Silinen dosyalarınızı bu araçlarla kurtarın

Silinen önemli dosyalarınız varsa üzülmeyin: Bu araçlar sayesinde hepsi geri gelecek.

Verilerinizi kurtarın

Bilgisayarların günümüzde iyice yaygınlaşmasıyla beraber gerçek dünyada gerçekleştirilen pek çok aktivite artık bilgisayarlar aracılığıyla yapılmaya başlandı.

Bunun yanında bilgisayarlar verilerimize de ev sahipliği yapıyorlar. Bu nedenle PC'lerin önemi kullanıcılar için artık daha da büyük.

Bir dosya silinmek istendiğinde DEL tuşuna basıldığında söz konusu dosyanız Geri Dönüşüm Kutusu'na atılır. Ancak istenildiği taktirde dosyaların buradan tek bir tıklamayla eski yerine getirilme şansı vardır. Ancak SHIFT+DEL tuş kombinasyonu kullanılarak ya da bir şekilde diskinizden tamamen silinen veriler Geri Dönüşüm Kutusu'na gitmeyip direkt olarak bilgisayarınızdan silineceği için normal durumda bu dosyaların kurtarılmasının mümkün olamayacağı düşünülebilir.

Fakat dosya kurtarma konusunda uzmanlaşan ve bu iş için geliştirilen araçlar sayesinde bu durumdaki PC kullanıcıları, sistemden tamamen silinmiş olan dosyalarını tekrar kazanabiliyor.

CHIP Online, bu yazımızda Hard Disk'ten USB hafızalara, dijital fotoğraf makinelerinden flash kartlara, harici disklerden iPod'a kadar pek çok birimde nasıl silinen dosyalarınızı kurtaracağınızın yollarını açıklıyor.

Windows'unuzdaki verilerinizi kurtarın

Windows için geliştirilen NTFS-Fat-Data Recovery yazılımı, masaüstü ve notebook PC'nizdeki FAT ve NTFS dosya sistemlerinin zarar görmesiyle meydana gelen zarar görmüş ya da kayıp verilerinizi kurtarmaya yarayan başarılı bir araç. Bu araç, FAT, FAT16, FAT32 ve NTFS dosya sisteminden dosyaları kurtarabiliyor.

Bu araç sayesinde klasörler ve altklasörlerdeki verileriniz önceden kayıtlı oldukları yere tekrar yerleştirilebiliyor. Bu Windows dosya kurtarma yazılımı, Windows Vista, XP, Server 2003, 2000, NT ve 98 işletim sistemleri altında sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor.

Yazılımın özellikleri:

* Kullanıcı dostu arayüzü ile kullanım kolaylığı,

* Fiziksel hasarı bulunan disklerden bile dosyaların kurtarılabilmesi,

* Bozuk sektörü bulunan disklerden verilerin kurtarılabilmesi,

* FAT, VFAT, FAT 12, FAT 32, NTFS, NTFS5 dosya sistemlerini desteklemesi,

* SATA, IDE, SCSI ve EIDE disk sürücülerini desteklemesi,

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Hafıza kartlarından verileri kurtarma

Günümüzde hafıza kartları verileri bir PC'den diğerine taşıma ve verileri saklama konusunda kullanıcıların oldukça işine yarayan, kullanımı kolay aygıtlardır. Önemli verilerin hafıza kartlarında taşınmasından ötürü bu çevre biriminde silinecek olası bir dosyanın bazı başarılı araçlar sayesinde kurtarılma şansı vardır.

Memory Card Data Recovery ile kayıp resimlerinizden, video dosyalarınıza, resimlerinizden müziklerinize kadar hemen her veri MMC (Multimedia Memory Card) ve SCD (Secure Digital Card) birimlerinden kurtarılabiliyor.

