SMS'lerin sonu geliyor mu?

Uğruna ufak bir servet döktüğümüz kısa mesaj, ya da gerçek adıyla SMS dosyasını açıyoruz!

Her şey böyle başladı

Her şey böyle başladı

Her şey böyle başladı

İlk metin mesajı, 1992'de bir PC'den gönderilmişti. Mesaj, Vodafone ağından bir Orbitel 901'e taşınmıştı. Orbitel 901, metin girme özelliğine sahip olmayan bir cihazdı.

"Mobil" terimini kullansak da aslında Orbitel 901'in bugünkü taşınabilir cihazlara benzer bir yanı pek yok. Cihaz, kablolu bir ahizeye sahip muazzam bir aletti.

Tasarım anlamında 3.000 dolarlık Motorola MicroTAC'in çok ama çok gerisindeydi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Duygulanan çıksın beyler, kasıyor. :(

Günümüzde SMS gönderimi, bankalar ve şirketler veya kişiler tarafından suistimal edilen bir araç haline dönüştürülmüştür. Herhangi bir aboneliğiniz olmadığı halde ne idüğü belirsiz kişler tarafından gönderilen istenmeyen reklam içerikli SMS'ler. Kampanyaları hakkında bilgilendirme SMS'leri gönderen bankalar, şirket görünümlü telefon sapıkları. Başlıksız SMS gönderimi yapan, ileti içeriğinde gergedan boynuzu performans artırıcı ürün tanıtımı yapan telefon sapıkları v.b. saymakla bitmez. Bu istenmeyen (spam) iletiler yüzünden GSM numaramı değiştirmek zorunda kaldım. Bir örnek vermek gerekirse alış veriş için gittiğim Vatan Bilgisayar'dan satıcı eleman TC numaramı ve GSM numaramı sordu, bende dedimki kendisine "burası devlet dairesimi, nüfus müdürlüğümü" tabiyiki talep ettiği kişisel bilgilerimi kendisi ile paylaşmadım "ama beyfendi kişiye özel indirimlerimizden yararlanabilmeniz için bu bilgileri vermeniz gerekli" dedi bende dedim ki kendisine "GSM numaramı size vereyimde bol, bol kampanya reklamı gönderin telefonuma, almayım teşekkürler" dedim. Siz, siz olun asla kişisel bilgilerinizi şirketlerle paylaşmayınız. Çünkü bu konuda gerçekten de iyi niyet taşımıyorlar. Aksi durumda kampanyaları hakkında bol, bol reklam içerikli SMS'leri dayarlar size. Birde bu kişisel bilgilerinizi 3. parti gerçek veya tüzel kişilerle paylaşıp ayrıca para kazandıkları da bir gerçektir, bu da size reklam bombardımanı olarak geri dönüyor. Bu konuda her hangi bir yasal kanun yaptırımının da olmaması cabası. Şirketler, istedikleri gibi at koşturuyorlar.

@Metinolmetin aşırı işsizsin galiba?...

@18 Şub 2014 16:18 Sende aşırı gereksizsin galiba ?

Sms, hormonlar var oldukça yaşayacaktır. .. Rtt.

Ne günlerdi o sms ler :) ayda 5000 sms ler yetmezdi zamaninda bana. Simdi ayda 5 tane anca gonderiyorum.

İŞTE TAM OLARAK NOKİA EFSANESİ.....

Gün geldi 12 bin sms ay sonunu çıkarmadı. Gün geldi 1000 sms nin yarısı bile bitmedi. Ama sms nin yeri hiç değişmedi. Whatsapp msn messengerin alternatifi geliyor bana. Hakeza facebookta öyle.

Metinolmetin in dediği gibi aynen katılıyorum. Ve bu dertten kurtuldum. Operatörü aradım Gelen ve Giden SMS' leri kapattım. Mesaj gönderen Başarısız iletisiyle karşılaşıyor. 6 ay kadar oldu. Kafam öyle bi rahatkine diyecek yok :) Tavsiye ederim.

Nokia yenilikciymis

sms olayı tam liseli ergen işidir. aklı başında olan her bilinçli telefon kullanıcısı derdini konuşarak halleder...

@18 Şub 2014 16:17 aklı başında insanların genelde konuşmaya pek vakti olmuyor :-) sms de bu durumlarda yardıma koşmuş olmaz mı?

@18 Şub 2014 16:17 bence yanılıyorsun güzel arkadaşım cuma mesajları için rehber listemde 117 kişi var hepsini tek tek aramaya uğraşırsam hattını kullandığım servis operatörünü epey zengin ederim sanırım

@18 Şub 2014 16:17 ergenmi, ben bizim fakültenin dekanıyla mesajlaşıyorum. koca profesördemi ergen.

@18 Şub 2014 16:17 kesinlikle çok haklısınız.

Bu teknolojinin en nefret ettiğim yanı her yeni çıkan özellik her zaman ilk zamanlar hep pahalı oluyor.

güzel bi inceleme olmuş teşekkürler chip

yapma işte bunu yapma açma sms dosyasını...

Ben en çok SMS'in sesini özlüyorun. Ki Nokiada çalan malum SMS uyarı sesi bilirsiniz mors alfabesinde çalar. Ben bu sesi çok özlüyorum. Geçen bir yerde duydum gözlerim hafif doldu. O gün o sesin aynısını buldum alarm sesi yaptım. Ama o zaman da uyanmak yerine tatlı bir rüyaya daldım. Kısaca SMS öyle veya böyle hepimizde kalan güzel heyecan verici bir teknolojiydi. Şimdi çöpe atıldı. Whatsapp çıkmış milyarlaca dolara para biçilmiş. Ben teknolojinin bu yönüne kırgınım. Keşke biraz vefalı kalabilseydik. Belki filmi yapılabilir. Senaristler biraz düşünseler bu işte ekmek var. Hem de gelecek nesillere hislerimizi aktarabiliriz. Sevgiyle kalın.

@22 Şub 2014 03:20 telgrafla ilgili bir film de yok maalesef. :(

saçma smslere verdiğimiz paraya yazık bitecekmi bitsin operatörlerin kazancı düşer en azından

Yıl olmuş 2014 hala sms kullanan var mı acep

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir