Siz bir günde kaç SMS gönderiyorsunuz?

ABD'de yapılan bir araştırma, SMS göndermenin sanıldığından da popüler olduğunu ortaya koydu

Siz bir günde kaç SMS gönderiyorsunuz?
Kısa mesaj özellikle gençler arasında son derece yaygın.

ABD'li gençler cep telefonundan kısa mesaj gönderme konusunda kendi rekorlarını kırdılar. Nielsen Company'nin yaptığı araştırmaya göre bir tek kullanıcı ayda ortalama 2272 kısa mesaj gönderiyor. Bu rakam günlük olarak hesaplandığında günde tam 80 kısa mesaja karşılık geliyor. Bir yıl önce yapılan bir araştırmanın tekrarı olan bu anket, ABD'li gençlerin SMS tutkularının 12 ay içerisinde %100 oranında arttığını ortaya koydu.

Diğer yandan araştırma özellikle tıp dünyasında yankı buldu. Doktorlar bu kadar çok kısa mesajın hem fiziksel, hem de psikoloji sorular doğurmasının kaçınılmaz olduğunu söylüyorlar. Doktorlara göre gençlerin, henüz gelişimini tamamlamamış olan kemik yapıları uzun vadede önemli sorunlar yaratacak. Ayrıca doktorlar kısa mesaj göndermenin bir bağımlılık haline gelmesinin kaçınılmaz olduğunun da altını çiziyorlar.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Araştırmanın rakamları doğru gerçekten. Bir çok tanıdığım ay dolmadan Avea'da 5000 sms'i bitirdiğini söylüyorlar. Ben nasıl bitiriyorsunuz dediğimde bana kızıyorlar. :D Günde 166 mesaja geliyor. Çıldırmış bu millet.

en son sms i şarkı yarışması için atmıştım:) evlenmeden önce ayda 3000 sms i buluyordu :D takıyordum teli pcye nokia pc suit üzerinden yaz yazabildiğin kadar :D

avea 5bin sms dahiLindeym, şuan 26cı günümdeyim 2117 sms hakkım kaLmış.
günde 120-150 arası sms gönderip/aLıyorum..

ayda sadece 40 kontür karşıLığında iLetişimimi sağLıyorum, çevrem durumumdan rahatsız oLsada ben gayet memnunum haLimden.

azmış 2272 :D bana 5000 sms yetmiyo 3. haftada bitiyo :))

ayda 2272 mi o kadar azmi bi haftada yolladigim sms bile bu kizin 1 aylik smsine bedel bide rekor kirmis diyorlar:D

adamlar mesajlaşmaya 1 kontör diyo konuşmanın dakikasına 4 kontör diyor bu adam tabiki mesaj atar konuşmaz konuşmasını istiyolarsa herkese her yöne 5 dk 1 kontör 15 dk 5 kontör falan(bu tarifeler kullanımda biliyorum ama kendi aralarında mesela aveadan aveaya yada turkcell den turkcell e olmamalı her yöne olmalı)bunları düzeltirlerse herkes mutlu olur hikayede burada biter

kıza mesaj abi bu kadar basit , kız varsa bolca kısa mesaj da vardır :)) operatörlerin yerinde olsam flört arkadaşlık sitelerini destekler, kampanyalar yapardım :D

3 sene de elimde olan telefondan yaklaşık 30 000 - 35 000 adet sms atmışımdır. günlüğünü siz hesaplayın artık :)

Telsimın cep ailesinde iken günde 1000 mesajı geçiyordum. Ayda 30.000 yapar . Ortalamanın epey üstü sanırım. Ama eklem ağrıları oluşmaya başlamıştı baş parmaklarımda . Cep telefonunu msn gibi kuklalmak iyi birşey değil:)

ya bişeyede bu doktorlar müdahale etmese olmazmı :)

En son ne zaman sms attim hatirlamiyorum bile. Arar konusurum ne ugrascam msj ile. Aldim Avea'dan limitsiz tarife, limitli ama 10,000 dk ulasana, rahat rahat goruyom isimi.

Ayda 10 15 mesaj ısımı goruyor.ısım varsa ararım hem karsı tarafın sesını duyarım halını hatırnı sorarım sohbetımı ederım cok cılkını cıkarmadan kaparım catır cutur mesaj yazmayla ugarasamam valla

Bide bizim ülkemizde araştırma yapsınlar. Ayda 5bin mesajı yettiremeyen telefon sapıkları var. Kitlenmiş hepsi telefona (!)

Günde 280 mesaj atıyorum varmı daha fazla atan ?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir