Robot köpek "Spot" savaş eğitimi alıyor!

Bir robot köpeğin neler yapabileceğini hiç düşündünüz mü? Spot ile tanışın...

Robot köpek "Spot" savaş eğitimi alıyor!

ABD Deniz Piyadeleri'nin bu hafta "dört ayaklı" yeni bir arkadaşı vardı. Boston Dynamics tarafından ilk olarak geçtiğimiz Şubat ayında ortaya çıkarılan 160 kiloluk ve hidrolik tahrikli dört bacağa sahip robot köpek 'Spot' askerlerle birlikte farklı senaryolar içinde çalışmak için eğitiliyor.

Spot, Defansif İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA'dan bir ekiple birlikte Virginia'daki Deniz Piyadeleri Savaş Geliştirme Komutanlığı'na bağlı Deniz Piyadeleri Üssü'ne getirildi.

16 Eylülde başlayan eğitimlerde robot köpek Spot, farklı koşul ve arazi şartlarında askerlere eşlik etmeye çalıştı.

Kapalı ve açık operasyonlar için tasarlanmış Spot'un bu çok yönlülüğü onun esnek bir askeri varlığa dönüşmesini sağlıyor. Testlere eşlik eden DARPA yetkilisi Ben Swilling; "Ben Spot gibi bir robotun keşif veya yük taşımak için kullanılabileceğini düşünüyorum" dedi.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Keşif veya yük amaçlı kullanılacağına inananlar el kaldırsın!

@Der Rote BaroN lazer silahlarıyla uzaktan dokunmadan ısıracaklar bu hizsiz acımasız robotoköpeoğulları...

Köpekten esinlenilerek yapılmış dünyanın en hızlı hareket eden robotu olarak tasarlanmıştı. Tabi bu yeteneklerde bir robotu askeri sanayide kullanmama ihtimalleri yoktu.

no video yes bullshit

zaten teknolojinin gelişmesinin ilk amacı tıp ve askeri. bir yandan insan sağlığını düzeltmek ama diğer yandan da insanları yok etmek!

US-Navy (ABD Donanması) son yıllarda tıpkı eski zamanlarda Süvarilerin lojistik ihtiyacını kullanırken olmazsa olmazları olan Katırlara ihtiyaç duymaktadır. Hem mobil hem de zor arazi şartlarına uygun uluslararası müdahalelerde yardım maksatlı. Bu ihtiyaca yönelik geliştirilmiş bir kaç fonksiyon daha eklenmiş ki, Askeri bütçeyi onaylayan Senatoda inandırıcı olsun. Gereksiz bir modern savaş oyuncağı olduğu su götürmez, silah tekellerinin para sövüşlemek için yaptığı gereksiz ARGE ürünü!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir