklerinden biri, 730'un oyun sürümü olan Snapdragon 730G. Yonga setine dahil edilen Adreno 618 GPU'nun geliştirilmiş sürümü, yüzde 15 daha hızlı grafik işleme sağlıyor. Qualcomm, yonga setini optimize etmek için oyun geliştiricileriyle çalıştığını söylüyor. 730G, "gerçek HDR oyunculuğu" da destekliyor ve Jank Reducer işleviyle oyunların daha yumuşak görünmesini sağlıyor. Wi-Fi gecikme yöneticisi ise en iyi multiplayer deneyimini elde etmenizi sağlıyor.

6 serisine gelirsek, yeni Snapdragon 665 Mobile Platform, sekiz çekirdekli Kryo 260 ve Vulkan 1.1 API destekli Adreno 610 GPU ile geliyor. Yonga seti, 600Mbps LTE hızına ulaşabilen Snapdragon X12 modemi de içeriyor.

Qualcomm, yeni yonga setlerini kullanan telefonların 2019'un ortasında ticari cihazlarda yer almaya başlayacağını söylüyor.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play