Shoot & Translate: Cebiniz tercüme etsin

Linguatec'in geliştirdiği bir yazılım sayesinde çektiğiniz fotoğraflar tercüme edilecek...

  • Halil Mollaoğlu
Shoot & Translate: Cebiniz tercüme etsin
Shoot & Translate: Fotoğrafını çekin, o da çevirsin.

Shoot & Translate ismindeki program ile Linguatec firması fotoğrafı çekilen metinleri tercüme edebilen bir programı piyasaya sürmek istiyor.

Program metni tercüme etmek için bir OCR tanıma sistemi kullanıyor. Uygulamada ise durum şu şekilde gerçekleşiyor: Kullanıcı yurtdışında her hangi bir yerde anlamadığı bir tabelanın önüne duruyor. Kameralı cep telefonu ile bunun fotoğrafını çekiyor ve program metnin tercümesini gösteriyor. Metin elbette cep telefonu klavyesi üzerinden de girilebiliyor.

Program fotoğrafı çekilen metni kullanıcıya okuyabiliyor. Yanlış girilen metinleri tanımaya yarayan otomatik düzeltme özelliği de eksik edilmemiş.

Program mayıstan itibaren yedi dilde sunulacak, fiyatı ise dil-çifti başına 80 Dolar. Gereksinimleri ise internete erişebilen, Java destekli işletim sistemine sahip bir cep telefonu veya PDA ve en az 1,9 Mega piksellik bir kamera.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bence Yeminli Sözlük sitesini kullanın. Milyonlarca hazır çevrilmiş İngilizce Türkçe Cümle var sitede.. Dünyada bir ilk bu site. Kelime aradığınızda karşınıza o kelimeyle ilgili yüzlerce cümle çevirisi çıkıyor!
Çevirmenler ve İngilizce öğrenenler için dört dörtlük!

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play