Sıkıysa ATM'leri şimdi soyun!

Eğer bu proje gerçek olursa, ATM soymaya çalışan bir hırsız, bunu bir daha aklına bile getiremeyecek

  • Levent Öztürk
Sıkıysa ATM'leri şimdi soyun!

Hırsızlar için en çekici görüntülerden biri boş bir sokak ve savunmasız bir ATM olsa gerek. Ancak, yakında ATM soymaya çalışanlar başarısızlıktan daha fazlası ile karşı karşıya kalabilir. Doğadan tasarım ipuçları alan araştırmacılar, kendilerini sıcak bir köpük ile savunacak ATM'ler üretmeye başlıyor.

Bu ilginç savunma mekanizmasının ilham kaynağı ise topçu (bombardıman) böceği olarak tanınan ve düşmanlarını neredeyse kaynama noktasına ulaşmış bir asit püskürterek uzaklaştıran canlıdan geliyor. Hidrojen peroksit ve hidrokuinon (C6H4O2H2) malzemelerini vücudunda iki farklı kese içerisinde tutan bu böcek, malzemelerin kendisini yakmasını bu şekilde engelliyor. Saldırı vakti geldiğinde ise iki malzemeyi de püskürtüyor ve tepkimeye giren bu malzemeler ısınarak tehlikeli bir saldırı yöntemine dönüşüyor.

Tabii ki araştırmacılar bu yöntemin aynısı kullanmayı tercih etmiyorlar. ETH Zurich University'deki araştırmacılar, bu ölümcül böcekten ders alarak iki tane kimyasal dolu balmumu hücre ürettiler. Ancak bu sefer hidrojen peroksit ile mangan peroksit eşleştirildi. Bu iki kimyasal da sadece ince bir katman ile ayrılıyor. Böylelikle ATM'ye karşı yapılan bir saldırıda bu iki madde karışarak su buharı, oksijen ve ısı açığa çıkıyor. Bu da topçu böceğininkine göre, çok daha ucuz ve belki de daha önemlisi, ölümcül olmayan bir savunma yöntemi hazırlamış oluyor.

Sonuç olarak hırsızın yarısı erimiş bir yüze sahip olması buradaki amaç değil. ATM'lerin tepkime sonucu püskürteceği köpük boyalı olacak ve hem banknotları hem de hırsızı boyayacak. Böylelikle banknotlar kullanılmaz hale gelirken hırsızlar da çok daha rahat tanınır bir hale gelecekler. 

Buradaki önemli nokta ise, aradaki bariyerin ne kadar dayanıklı olduğu. Umarız ki bu bariyer, zaman zaman karşılaşılan, kaçınılmaz ve masum ancak sinirli darbelere tepki vermeyecek kadar sağlam olacaktır.

Bütün bu araştırma halen deneme sürecinde. Yani bütün ATM'ler anında kendilerini savunmaya başlamayacaklar. 

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

ee ben yolda birini bulur ona zorla yaptırırım yada robotla girersin boya robota gelse ne olur hatta çıplak elle yapacaz sanki eldiven aklımızda değil soymak isteyen her türlü yapar ama paraya boya sıkarlarsa daha mantıklı bir çözüm olur

@18 May 2014 19:34 Banknot=Para yazıyı kaçıncı satıra kadar okudun bi desene bana :D

hatta bankadan gelen tebligat zarfı açılınca da bundan püskürtsün kredisini ödemeyenin yüzüne hem kredi almışsın hem de ödemiyorsun

İyi fikir ama normal para çekmeye gelen adamı vurursa nolcak??

Her yerde işe yarar Türkiye de bi baltaya sap olamaz ...

Bu seferde ATM'yi kökünden söküp çalarlar :D

yeminle bu benim aklıma gelmişti benim sistem ise şöyle: 8 tane uzi makinalı silah ve kızıl ötesi algılayıcı saldırganı kurşuna dizecek tamamen etkisiz hale getirecek, yani bankamatik önünden geçen insanı kızılötesi ışın ile algılar algılmaz silahlar tarayacak, ancak bu dahiyane tasarımım yurtdışında oldukça kıskanıldı bu yüzden nereye gittiysem kabul edilmedi gerekçeleri ise; "bu sistem suçlu masum insan ayırımı yapmadan herkese ateş ediyor" gibi önemsiz saçma birşey gevelemişlerdi.

sanki hırsızlar bu haberi okumadı hırsız bu sefer kask takar. güvenli bir buluş değil

Bayıltıcı elektro şok kullanın sazanlar illa herşeyi benmi diyeceğim!!!hem daha ucuza mal olur hemde polis gelene kadar baygın kalır.elinle koymuş gibi yakalarsın...

Sistem arızası sonucu sıradan insanlar zarar gorebilir ve atm icindeki tum para kullanılmaz hale gelebilir

Ya bozulup masum insanları etkilerse?

Ya bozulup masum insanları etkilerse?

Sen de yorum yaz