Şifreniz ne kadar güvenli?

Symantec'in usta isimlerinden Ben Nahorney, şifre oluşturmanın püf noktalarını açıklıyor.

Unutmayacağınız şifreler belirleyin

İnternet üzerindeki tehditler her geçen gün artıyor. Bu nedenle bilgisayarınızı ve dolayısıyla verilerinizi mümkün olduğu kadar güvenli tutmanız gerekiyor.

Alanında başarılı güvenlik yazılımlarıyla bilgisayarınızın güvenliği bir noktaya kadar sağlanabiliyor. Ancak güvenlik yazılımları hiçbir zaman tek başına yeterli değildir. Özellikle verilerinizi şifrelerken ya da internette olan bir hesabınız için oluşturduğunuz şifreyi belirlerken oldukça dikkatli olmak zorundasınız. Şifreniz ne kadar güçlü olursa, bir başkası tarafından çözülmesi de o denli zor olacaktır.

Şifrelerin güvenliğin çok önemli bir parçası olduğunu ifade eden Symantec çalışanlarından Ben Nahorney, bu konuda şu sözleri dile getirdi: "Şifre oluşturma aslında basite indirgenmemeli. İyi oluşturulmuş şifreler, bilgisayarınıza karşı olan saldırılardan bile verilerini koruyabilir. Diğer yandan şifrenizi fazlasıyla kompleks yaptığınız takdirde ise şifrenizi unutma ihtimaliniz doğar ki, maalesef bazen pek çok kullanıcının başına bu sinir bozucu gelmektedir."

Nahorney'e göre, oluşturulan şifreler unutulmaksızın birkaç basit metotla çok güçlü şifreler oluşturabilmek mümkün. Peki ama nasıl? İşte Nahorney'den şifre oluşturmanın püf noktaları...

Harf ve rakamların benzerliğini kullanın

- Eğer şifrenizin güçlü olmasını istiyorsanız, şifreniz hem sayıları hem de harfleri bir arada içermeli. Bazı harfleri bazı rakamlara benzerliği vardır, bu nedenle özellikle bu benzerlik kullanılabilir. Şöyle ki, 'password' şeklinde bir şifre oluşturmak istediğimizi varsayalım. Bunun yerine 'p@55w0rd' şeklinde şifremizi oluşturduğumuzda şifrenizin maksimum güvenliğini sağlamış olursunuz. Benzer şekilde 'P@55w0Rd' gibi bazı kelimelerin büyük halini kullanarak da şifre oluşturulabilir.

- Şifre oluştururken kendi bilgilerinizden de yola çıkabilirsiniz. Elbette doğum tarihinizi ya da annenizin kızlık soyadı gibi başkalarının bilebileceği kişisel bilgilerden bahsetmiyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta sadece sizin bilebileceğiniz kişisel bilgileriniz ile şifrenin oluşturulması. Örneğin şu an mevcut ağırlığınız 80kg olsun. Daha önce oluşturduğumuz şifre ise 'password' itibariyle 'p@55w0rd' şeklindeydi. Kilo bilginizi bu şifreye eklediğimizde ise 'p80@55w0rd' gibi uzun ve zor bir şifreye ulaşırız.

Kelimelerin baş harflerinden şifre oluşturun

- Şifrenize ekstra güç katmak için, bir cümlenin baş harfleriyle de şifre ouşturmanız mümkün. Örneğin '(B)en (e)vimi (v)e (a)ilemi (c)ok (s)eviyorum' şeklinde bir şifre oluşturmuş olalım. Bu cümlenin baş harflerini bir araya getirdiğimizde 'BEVACS' gibi bir harf dağılımına ulaşıyoruz. Bu dağılımı şifremizde olduğu gibi kullanabiliriz. Böylece normalde akılda tutulması pek de kolay olmayan bir harf öbeğini bu kodlama ile hatırlama şansımız olabilir.

- Yabancı dillerden de şifre oluştururken faydalanabiliriz. Örneğin İngilizce'de 'left' sol anlamına gelmektedir. Bunun yerine İtalyanca 'sinistra' kelimesini kullandığınızda şifrenizi daha güçlü bir duruma getirebilirsiniz. Ancak daha önce belirttiğimiz rakam ve harf kombinasyonu işlemini burada da atlamamanız gerekiyor: 'sinistra' = '5iNi5+ra'

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

ya da şifrenizi siz bile bilmeyin sadece parmaklarınız bilsin. ilk harfi bilin ve parmağınınızı alıştırdığınız yola göre devam etsin.

Ben genelde cep telefonumu yazıyorum sonuna 3 tane özel harflerden (* / + $ ½ ) kullanıyorum 3 tanede harf :)

anlamadığım konu şu şifreler yukarda anlatıldığı yaparsak kendi adıma konuşuyorum şifreledeğim dosyaları imkansız bidaha açamam boşverin herkes kendi şifresini kendisi nasıl istrese koysun

Sifremi sorsan söylüyemem çünkü parmak alışkanlığı oldu aklımda tutmaya ihtiyacım yok..

aklnı kulanmadan 1 parmaklarına nası hükmediyosun.2
bilmedigin bir şifreyi barmakların nası giriyor.
16 karakterli 1 tane şifrem var 10 senedirde onu kulanırım.harf rakam karakter dolu

onun mantıgına acıklayabilirmisin. yazı yazarken sadece parmaklarınlamı yazıyon düşünmüyon mu...

Aslında bunları internetle uğraşan hemen hemen herkes bilir, tabi hala şifresini 3333/1111 gibi yapanlar da var hele gizli sorularına babanızın mesleği gibi bilindik şeyleri yazanlar vs vs. Neyse bilmeyenler için gerçekten yararlı olacak bi makale. Ama bunun dışında binbirtürlü yöntemler var ve insan aklını kullandığı sürece yeni şifreleme metodları bulabilir.

ben aklımda kalıcı ve kımsenin bilmedigi şifreleri deniyom karekterleride ekliyerek kullanıyom

Parmak alışkanlığı, klavyeye bakmadan yazı yamak gibi sen bir kelime yazmak istediğinde parmağın otomatik olarak doğru yeri bulup gerekli tuşlara basması gibi bir şey olsa gerek.
Şifre için de sırasıyla hangi parmak hangi konuma gittiğini ezberliyor heralde.
Şiffreyi unutsa da şifre girerken parmakların yaptığı hareketi alışkanlık haline geldiğinden otomatik olarak tekrarlıyor.

Sadece olursa nasıl olur diye düşündüm heralde böyle bişeydir diye tahmin ediyorum. :P

Parmakların yazması şöyle şifreyi seçtiniz ve kulanmaya başladınız.Artık şifreyi sıkça girdiğiniz için şifre aklınızda yer ediniyor.Herhangi bir sitede şifre paneline şifrenizi girecekken düşünmeden o yer edinilen kısımdan şifre çıkıyor ve sizde kolayca şifreyi yazıyorsunuz...

1-2 yıldan fazla pc bilenler genelde biliyorlardır bunu.Tabiki bu 1-2 seneyi ot gibi gecirmemişlerse.benim 4-5 tane var biride tc kimlik no m.bazen hatırlayamadıgımda tc kimlik nomu önemde klavye varmıs gibi elimi uzatıyorum ve sifreyi yazıyorum.klavye ezberi oldugu için tc kimlik nosunu da hatırlamıs oluyorum.ztn bir şifreyi devamlı girdikten sonra eliniz gidiyor ona.koydugum sifrelerden biri eskiden 3p50n1447 idi anlamı ise
3p50n=epson (sifreyi koyarkenki monitörüm:)
14=ortaokuldaki numaramın ilk 2 harfi.
47=abimin ortaokuldaki numarasının son 2 harfi

Bu siferyi kim çözebilirki:)UIzun süre kullanmıstım

şifrelerden daha önemli konulardan biri kişisel bilgilerin gizliliğidir. hangi takımı tuttuğunuz hangi oyuncuyu sevdiğiniz gibi bilgiler ifşa edilmişse ve sizin gizli sorularınız basit sorularsa cevapları tahmin etmek çok zor olmuyor.

rebellion madem öyle niye değiştin :) :P güzel şifrekurmuşsun böyle şifreler zor bulunur.benim şifrem 14haneli ve harf sayı karışık.ziyaretçi birisi gizli soruların basit seçilmemsi gerektiğini söylemiş.soru değil cevap önemli.mesela en sevdiğin takım sorusnu seçersin cevap olarak istanbul, opel,kalem tarzı alakasız cevaplar yazarsın.(aklımda kalacak şekilde bu tarz cevaplar yazıyorum)gizli soruyu tahmin etmeye çalışanlar sırasıyla galatasaray,fenerbahçe vs. 18takımı yazmaya çalışsın zor bulurlar :)

7 hane güvenlik için yeterli. çok fazla abartmaya gerek yok.
örnek şifreler: C8n3q6k Sx4d6t1..
aynı tür karakterler yan yana gelmesin. iki büyük harf mesela.

symantecin kendisi problem zaten kalkıp bi de güvenlik dersi vermesin

İsterseniz 30 basamaklı şifreler bile unutulmaz. Şifreyi oluşturduğunuz anda o şifreyi 20 sefer yazınız diğer gün 10 sefer yazın ve Hergün şifreyi bir kere yazın Sembol (?), Harf ve sayı kombinasyonu yapın.
Kesinlikle unutulmuyor fakat her gün bir sefer tekrar gerekiyor.
Daha sonra son derece seri bir şekilde şifre girişleri olur. Ben her 3 ayda bir değiştiriyorum.

symanteci oldu bitti sevmiyorum. 4 çekirdek amd işlemci 4 gb ramli biligsayara antivirüsünü kurduk yapmadığı şey kalmadı bilgisayara

girin cpanel'e ordan generate edin şifreyi en güzeli :)

symantecin kendisi problem zaten kalkıp bi de güvenlik dersi vermesin

Tek kelime ile harika açıklamış tebrikler.

symantec OUT...

4uonly diye bir program var şifrenizi ve kullanıcı adınızı bu programa kayıt etmek için harika bir program

"Şifreyi eliniz hatırlasın, beyniniz değil"

Gerçekten güzel bir makale olmuş. Tebrik ediyorum.. Ama benim önereceğim sabit 2 ya da en fazla 3 şifre kullanmanızdır. Forumlar için basit ya da orda derecede bir şifre mail, msn gibi önemli yerler için güçlü bir sabit şifreniz olursa hatırlamanız ve güvenliğiniz açısından gayet kolay olur...

Bilgisayarı Yol Geçen Hanına Çeviren Şirketin Şifreleme Dersi Vermesi Garip Bir Olay;

farklı yollarda var tabi tersten yazma yada harflerin alfabedeki simetrik karşılığını kullanmak :D ben fonksiyon oluşturuyorum

en az 10 harf olacak içinde harf rakam ve ünlem nokta gibi sayısal birimler olacak sonrası Allah kerim :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir