'Siber savaşa kural gelmeli'

Eski CIA ve NSA başkanı Hayden önemli açıklamalarda bulundu. İşte siber savaşın kuralları...

  • Ali Güngör
Eski NSA ve CIA başkanı Black Hat'ta konuştu
Siber savaşa kural getirmek istiyor

Eski CIA ve NSA direktörü Michael Hayden, siber savaşın kurallarının çizilmesi için çeşitli önerilerde bulundu.

Amerika'nın diğer ülkelerin ağlarına siber savaş durumunda saldırması için çeşitli kurallar konulması gerektiğini düşünen Hayden, uluslararası anlaşmalar yapılması gerektiğini savundu.

Bankacılık, elektrik dağıtım sistemleri gibi hedeflerin siber savaşta vurulmaması için anlaşılması gerektiğini belirten Hayden, siber savaşın kurallarının olmamasından rahatsız. Gelişmiş ülkelerin yapacakları anlaşma ile özellikle finansal sistemlere saldırı olmaması konusunda anlaşma yapılmasının önemini tekrar tekrar vurguladı.

Amerikan ordusunun şu an siber savaş kuralları yok, gerekirse ekipmanın bombalanması dahil her yol mübah durumda. Ancak kimyasal ve nükleer silahlar gibi bütün dünyaya zarar veren silahlar ile bütün dünya ekonomisini sarsabilecek siber saldırıları benzeten Hayden'ın görüşleri dikkate alınacak mı göreceğiz. Alınmazsa ülkeler arası siber saldırıların dünya borsalarını çökertmesi ya da milyonlarca kullanıcının hesaplarının silinmesi gibi durumlarla karşılaşmak mümkün olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Kesinlikle anlaşma yapılamamlı.Amerikalı uyanıklar siz hiç savaş antlaşmalarına imza atmıyonuz ama.Millet misket bombasını yasakladı.abd ve rusyadan imza yok.neden daha fazla kirli para kazanmak için.

Zaten herhangi bir siber savaş olursa çin ortalığ kavurur.

Neden borsaya saldırmayacakmış? geçeceksin o işi....

O kuralı da kahraman amerikalılar koymalı tabi (!)

Siber saldırılardan en çok korkması gereken ülke amerika, onlar düşünsün.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play