Yazılımın özellikleri:

- BMP, 3gp, MPEG, JPG, TIF, GIF, MOV gibi formatlardaki dosyaların kolayca kurtarılabilmesi,

- 'Sürücü formatlı değil' uyarısına benzer hatalar alındığında da dosyaların kurtarılabilmesi,

- Kodak, Konica, Lumicron, Acer, Canon, Sasio, Digital Dream, Fuji Film, Nikon, Olympus gibi pek çok dijital depolama medyasını destekliyor olması,

- Tüm USB hafıza kart okuyucularında sorunsuz çalışabilmesi

Yazılımı indirmek için tıklayın.

iPod'lardaki verileri kurtarma

iPod Data Recovery yazılımı, video dosyalarından ses ve müzik dosyalarına kadar pek çok formattaki silinen dosyalarınızı iPod'lardan başarılı bir şekilde kurtarabiliyor.

iPod Mini, iPod Nano, iPod Shuffle ve iPod'un ilk jenerasyonundaki iPod'ların tamamını destekleyen söz konusu araç, ani veri kayıplarında ve formatlanma durumlarında iPod kullanıcılarının imdadına yetişiyor.

Yazılımın özellikleri:

- Oldukça kolay kullanımı olması,

- MP3, wav, wmv gibi pek çok formatı desteklemesi,

- Microsoft Windows ve Apple Machintosh sistemleri altında çalışabilmesi,

- Virüslerden dolayı zarar görmüş dosyaları kurtarabilmesi.

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Dijital kameralardan veri kurtarma

Dijital fotoğraf makineleri, günümüzde ucuzlayan fiyatlarıyla artık pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Kaydedilen görüntüler ise bu makinelerin hafızalarına saklanıyor. Ancak çekilen resimlerin veya videoların bir şekilde silinmesi bazı durumlarda mümkün olabilir.

Dijital Camera Data Recovery yazılımı, tamamen dijital fotoğraf makineleri için geliştirilen ve bu aygıtlardaki verileri kurtarmanıza olanak tanıyan pratik bir araç. Zarar görmüş ya da silinmiş olan resim ve video dosyalarına erişim bu araç sayesinde sağlanabiliyor.

Yazılım, MMC ve PDA aygıtları olmak üzere pek çok medyayı destekliyor.

Yazılımın özellikleri:

* GIF, TIFF, MOV, WAV, MIDI, JPG, JPEG, TIF, BMP, MPEG ve diğer pek çok dosya tipini dijital medyanızdan kurtarabilmesi,

* Philips, Polaroid ve Kodak başta olmak üzere birçok dijital fotoğraf makinesini desteklemesi,

* Kullanıcı dostu arayüzü ile oldukça pratik olan dosya kurtarımı

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Harici medyalardan verileri kurtarma

Removal Media Data Recovery, zarar görmüş ya da silinmiş resim, video ve müzik gibi kullanıcıların hayati verilerini harici medyalardan kolayca kurtarmasına yardımcı olan başarılı bir araç. Virüs saldırısı veya kullanıcı kazalarından dolayı meydana gelen veri kayıpları bu araç sayesinde en aza indirgenebilir.

Verileri kurtarma konusunda son derece başarılı olan bu araç, MP3 player'dan, harici flash diske, micro ve smart drive'a ve diğer eşdeğer USB depolama aygıtlarına kadar pek çok birimi destekliyor.

Yazılımın özellikleri:

- En güvenli şekilde dosya ve klasörlerin kurtarılması,

- Aygıtın mantıksal olarak zarar gördüğü durumlarda verilerin onarılması ve kurtarılması,

- MIDI, BMP, JPG, JPEG, GIF, TIFF, 3GP, WAV gibi pek çok formattaki dosyanın kurtarılabilmesi,

- Uzun dosya isimlerine sahip olan verilerin isimlerinin korunması,

Yazılımı indirmek için tıklayın.

SIM kartlarından verileri kurtarma

Cep telefonu kullanıcılarının başına sıklıkla gelen vakalardan bir tanesi hiç şüphe yok ki kişi rehberini ya da SMS'leri bir şekilde cep telefonundan kaybetmesi. Bu tip durumlarda SIM kartından SMS ve kişi rehberi kurtarılabiliyor olsa da, tüm bunlara gerek kalmaması için kişi rehberinizi mutlak suretle en başından başka bir birime yedeklemenizi öneriyoruz.

SIM Card yazılımına dönecek olursak, cep telefonunuzda silinen SMS'leri ve kayıp kişi rehberinin kurtarılması için geliştirilen bu araç, bu gibi zor durumlarda kalan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

Bu araç sayesinde cep telefonunuzun hafızasının tamamını geriye kazanmanız mümkün.

Yazılım özellikleri:

- Silinen SMS'leri geri getirmesi,

- Kişi rehberini tamamen kurtarabilmesi,

- Dosya kurtarma işleminin bir dakika içinde sona ermesi

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Linux altında dosya kurtarma

Quick Recovery Linux, Linux altında çalışan PC'lerdeki silinmiş ya da zarar görmüş verilerin kurtarılması için geliştirilen başarılı bir araç.

Yazılımın özellikleri:

- Kullanım kolaylığı ve kurtarma işleminin adım adım anlatılması,

- Bilgisayarların beklenmedik şekilde resetlenmeleri veya yazılım çökmelerinde meydana gelen veri kaybını ortadan kaldırma,

- Uzun dosya ismi desteği,

- Bozuk sektörlerden verilerin kurtarılabilmesi,

- IDE, EIDE, SCSI, SATA, PAN, ZIP ve USB aygıtlarını desteklemesi

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Bozuk sektörlerdeki verileri kurtarma

Hard disklerdeki bozuk sektörler, hard diskler için oldukça ciddi bir problemdir. Bu tip durumlarda garanti kapsamında olan ürünler üretici firma tarafından alınır ve yenisiyle değiştirilir.

HDD'lerde bozuk sektörün oluşması için pek çok etken vardır. Bunların başında ani voltaj dalgalanmaları, bazı virüsler ve okuma/yazma işlemi sırasında gelen bazı problemler olabilir.

Disk Repair yazılımı, bu tip disklerdeki verilerin kurtarılması için geliştirilmiş bir araçtır. Bu tür disk problemleriyle başı dertte olan kullanıcılar, veri kaybı yaşadığı takdirde bu araçtan yardım alabilirler.

Yazılımı indirmek için tıklayın.

Ofis (Word, Excel) dosyalarınızı kurtarın

MS Office yazılımları (Word, Excel, Power Point ve Access) için geliştirilen aşağıda bir listesini bulabileceğiniz bu araçlar sayesinde hasarlı olan Excel, Access, Word ve Power Point dosyalarınızı kurtarabilirsiniz.

MS Access için tıklayın.

MS Excel için tıklayın.

MS Word için tıklayın.

MS Power Point için tıklayın.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 47 Yorum

final data kullandiğim en verimli yazilimlardan biri. tavsiye ederim

ya gidinya saçmalık bu denedim hep bozuk vs çıkıyor dosyalar eğer öyle olsa zaten hiç hdd problemi kalmaz sil sil geri getir :S

verilerimizi tamamen tarihe gömmek için hangi araç var?

bunların hepsini yapan tek programlar var fakat bir işe yaramıyor sürekli geri dönüşüm kutusuna gönderdiğimiz dosyaları tekrar tekrar üzerine yazdığından kurtardığınız dosya malesef bozuk çıkıyor sadece 1-2 dosya kurtarabilirsin gerisi boş.

erdem933 yazmış:verilerimizi tamamen tarihe gömmek için hangi araç var?
VAR EĞER VERİLERİ GERİ GETİRİLMEYECEK ŞEKİLDE SİLMEK İSTERSEN ERASER VAR İNDİR KUR ÇALIŞTIR BİRAZ AĞIR ÇALIŞSADA VERİLERİ TEKRAR KURTARMAK İMKANSIZ LİNK AŞAĞIDA DİĞERİ İSE FORMAT ARTIK TARİHE GÖMERSİN KURTARMAK İMKANSIZ OLUR.

SİZ SİZ OLUN PC NİZİ YADA DİSKİNİZİ DEĞİŞTİRİYORSANIZ VEYA SATIYORSANIZ MUTLAKA FORMATLAYIN YADA ERASERİ ÇALIŞTIRIN.

PROGRAM ÜCRETSİZ FREEWARE

http://www.esnips.com/doc/e4c5fbae-4470-4cc4-887c-7ff5fafc2685/eraser582setup

bn yaptm ama gelmio ya pcde ztn war olan dosyaları buluo silnmslerdnde bna gerekli olmayanı cıkarp buluo.

http://www.chip.com.tr/forum/veri-kurtarma-prog_t33717.html

ben cep telefonumdan sildiğim resim ,video vb. nasıl geri getirebilirim böyle birşey mümkünmü resimleri pc ye atarken kullandığım usb aygıtı geri getirmeme yararmı acaba çok önemliydi benim için ya lütfen yardımcı olun yokmu bi yolu lütfeeeeeeeennnnnnnnn yardım edinnnnnn

la gurban tabiki olur la neye olmir ki sen canın neeye sıhirsan tilifon nedırkı sen baha tılıfonın wer ben saha söyliyem sen ne yapacahsan ben buluram hadi allaha emanet olun

@19 Temmuz 2008 23:24 lütfen yardim rehberim silinmiş

veri kurtarma öyle basit bir yazılım işi değil içi boş klasörleri alıp eve gidersiniz sonra

sildiğiniz dosyaların üzerine bir şey çektiyseniz tabi ki kurtaramazsınız çünkü yazlmış kodları bozulmuştur...

__________________________
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

Casio exilim digital cameraya çektiğim resimeri ne yazık ki sadece bir tek pozu silmek isterken yanlışlıkla tüm dosyaları sil butonuna basarak çektiğim güzelim resimleri aile resimleri dahil silmiş oldum. Ciğerim yandı. 2 gb lik memory card a çekmiştim. Sonraları yüzlerce resim çektim. Ve bilgisayarıma oradan dvd ye kaydettim. Bu silmiş olduğum üzüldüğüm memory card üzerindeki resimleri geri getirme olasılığı var mı yanıtlarsanız çok sevinirim. Saygılar.
EROL ÇELİK- EMEKLİ ÖĞRETMEN

erolcelik48@hotmail.com

çok teşekkürler.chip dergisi yazarlarına başarılar dilerim.bir çok sorunumun çözümünü burada buldum.

@-- 23 Temmuz 2008 Çarşamba, 23:12 EROL ÇELİK

2qb memory cardan silmeniz bişe ifade etmez qeri qelir fakat.. daha sonra yüzlerce resim çektiğinizi söylüyorsunuz.. yani her yeni çektiğiniz resim (aynı kartı kullandıysanız) aynı karta sürekli yazılıp durdu. buda eski sildiqiniz resimlerin üzerine bilqi yazdıqı için kurtarmanızı olanaksız kılıyor. belki çok düşük bir ihtimalde olsa (-ki sanmıyorum böyle yaptıysanız.) 1-2 resim ya çıkar ya çıkmaz.

üstüne yazmayıp kartı kenara koyduysanız hepsini gönül rahatlıqıyla kurtarabilirsiniz...

www.finaldata.com arkadaşlar daha öncede dedim bu program diğer yazilimlar gibi sadece del tuşuna basip sildiğin geri dönüşüm de olmayan dosyaları değil. disk üzerindeki her sector u inceleyip veri kurtarır. ama oyunu kuralına göre oynayin.(hdd yi başka pc de mümkünse deneyin)

Ben idiremiyorum. Sorun var diyor. Tekrar yüklerseniz sevinirim.

programın adını verebilirmisiniz sim rehberi kurtarma yazılımını lütfen acil
ilginiz için şimdiden teşekkürler
bilalbal_istanbul@hotmail.com

elinize saglık arkadaşlar .emeginiz için

link calismiyor galiba!!!!!

arkadaşlar bütün link ler çalışmıyor . kontrol edermisiniz lütfen sayın yetkili..

öncelikle emeyinize sağlık.benim sorum n95 8gb cep telefonu kullanıyorum telefonun kendi hafızasından silinenleri kurtarmam için ne yapmam gerekir .silme olayından sonra telefonda hiç bir çekim işlemi yapılmamıştır. yardımcı olursanız sevinirim. farrel_r@hotmail.com

meraba ben telefon hafızasındaki mesajları kurtarmak istiyorum ama yazılım ingilizce onu bi şekilde çözerim ama sim kartı bilgisayara nasıl takıcaam bunu anlatmanızı rica ediyorum

hocam kullanıyorum ama recover dedıgımde para isitiyor nasıl çözücez acil

ya flash diskim dolu ancak içindekilere ulaşamıyorum görünmüyor gizli seçeneklerini korumasını v.s kaldırdım yine görünmüyor kaç tane bilgisayarda denedim... bu verdiğiniz programlardan yükledim ama çözüm yok yine bi yardım edin lütfen çok önemli ya aramadığım site kalmadı sormadığım adam kalmadı çevremde lütfen yardım edin flash içindekiler çok önemli..

