Numara taşıma cepten sonra sabit hatlarda...

Numara taşıma uygulaması ceplerden sonra sabit telefonlara geliyor. Bilmeniz gerekenler burada...

Sağlıklı rekabet için neler yapılmalı?

Sağlıklı rekabet için neler yapılmalı?

Bunların yanı sıra 10XY çevirilerek şehiriçi görüşme yapılmasının 3 ay sonra uygulanmaya başlayacak olması, yeni işletmecilerin Türk Telekom ile protokol yenilemelerindeki güçlükler, yerel arabağlantı ücretlerinin yüksek olması, arabağlantı nokta sayılarının çok az olması, cep telefonu işletmecilerinin ve Türk Telekom'un şehiriçi görüşme perakende tarifelerini çok düşürmüş olmaları gibi konular şehiriçi telefon görüşmelerinin gerçek anlamda rekabete açılmasını geciktiriyor ve önlüyor.

Sağlıklı rekabet için
Diğer yandan, sabit numara taşınabilirliğinin tam ve kolaylıkla uygulanabilmesi için yeni işletmecilerin sabit telefon hatlarını kullanabilmelerine imkan tanıyacak "Toptan Hat Kiralanması", "Yalın ADSL" konularında düzenleme yapılması ve "Yerel Ağın Paylaşıma Açılması" uygulamalarının da kolaylaştırılması gerekiyor.

Sektör genelinde sağlıklı bir rekabet ortamının oluşabilmesi için sektördeki tüm oyuncuların üzerinde anlaşmaya varması gereken bir takım noktalar da bulunuyor. Bu noktalar şöyle:

• Yeni sabit hat işletmecileri, Türk Telekom'la yasal olarak aynı haklara sahip olmalıdır ve bu eşitliğin bütün ilişkilerde göz önünde tutulması gerekir.

Türk Telekom ve cep telefonu işletmecileri, yeni işletmecileri daha güvenilir ve eşit olarak görmeli ve bu eşitliğe uygun hareket etmelidir.

• BTK'nın yeni sabit hat işletmeciliğinin önünün açılmasını sağlaması ve yeni sabit hat işletmecilerini bu alanda rekabet oluşana kadar koruması beklenmektedir.

• Türkiye'de düşme eğilimi gösteren sabit telefon trafiğinin yeniden yükselişe geçmesi için sabit hat pazarının rekabete açılması ve rekabete aykırı davranışların önlenmesi gerekir.

Bu konuların çok acil olarak çözülmesi ve tüm vatandaşlarımızın sabit telefon hizmetlerinde rekabetten yararlanabilmelerinin sağlanması gerekiyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Şöyle her şeyi rekabete açın ki ,Türk Telekom'u kelepir fiyatına satın alan firma memleketimde daha fazla at koşturmasın :(

uygulanmayacak bir iş akışı/yönetmelik için haber yapmaya ya da kafa patlatmaya gerek yok, önce servis sağlayıcı sayısı artmalı, tekel kaldırılmalı. özün önceliği...

tam rekabetın oluşması mümkün değil türkiyede tekel kırılamaz adsl de rekabet var sözde ama alt yapısı ttnette olduğu sürece rekabet mümkün görünmuyor alıyolar elerine davulu istediği gibi calıyorlar 3 gun dür bir adsl sorunmu çözemediler tekelcıyı terkedesen böyle uğraştırırlar beni uğraştırdıklar gibi ip adresimi sabitlemişler neden çünkü başka bir servisi kulanıyom işi yokuşa sürüyolar tekelçi zihniyet

Derhal Telekom'u terketmenin vakti geldi değil, geçiyor! Göreceğiz bakalım "el" mi yaman, bey mi yaman! Bekle bizi Superonline!

Arkadaşlar TTM Telekom sabit hat ücreti almıyor,telefon görüşmelerinizi %71'e kadar daha ekonomik hale getiriyor,yüksek ses kalitesi sunuyor ve daha birçok avantajı sizlere sunuyor sitesine girip incelemenizi tavsiye ederim.. www.ttmtelekom.com.tr

Sen de yorum yaz

Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir