Sanal Sohbet Grupları

Sanal bir tartışma ve yardımlaşma platformu oluşturan posta grupları sayesinde eski arkadaşlarınızı tekrar bir araya toplayabilir, benzer düşüncelerdeki insanları yakınlaştırabilir veya çeşitli sorunlara çözümler arayabilirsiniz.

Sanal Sohbet Grupları (Sayfa 2)

Buradaki grup ismi yerine dahil olmak istediğiniz grubun ismini, örneğin “chip_magazine” yazmalısınız. Kayıt işlemini tamamlamak için yapmanız gereken en son işlem ise size gelen onay mesajını geri göndermektir. Tartışma listesinde, görevi tüm mesajları gruba gönderilmeden önce incelemek ve uygun olmayanların üyelere gönderilmesini engellemek olan Moderator, yani düzeltmen bulunup bulunmayacağı önemli bir karardır. Aslında bu soruya verilecek cevap tamamen listeye ayırmayı planladığınız zamanla ilgilidir.

Yahoo Groups altında yeni bir grup

Grup oluşturmanın ilk aşamasında üç adımdan oluşan bir sihirbaz sizi karşılayacaktır. Bu sihirbazın ilk adımında grubunuzu oluşturmak istediğiniz kategoriyi seçmelisiniz. Bunun için istediğiniz kategori bağlantısına (biz buradaki örnekte Computers&Internet kategorisini kullanacağız) tıklayarak bir sonraki pencereye geçebilirsiniz. Birinci işlemin devamı niteliği taşıyan bu pencereden ise biraz önce seçilen kategoriye ait bir alt kısım seçmelisiniz. Sihirbazın ikinci adımında ise oluşturduğunuz bu grup için grup sayfasında ve arama sonuçlarında ekrana gelecek bir isim yazmalısınız. Daha sonra tek bir e-posta adresi üzerinden tüm üyelere mesaj göndermek için, grup ismi ile uyumlu bir eposta adresi girmelisiniz. Söz konusu eposta adresinin daha önceden hazırlanmış olmasına gerek yoktur. Yahoo buraya gireceğiniz e-posta hesabını otomatik olarak oluşturacaktır. Daha sonra yine aynı pencere üzerindeki Describe your group kutusuna, grup sayfanızın en üstünde ekrana gelecek olan kısa bir açıklama girin.

Üçüncü adımda, diğer grup üyelerinin sizinle haberleşebilmesi için kullandığınız Yahoo profilini seçmeli veya yeni bir profil oluşturmalısınız. Hazırladığınız grubu özelleştirmek için Customize düğmesine ve ardından ilgili sihirbazı çalıştırmak için de Get Started düğmesine tıklayın. Özelleştirme sihirbazının ilk adımında, hazırladığınız grubun tüm Yahoo grup üyeleri tarafından görünmesini sağlayabilir, üyelik sistemini ve kimlerin ileti gönderebileceğini belirleyebilirsiniz. Üyelik sisteminde isteyen her kullanıcının veya sadece sizin davet ettiğiniz kişilerin gruba katılmasına izin verebilirsiniz. Ayrıca sadece grup üyelerinin, herkesin veya grup sahibinin ileti göndermesine izin verebilirsiniz. Buradaki Only group owner seçeneği işaretlendiğinde sizden başkası mesaj gönderemez, yani diğer üyeler sadece okuyucu olarak katılabilirler. Şimdi, gönderilen iletileri sizin onaylamak isteyip istemediğinizi, cevap verilen iletilerin tüm gruba mı yoksa sadece sahibine mi gönderileceğini ve grubun web işlevlerini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz. Sihirbazın son adımında ise söz konusu web işlevlerini kimlerin kullanabileceğine karar verebilirsiniz.

Grubun web sayfası ve bilgi yönetimi

Grup oluşturulduktan sonra grup ana sayfası ekrana gelecektir. Buradan Yahoo Groups’un sunduğu tüm fonksiyonlara ulaşabilir, grup ayarlarını ve kullanıcı özelliklerinizin tümünü değiştirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Sanal Sohbet Grupları (Sayfa 2)
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir