Sıvı soğutmada gelinen son nokta!

Donanım devi Intel, süper bilgisayarları soğutmada kullandığı "sıvı soğutma" işini biraz abarttı!

  • Cem Şancı
Sıvı soğutmada gelinen son nokta!

Bilgisayarların soğutulması büyük bir problem. Çalışırken çok fazla ısı açığa çıkaran bilgisayarları doğru şekilde soğutamamak, hassas donanımların hasar görmesine sebep olabiliyor. Super bilgisayarların yaydığı ısının ise çok daha büyük olduğunu tahmin edersiniz.

Intel ve 3M bu konuda iş birliği yaparak, bilgisayarları soğutacak yeni bir yöntem geliştirdiler. 3M'in geliştirdiği Novec isimli geçirgen olmayan bir sıvıyı soğutucu olarak kullanan Intel, bilgisayarları bu sıvıya batırarak, soğuk bir çalışma ortamı sağlayacak.

Sıvılar, ısıyı uzaklaştırmada hava soğutmadan çok daha başarılılar. Intel'in hesaplamalarına göre yeni yöntem, veri merkezlerinde ortaya çıkan ısıyı soğutmak için harcanan enerjiyi son derece azaltacak. Bu da enerji faturalarında yüzde 95 oranında azalma anlamına geliyor.

Ancak bilgisayar parçalarını sıvı içine daldırmak beraberinde yeni sorunlar getirecek. Donanım parçalarının bakımı ve tamiri çok daha zor olacak. Ancak yine de bu ek maaliyetler, sağlanan enerji tasarrufunun yanında çok küçük kalacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bu nasil bir sivi cok merak ettim

Akıllıca olmuş.

klima yöntemi

Ya intel sen önce ''' ekran kartı yapmayı öğren'''' ....

@18 Nis 2014 10:48 intel ekran kartı üretmiyor ve üretmesine de gerek yok zaten nvidia ve amd var. Düşük maliyetli pc ler içinde intel in şu anki entegre gpu çözümleri gayet yeterli.

Saf su da aynı işlevi görüyor bildiğim kadarıyla :)

iletmeyen sıvıyı yapan korozyona karşı korumayı da içine katar böylelikle parçaların da ömrü kısalmaz.

Sen de yorum yaz