"Sistemim Starcraft 2'yi kaldırır mı?"

StarCraft 2 sisteminizde düzgün çalışır mı? İşte sizin için bu sorunun detaylı cevabı...

  • Gökay Özbudak
4 ayrı sistem 4 ayrı sonuç!
Oyun renkli grafikleriyle dikkat çekiyor...

Yıllardır merakla, heyecanla ve sabırsızlıkla beklenen oyun StarCraft II çıkalı yalnızca birkaç gün oldu. RTS çılgınları StarCraft II'i oynaya dursun, biz de oyunun dört ayrı sistemdeki performansına göz atalım.

Oyunun denendiği ilk sistem bir oyun canavarı olan Acer'ın Predator'u. 2.8 GHz Intel i7 930 işlemci, 12 GB DDR3 RAM ve tek bir GTX-470'e sahip bu sistemde, oyun normal alanlarda tabii ki en yüksek ayarlarda ve 2560x1600 çözünürlükte 75 ve 100 FPS arasında gidip geliyor. Birkaç küçük yavaşlamaya rastlansa da hiçbiri oyunla ilgili olmamakla beraber, orduların coştuğu ve alan grafiklerinin en yüksek olduğu zamanlarda oyun, nadiren en kötü 42 FPS'ye düşüyor.

Ortalama bir sistem ve bir dizüstü...

En düşük ayarlarda grafikler güzel görünmüyor...

Denen ikinci sistemse ise ortalama bir oyun makinesi. Parçaları en yüksek donanımdan düşük olan sistemde, 2.67 GHz dört çekirdekli Core i5, GTX 295 ve 4 GB RAM bulunuyor. En yüksek ayarlarda ve 1900x1200 çözünürlükte oyun ortalama 70 FPS'de akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

StarCraft II'nin denendiği üçüncü sistem ise oyun için hazırlanmamış bir sistem. IT'ler için özel olarak hazırlanmış, 2.53GHz Core 2 Duo ve 4 GB RAM'e sahip Dell Latitude E6400 dizüstü bilgisayarda, oyunu oynamakta biraz zorlanabilirsiniz. Grafiklerin hepsi en düşük ayarda ve 1440x900 çözünürlükte, oyun ortalama 40FPS civarında seyrederken, savaşlarda 30FPS'nin üstünde kalmayı da başarıyor. Ama StarCraft II en düşük ayarlarda bir görsel şölen sunmaktan oldukça uzak.

Ve son olarak bir netbook...

Hareket etmek bile oldukça güç...

Ve son olarak oyunu bir netbookta denemek isteyenler için, StarCraft II, Intel Atom N280 ve 1GB RAM'e sahip olan Samsung N210'a kuruldu. Oyunu ortalama bir netbooka kurup çok şey beklemeyin çünkü en düşük ayarlarda bile oyunu oynamak neredeyse imkansız. Netbook uzun bir süre oyunu yükledikten sonra, birliği bir yerden bir yere götürmek için yaklaşık birkaç dakika bekleyebilirsiniz. Ortamda yalnızca birkaç kişi varken 5 olan FPS, savaş alanlarında ise en dibi görmekten kendini alıkoyamıyor.

Sonuç olarak, piyasadaki çoğu oyunu rahatlıkla oynayabildiğiniz bir sisteminiz varsa, StarCraft II'yi de rahatça oynamamınız için ortada bir neden yok.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Vay canına gtx 295 de orta sınıf bir kart oldu demek. Bizim gtx 275 ne o zaman :DD

Türkiye'nin çoğunun kullandığı vasat sistemde denenmemiş, eğer ortalama bir core2duo işlemci, 512mb ortalama bir ekran kartı ve 2gb ram ile deneyen varsa yazsın ona göre karar verelim.

Ben 1gb ram 200 mhz, amd sempronumda 1.2 işlemcimle oynayacam. :D Fakirliğin gözü kör olsun biz hızlı oyun oynamaya alışkın değiliz. :D 15 fp fazla bile. Hem sc 1 in nesi eksik jet gibide oynanıyor maşallah. :D zaten kim takar grafikleri strateji yapıyoruz biz. Stratejimizde oyunun yavaşlığını da dikkate alırız, küçük ordularla saldırır hep tekniğe çalışırız, ne kadar çok birim o kadar çok işlemci saati. :D

optimizasyon mükemmel
amd5200 2.7ghz
2gbram
512mb 4830 ekran kartı ile antialising hariç ve texture quality high olmak üzere diğer özellikler ful oynatıyor.500 tane zerg akarken ne olur bilemem tabi.

texture quality ultra yapabilmek için 1gb ekran kartı öneriyor.Bence blizzard muhteşem bir iş çıkarmış.İlk oyun nasıl zamanının her bilgisayarında çalışıyorsa.Bu oyunda şu anda alınacak en kötü OYUN bilgisayarında çalışır.

Netbookta çalışmaması çok doğal.Oyun oynamak için alacaksanız almayın.Farmvilede bile kasacaktır.Oynadığımdan değil:D

senin pc magra adamı oldu:)

core duo 2 gb ram win7 sistemde çok iyi

@13:20,

e8400, 512mb ekran kartı, 2gb ram özellikli orta direk bilgisayarım ultra olarak kastırıyor fakat high olarak gayet akıcı şekilde oynatıyor.

Yazı çok güzel özetlemiş. Ben e8400 üzeinde 8gb ram ve ati 3850 256 mb kartımla rahat oynuyorum. Oyun kurulduktan sonraki ayarlarına dokunmadım. Ayarlarıö High ve medium arası değişiyor.

GTX295 orta sınıf kart değil şu an... Ben GTX295 ile oynuyorum, tüm ayarlar ultrad - ancak çözünürlük maksimumda değil...

Oyunları konsol dışında oynamak mantık dışı ve para tuzağı.Yeni oyun çıkardık çok güzel ama oynamak isteyen elini cebine atsın en son sistem pc toplasın.Ne güzel iş..Para kazanmayı biliyor adamlar..

Bende 256 bit 9600 gt var ddr3 oyun full cözünürlükte kasmıyor ;)

mükemmel bir oyun..

HIS HD4850, 2Gb ram ve phenom IIx4 ile full olarak çok rahat oynuyorum.

intel(R) Pentium (R) 4 CPU 3.20 GHZ - 2.00 GB Ram - Ati Radeon x550tx
Oyunu kaldırırmı?

intel(R) Pentium (R) 4 CPU 3.20 GHZ - 2.00 GB Ram - Ati Radeon x550tx
Oyunu kaldırırmı?

Ekran karini degitiriren kaldirabilir. Ben de dual core 2 ghz, 2 gb ram, hd3850 ekran karti var. Shadow haric tumu high ayarda cok rahat oynuyor. Cozunurluk 1650x1050. Su an alacagin ekran karti en azindan high-mdium ayarlarda 1280x1024 ayarlarda rahat rahat oynatir oyunu. Sistem bosta iken ram kullanimim 350 mb idi, oyun acikken 1500'u gecmiyor. Ram bakimindan sorun cikmaz. Ayarlar icinde islemci gerektirenleri biraz dusuk tutunca (program zaten sistemi test edip sana onerilen ayarlari veriyor ) kasma olmaz. XP kullniyorsan isletim istemi yuzunden bazen low non-padeg memory diye bir hata cikacak. Bu ramin dusuk olmasindan degil xp'den kaynaklaniyor. Win7'de cikmiyor.

sizce bu oyun 128 bit kaldırımı diyerleri uyuyo

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play