Bilgilerini paylaşmaktan çekinmeyen insanlara yardımcı olan bildiklerini başkalarından kıskanmayan tüm ''BİLEN''lere teşekkür ederim.

boş program denedim faydası yok sms leri tek geri getiriyor.. rehberi geri getirmiyorr

@16 Oca 2012 16:56 telefonu bilgisayara mı bağlıcaz

@16 Oca 2012 16:56 Merhabalar, silinmiş sms lerin hepsi geri geliyormu? Yoksa 1-2 tane mi getiriyor. Ben almayı düşünüyorum. Ama sonuçta pahalı bir program. Eğer gerçekten son 2 ayda gönderilen ve alınan silinmiş sms lseri getiriyorsa alacağım. Cevaplarsanız memnun olurum.

@16 Oca 2012 16:56 benim smslere ulaşmam lazım ama nasıl

@16 Oca 2012 16:56 merhaba lütfen yardım eder mısınız sms gerı getırıyor yazmıssınız ben yapamadım cok onemlı mesajlarım var ama telefon markası samsung c 32 00 lütfen cevap beklıyoırum ıyı aksamlar.

sim kartı telefon bağlı ile okutabilirmiyim yoksa başka bi yolla mı denemem lazım telefona takılı halde teli bilgisayara bağlıyorum sim kart yok yazıyor yardım lütfen

çok teşekkürler

Data Doctor Recovery sim card programını deneyen varmı? Gerçekten silinen tüm sms leri geri getiriyormu? Eğer deneyen varsa yorumlarını paylaşabilirmi? Ona göre satın almayı düşünüyorum.

ama demo diyo kaydedemiyorum yardm nolur çok önemlii

Sim karttan silinen mesajları almak için sim kartı kart okuvuyla bilgisayara bağlıyorum ama data recovery kartı görmüyor.bunun başka yolu yokmu yardım ederseniz çok iyi olacak

usb diskteki dosyaları nasıl kurtarabilirim?

Telefonumun Markası GT_S3850 Samsung Çok Önemli Mesajlarım Vardı Yanlışlıkla Sildim.Bu Mesajları Geri Getirme Şansım Varmı ? Lütfen Yardımcı Olun

Merhaba, Western Digital Ultra 1TR hard diskimin parolasını unuttum ve yaklaşık 931 GB veriye ulaşamıyorum. Bu konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ediyorum...

Sim kart nereye ne şekilde monte ediliyor, örneğin ne kadar geriye dönük işlem yapılabiliyor, samsung s5611 vs telefonlar içinde geçerlimi.

Program bilgisayaramı Yüklenici ve telefon bilgisayara mı bağlanacak

Programı bilgisayara yükleyip kurduktan sonra telefonu bilgisayaramı bağlıyacağız. Geçmişe dönük samsung 5610 telefondaki tüm silinmiş rehber ve sms bilgilerini kurtarabilirmiyim veya ne kadarını kurtarabilirim. İşlemi de nasıl yapabileceğim hakkında detaylı bilgi veren bir arkadaşın yardımalarını bekliyorum.

Telefon rehberim silindi

bu program calısıyorumu cidden

Eski Mesajları nasil kortarabilirim

Gereksiz bir program indrimeye değmez, Programı çalıştırdığınız da Sim Card Reader bölümünde taratmanız gerekiyor, tarama penceresinde telefonunuz bağlı ve pc görüyor olmasına rağmen Port bölümünde görmüyor, bunun nedeni bu programın çalışmasını sağlayan özel bir sim kart okuma cihazı var dolayısıylada bu o cihaza ait program...

hattim kirildi numaralarim gitti numaralarimi nasil geri alirim

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir