Yeni sosyal ağlar oyun dünyasında kuruluyor

İnternette hayat bulan sanal dünyaların geçmişi, bugünü ve geleceğini araştırdık...

Yeni sosyal ağlar oyun dünyasında kuruluyor

Yeni sosyal ağlar oyun dünyasında kuruluyor
İptal olan Sims Online'dan bir görüntü

Sosyal oyunun en güzel örneği Second Life olsa gerek. İnsanların çevrelerini değiştirmelerine büyük oranda imkan tanıyor. Kendi evinizi, iş yerinizi, hatta özel adanızı kurmanız, pek çok şeye sahip olmanız mümkün. Eşyalarınız ve mülkünüz, sosyal ortamlardaki cephaneliğiniz oluyor. Gücünüz oranında sevilip sayılıyorsunuz. Sosyal platformların mekaniği işte bu kadar basit.

İşin sorunlu kısmı böyle 3D modellenmiş bir yerin herkesin bilgisayarına aktarılması. Standart oyunlarda haritalar sabittir, herkesin bilgisayarında oyunda bunlar kuruludur. Karşıdan yükleme ve yavaşlama olmaz. Oysa Second Life gibi kullanıcının oluşturduğu içeriğin ağırlıkta olduğu bir oyunda yapılan değişikliklerin sunucuya ve oynayan oyunculara devamlı aktarılması büyük miktarda bant genişliği tüketir.

İşte bu yüzden Second Life'taki yüklemeleri beklemek sıkıcıdır ve insanları oyunun gerçekliğinden koparır. Sorun sadece bant genişliği olsa bir yere kadar anlaşılır. Devamlı çöken sunucular ve program hataları, değiş tokuşları görmezden gelen veritabanı derken kullanıcı memnuniyeti dibe vuruyor. Second Life'ı kurtaran tarafı bağımlılık yapıcı olması.

Bir zamanlar Sims Online yapılacaktı, Second Life yüzünden, belki de bu oyunun popülaritesiyle başa çıkamayacağı için, sunduğu imkanları sunmadığı için yapılmadı dersek yalan olmaz. Yapımcılar o zamanlar teknolojinin ve imkanların da istedikleri düzeyde olmadığı anlamışlardı. Kötü bir yapımla markayı lekelemek istemediler ve iyi de yaptılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

3D olmasa da popmundo da güzel oyun aslında browser oyunlarıyla ilgili de bir inceleme hazırlasanız tam süper olur :)

Güzel bir makale olmuş.

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir