Şifrenizi keylogger'lardan korumanın yolları!

Şifrenizi kaptırmamak için siz hangi önlemleri alıyorsunuz bilemeyiz ama bu 4 önlemi mutlaka alın!

  • Zeynel A. Öztürk
Şifrenizi keylogger'lara kaptırmayın!
Oldukça sessiz çalışan Keylogger'ların farkına hesabımız boşaldığında varabiliriz. Ancak bu araçlardan kullanmak kolay.

Keylogger'lar, bilgisayarlar için günümüzde önemli bir tehdit oluşturan araçlardan. Bunun nedeni ise keylogger'ların bilgisayarımıza zarar vermekten öte, kişisel bilgilerimizi, şifrelerimizi, kredi kartı numalarınızı çalmayı amaçlaması.

Keylogger'lara karşı korunmanın birçok yolu var, ancak hiçbir korunma yolu kusursuz olmadığından dikkati elden bırakmamalısınız. İşte güvenliğinizi artıracak, şifrenizi kötü niyetli ellere kaptırmayı engelleyecek bazı ipuçları.

Firewall kullanın:
Keylogger'lar birçok durumda topladığı bilgileri bir üçüncü partiye göndereceğinden, ağ kullanımınızı çok yakından izlemek onu ortaya çıkarabilir. Ancak bu işlem, bant genişliğinin oldukça arttığı günümüzde çok zor olabilir.

Bir Firewall kullanarak keylogger'lara karşı etkili bir savunma sağlayabilirsiniz. Firewall'lar bir program dışarıya veri göndermek istediğinde sizden izin isterler veya bir uyarı gösterirler. Bu sayede birçok keylogger tehdidini savuşturmanız mümkün hale gelir.

Firewall kullanmak, güvenliğinizi tamamen garantiye almasa da güvenliğinizde önemli bir yer tutmaktadır.

Keylogger'lara karşı yapabilecekleriniz

Parola yöneticisi kullanın: Keylogger'lar oldukça basit programlardır, tüm yaptıkları klavyede bastığınız tuşları bir üçüncü partiye göndermektir. PC'sinde keylogger bulunan bir kullanıcı, hesabı çalınana kadar bundan haberi olmayabilir.

Keylogger'ların zayıf noktası ise yazılmayan şeyleri elde edememeleridir. Bu nedenle LastPass gibi bir parola yöneticisinden faydalanmanız, güvenlik seviyenizi artıracaktır.

Yazılımlarınızı güncel tutun: Keylogger'lar, diğer tüm zararlılar gibi bir takım açıkları kullanarak sisteminize sızabilirler. Örneğin Adobe Flash'ın başı, geçmişte uzaktan kod çalıştırmaya izin veren bir açıkla dertteydi. Eğer sisteminizi ve kullandığınız yazılımları güncel tutmuyorsanız, onu saldırılara karşı açık bir halde bırakıyorsunuz demektir.

Parolalarınızı sık sık değiştirin: Parolalarınızı sıkça değiştirmek, bir keylogger saldırısında alacağınız hasarı en düşük seviyeye düşürecektir. Parolalarınız çalınmış olabilir, ancak tek hedef siz değilseniz bu parolalar hemen kullanılmayacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

KeyScrambler kullanın. Çok işe yarıyor :)

KeyScrambler ile Universal Shield kullanın. KeyScrambler klavyeye bastığınız tuşları karıştırır, Universal Shield ile de programın değiştirilmesini engelleyebilirsiniz. Zira bazı keyloggerlar KeyScrambler'ı bozabiliyorlar...

Peki bu keyloggerlar kopyala-yapıştır yaptığımız metni de görüp karşı tarafa yollayabilir mi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play